Petr Beneš 19. ČERVNA 2017
V první polovině června proběhl v New Yorku letošní Exponential Finance Summit pořádaný Singularity University. Mezi mnoha třaskavými tématy mě zaujala přednáška Catherine Wood, CEO poradenské firmy ARK Investment Management. Ta se věnuje zejména analýzám růstového potenciálu disruptivních technologií. Pojďme se podívat, které inovační trendy obrátí v nejbližsích letech světovou ekonomiku naruby a jaké finanční hodnoty vytvoří na globálních trzích.
1. Deep Learning
“Hluboké učení strojů” je podkategorií umělé inteligence. Mezi nejznámější průlomové technologie z této oblasti dnes patří Skype translator, Baidu Voice search, AlphaGo, Tesla Autopilot, Google Rainbrain, Facebook Photo tagging nebo třeba Gmail Smart reply. řadu z nich již využíváme v kolaborativních nástrojích a sociálních médiích.
Rychle se rozvíjí také přesnost predikování onemocnění s využitím umělé inteligence. Například v případě plicních nádorů nebo rakoviny prsu dosahuje přesnost již 97%, v případě Alzheimerovy choroby dokonce 99%.
Bill Gates v roce 2004 předpovídal, že průlom ve strojovém učení bude mít globální hodnotu stejnou jako 10 Microsoftů (valuace Microsoftu je dnes 550 až 600 miliard dolarů). Odhady společnosti ARK jsou dnes více než dvojnásobné. "Myslíme si, že hluboké učení by se mohlo dostat k tržnímu limitu 17 bilionů dolarů, což bude podle dnešní tržní kapitalizace stejné jako 35 Amazonů", říká Catherine Wood.
2. Mobilita jako služba (MaaS)
O nastávající revoluci v dopravě jsme psali detailně na 6DHubu již v květnovém článku nazvaném “Zatočte si volantem a sešlápněte plyn dokud ještě můžete!”. Výzkum ARK odhaduje, že již roce 2020 budou náklady autonomní dopravy na polovině nákladů provozu dneších osobních aut. Protože cena baterií klesá rychleji než se ještě před pár lety očekávalo, je velmi pravděpodobné, že už v roce 2022 bude cena elektromobilu nižší než cena srovnatelného auta s tradičním spalovacím motorem.
Odhaduje se, že poptávka po ropě začne už před koncem desetiletí trvale klesat. ARK zároveň předpokládá, že velikost trhu Mobility as a Service dosáhne globálně 3 biliónů dolarů. Do roku 2030 pak bude MaaS představovat v prodejích automobilů a provozu sdílených služeb trhu o celkové hodnotě 10 biliónů USD, z čehož minimálně 20% budou tvořit příjmy přepravních operátorů.
3. 3D tisk
3D tisk již staví na hlavu lety zažité představy o tom co lze a co nelze vyrobit. Dnes tiskneme nejen nejrůznější součástky, ale i mosty nebo celé domy. Dokonce umíme “tisknout” už i potraviny nebo z bionických materiálů části lidského těla jako jsou chrupavky nebo ucho.
3D tisk výrazně zkracuje čas od designu k výrobě a design se stal klíčovým faktorem úspěchu. Výroba s využitím 3D probíhá s mnohem nižšími náklady, produkuje výrazně méně odpadů a umožňuje zcela neotřelé architektonické konstrukty. V kombinaci se strojovým učením tak dokážeme vytisknout například spojovací součástky, které mají stejné nebo lepší užitné vlastnosti, ale jejich hmotnost je často až o 75% a velikost i o 50% nižší.
GE Aviation odhaduje, že jen ve výrobě leteckých motorů přinese do roku 2020 “additive manufacturing” 1 miliardu dolarů v prodejích a zároveň až 5 miliard dolarů v úsporách. Při výrobě motoru se s využitím 3D tisku sníží počet vyráběných součástí z 855 na pouhých 12 dílů. ARK odhaduje celkový 3D trh do roku 2020 ve výši asi 40 miliard dolarů, odhady McKinsey v roce 2025 jdou až k hranici závratných 490 miliard. Průměrná roční růst tohoto odvětví přesahuje momentálně 50%.
4. Editace genomu
CRISPR vítězí od roku 2012 jako průlomová technologická platforma pro modifikaci a “opravy chyb” ve struktuře genomu. Svou výsadní pozici oproti předchozím technologiím (ZFNs, TALENs) si vybudovala díky efektivitě, rychlosti osvojení nutných znalostí pro aplikaci, relativně jednoduché výrobě i ceně. Jen za poslední 4 roky poklesly náklady na modifikaci genomu více než padesátkrát!
Optimistické předpoklady říkají, že metodou CRISPR bude možné léčit až 10 000 monogennických onemocnění, z nichž dnesjle léčitelných pouze 5%. To může vytvořit extra trh o velikosti až 70 miliard dolarů.
S objevením CRISPR metody se od roku 2012 také akceleruje zaměření na terapii kmenovými buňkami. Dnes až 51% uživatelů CRISPR se vydává právě touto cestou.
Aplikace metody CRISPR půjde daleko za hranice terapeutického využití. Její potenciál leží v oblastech zemědělství, biopaliv, výroby materiálů, diagnostiky nebo výroby léků.
5. Mobilní platby
S očekávanou penetrací chytrých telefonů v roce 2020 přesahující 75% je vcelku logické, že elektronizace plateb mobilní cestou je ve finančních službách už dlouhodobě trendem číslo jedna. Jen mezi lety 2015 a 2020 vzroste objem mobilních plateb patnáctkrát. Mobilní platby tak jsou a budou i nadále motorem globálního přechodu na sdílenou ekonomiku.
V současnosti je již 20% celosvětových transakcí zpracováváno digitálně. Tento objem představuje současně monetizační potenciál o velikosti až 25 biliónů dolarů.
Ten pravý obchodní poklad ovšem leží v budoucnu v transakčních datech. Tato stále ještě skrytá aktiva představují do budoucna globální trh o velikosti 125 biliónů dolarů.
6. Robotizace
Cena industriálních robotů od 90. let soustavně klesá. S nástupem strojového učení se smrskávají i iniciační programovací náklady a zároveň se rozšiřují okruhy robotického využití.
Hlavním odvětvím pro použití robotů zůstává i nadále zejména automobilový průmysl, kde je aplikováno 44% průmyslových robotů, ale zároveň zaměstnáno pouze 7% všech lidí pracujících v průmyslových odvětvích.
Očekává se, že díky klesajícím IT nákladům, nižší kapitálové náročnosti i zvyšujícímu se počtu příležitostí pro robotické uplatnění do jde v následujících 10 letech k šestinásobnému nárůstu rozšíření počtu industriálních robotů.
7. Kryptoaktiva
Blockchain zavedl v ekonomice zcela novou třídu aktiv. S jeho rozšířením dnes nejčastěji hovoříme o kryptoměnách (bitcoin, litecoin a další) jako prostředcích směny, uchování hodnoty a účetních jednotkách.
Kromě kryptoměn však blockchain nachází své využití také v kryptokomoditách (zejména cloudové uchovávání dat) a kryptotokenech.
Tržní kapitalizace Bitcoinu vzrostla během pouhých 2 let z 3 na 38 biliónů USD. Tržní kapitalizace všech ostatních kryptokativ dohromady po v současnosti činí dalších 43 biliónů. Celkem je dnes evidováno přes 700 různých kryptoaktiv, 20 nevýznamnějších pak tvoří následující přehled:
Bude zajímavé sledovat co přinesou následující roky. Někteří investoři dnes používají Bitcoin jako investiční přiležitost spíš než jako transakční nástroj. Při ceně za transakci cca 1,5 dolaru si i “early adopters” rozmýšlejí, zda se vyplatí za kávu nebo taxi Bitcoinem. I pražský Paralelní Polis preferuje Litecoin před Bitcoinem. Na druhém konci světa –na Filipínách a v Jižní Koreji– se zdá, že se Bitcoin již zabydlel a tvoří dnes základ pro až 20% převodních transakcí, kdy pracovníci v zahraničí potřebují pravidelně zasílat své výdělky rodinám zpět do vlasti. A Bitcoin jim umožňuje takovou transakci provádět s velmi nízkým poplatkem. Očekává se, že během 10 let poroste kryptoměnový trh o 35% ročně až na úroveň 1 biliónu dolarů.
Bude vzrušující sledovat, které z dnešních odvážných prognóz se naplní. A které naopak převálcují zcela nové trendy, inovace a objevy. Ty, které na své objevení jen stále ještě čekají.