Gabriela Kolářová, 31. 05. 20
Předmětem výzkumu skupiny vědců Západočeské univerzity pod vedením Ing. Romana Moučka, Ph.D. je elektrická aktivita lidského mozku. Odborníci z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni se spojili s německými společnostmi Strategische Partnerschaft Sensorik a Sensorik-Bayern a v rámci projektu BASIL vznikl prototyp nového asistenčního systému.
Smyslem projektu je pomoc lidem, kterým sice nefunguje tělo, ale jejich mozek pracuje stále dobře. Většinou nemohou mluvit a hýbat se, a mozek je tak jejich jediným komunikačním nástrojem. Těmto lidem by významně pomohlo, kdyby mohli komunikovat vlastní mozkovou aktivitou přímo s počítačem, který by reagoval na konkrétní vlny pro požadovanou akci a v rámci chytré domácnosti rozsvítil světlo, otevřel okno atp.
Principem je speciální čepice s elektrodami a systém pro zobrazování symbolů, které reprezentují potřeby a přání člověka (např. dveře, jídlo, lampa, záchranný kruh, toaleta atd.). Princip je pak jednoduchý: Pokud budete chtít například rozsvítit světlo, vyberete si obrázek lampy a soustředíte se na něj. Elektrody v čepici snímají aktivitu vašeho mozku. Pokud se soustředíte na nějaký symbol, protéká mozkem elektrický proud trochu jinak, než pokud o tento symbol zájem nemáte. Čepice s elektrodami měří změnu napětí na povrchu hlavy a elektrody pak posílají hrubý signál – čísla odborníkům, kteří je dál zpracovávají.
Německá strana projektu dodává hardwarové vybavení a výzkumníci na Fakultě aplikovaných věd s ním experimentují. Vytvářejí scénáře, jakým způsobem budou lidé s počítačem komunikovat, a algoritmy i postupy na rozpoznání toho, co si člověk přeje. Například elektrody zkoušejí používat jako pevnou součást čepice nebo je přikládat samostatně, a zjišťují, v jaké konfiguraci je zachycený signál nejlepší. Elektrody zkoumají nejen z pohledu jejich vodivosti, ale zohledňují i pohodlí pro uživatele.
Systém BASIL zkoušeli výzkumníci v laboratoři i ve spolupráci s lékaři a pacienty Fakultní nemocnice v Plzni či Nemocnice Ostrov. „Jednotlivé části prototypu jsou hotové, my je kombinujeme, integrujeme a zjišťujeme, za jakých okolností dosáhneme nejlepšího výsledku,“ dodává Roman Mouček.
Dopad:
Jde jednoznačně o velký posun v oblasti neurotechnologií; v této fázi pouze jedince, kteří nemohou fyzicky použít žádnou část svého těla pro interakci s prostředím. Ovládání počítače myšlenkami je pro lidi většinou snadné a poměrně intuitivní, nabízí se tedy široké využití. Mimoto se správně rozpoznanými symboly, tedy potřebami či přáními lidí, bude německá strana projektu dále pracovat a využije je pro ovládání domácnosti.
zdroj: www.zcu.cz