Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Airo: Samořídící auto, které při pohybu po silnici čistí vzduch
Technologie

Airo: Samořídící auto, které při pohybu po silnici čistí vzduch

10.05.21

Klára Ponczová, 22. 06. 21

Přesuňte se v myšlenkách do doby, kdy budou naše silnice brázdit elektrická samořídící auta. A teď si představte, že některá z nich k tomu budou ještě čistit vzduch znečištěný přeživšími motorovými vozidly. A dokonce se v nich bude dát skoro i bydlet.

Systém HEPA filtrů

Samořídící elektrické auto Airo navržené Heatherwick Studiem pro IM Motors bylo představeno na dubnovém autosalonu letos v Šanghaji. Může se pochlubit jak plně autonomním, tak řidičem ovládaným jízdním režimem a konstruktéři hrdě hlásají, že Airo nejen, že neprodukuje do ovzduší žádné škodlivé látky fosilních paliv, ale pro životní prostředí dělá mnohem víc. Čistí vzduch!

Airo k tomu využívá filtračního systému HEPA, který mu umožňuje za jízdy aktivně nasávat znečištěný vzduch a zpátky do o ovzduší jej vracet jako zcela čistý.

Bydlení na čtyřech kolech

Tento vůz byl podle jeho návrhářů, kromě důrazu kladeného na jeho udržitelný rozměr, konstruován také tak, aby řešil globálně ubývající nedostatek obytného prostoru. Airo totiž může sloužit jako multifunkční místnost. Prostor lze v mžiku proměnit v jídelnu, kancelář, hernu nebo ložnici s pohodlným dvojlůžkem.

Jednoduše si ke svému domu nebo bytu přičtěte další externí místnost, ve které můžete žít. Pohledem designérů je Airo vůz, který nás má přepravit do čistší a lepší budoucnosti.

Kromě designu auta navrhlo studio i dobíjecí stanici vybavenou samonavíjecím zatahovacím kabelem a ergonomickou rukojetí, aby uživatelům umožnili co nejpohodlnější nabíjení.

Stylová záležitost

Sedadla lze z normální polohy řidiče otočit tak, aby byla namířena proti sobě, to znamená, že za jízdy si mohou čtyři lidé normálně povídat nebo vychutnávat večeři na sklopném čtyřkřídlém stole uprostřed. Zabudovaná sklopná obrazovka pak okamžitě promění prostor ve stylové kino nebo herní arénu.

Pro zajištění soukromí je možné plně prosklenou střechu zabarvit. Nebo přes ni v noci pozorovat nebe plné hvězd. To kdybyste náhodou vyrazili ve dvou.

Vypadá to, že nás čekají ty nejstylovější roadtripy, při kterých se nám ani nebude chtít z auta ven. A třeba tak dojedeme až na samotný konec světa. Spokojení, vyspaní a najezení. A to vše nás čeká možná už v roce 2023, kdy by mělo Airo oficiálně vstoupit na trh.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Zdroj: https://interestingengineering.com/new-self-driving-ev-sucks-up-pollutants-from-other-cars-as-it-drives

Zdroj foto: Heatherwick Studio 

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...