3D tisk ve vesmíru. První vytištěné součástky by měly už brzy přistát na Měsíci
Technologie
Foto: Shutterstock

3D tisk ve vesmíru. První vytištěné součástky by měly už brzy přistát na Měsíci

Společnost zabývající se výrobou 3D tiskáren AON3D získala 11,5 milionu dolarů určených na vývoj a výrobu 3D součástek na novou misi na Měsíc. Zaměřit by se měla na tisknutí klíčových komponentů, které vydrží i v těch nejextrémnějších podmínkách.

29.10.21

Součástky použitelné v misích na Měsíc, Mars i další planety, by měla společnost nabízet za nejdostupnější ceny na trhu. 

Zatímco v prvním vesmírném závodu soutěžily národy o to, která země svým vybavením dosáhne takové technologické úrovně, že se jí podaří dobýt vesmír jako první, druhý vesmírný závod je sice o poznání přístupnější, ale o to komerčnější. 

Už mezi sebou nesoutěží jednotlivé státy, ale firmy. Na rozdíl od politických a geologických cílů se pak komerční sféra snaží učinit cestování a ekonomickou expanzi do vesmíru co nejdostupnější i pro běžného člověka. Klíčovou roli proto bude hrát schopnost stlačit náklady spojené s vesmírným cestováním co nejníže. 

Ekonomická výhodnost 3D tisku 

Společnost AON3D nyní, ve spojení s technologickou firmou zaměřenou na výzkum a komerční využití vesmírných technologií Astrobotic, staví částečně tištěný lunární modul s názvem Peregrine Lander, který má obsahovat zhruba 300 tištěných 3D dílů. 

"Věříme, že 3D tisk přinese finančně dostupnější budoucnost založenou na sdílení know-how prostřednictvím open-source. Díky tomu pak budou mít všechny podniky přístup ke stejnému hardwaru jako špičkové firmy," uvádí v tiskové zprávě generální ředitel společnosti AON3D Kevin Han. “S touto myšlenkou jsme také zkonstruovali naši tiskárnu AON M2+. A teď máme investory, kteří věří naší vizi, a partnery, jako je Astrobotic, kteří našemu hardwaru plně důvěřují.” 

 

 

Chytrá meziplanetární logistika 

Právě Astrobotic si klade za cíl vytvoření technologických postupů pro dopravování nákladu na Měsíc nebo alespoň na oběžnou dráhu způsobem, který by byl dostupný nejširším zájmům trhu. 

Na 3D tisk se rozhodli vsadit již na počátku výrobního procesu, tato výrobní technologie totiž šetří náklady a obvykle vede k nízké hmotnosti konstrukce (což znamená, že k jejímu pohybu je zapotřebí méně paliva). Cílem totiž je udělat modul co nejlehčí, při zachování maximální možné odolnosti. 

Modul bude navíc obsahovat modifikovatelné paluby, což mu umožní nést náklad nejrůznějších tvarů i velikostí. Spodní strana vesmírného vozidla bude také místem určeným pro vylodění roverů v případě, že se budou mise účastnit. 

Zrádné vakuum 

"Žádné prostředí není tak náročné jako vesmírné vakuum. Proto potřebujeme díly, které jsou schopné odolat obrovským výzvám raketového startu a vesmírného letu," uvedl v tiskové zprávě Clay Inman, strojní inženýr společnosti Astrobotic. 

Součástky si musí udržet perfektní vlastnosti i ve vakuu a společnost musí zajistit, aby nedocházelo k takzvanému "odplyňování", což je situace, kdy extrémně nízké teploty ve vesmíru přispívají ke kondenzaci vody v modulu nebo na něm. Pokud by k tomu docházelo, mohlo by to snížit účinnost testů na detekci vlhkosti na Měsíci, protože palubní detektory by byly tímto jevem ovlivněny. Aby se tomuto potenciálnímu riziku předešlo, budou k tisku využity unikátní plastové materiály. 

Vytisknout si nový svět 

“Schopnost přesunout se od prototypů k dílům připraveným pro použití ve vesmíru, tedy k vysoce odolným materiálům jako je PEEK, PEKK a ULTEM a dokázat je všechny zpracovávat na jednom stroji, byla pro dosažení našich ambiciózních cílů zcela zásadní,” řekl Inman. 

I díky odvážnému plánu na hladší meziplanetární logistiku se zapojením 3D tisku, by tak už brzy mohlo působení nejen lidí, ale i firem v galaktickém prostoru, nabrat doslova vesmírné obrátky. Kdy pak bude následovat transport samotných 3D tiskáren zpracovávajících nejrůznější místní materiály, abychom si na jiných planetách mohli jednou vytisknout náš vlastní svět, zůstává zatím ve hvězdách. 

 

ZDROJ

 

Související

Astronomy zaujaly záhadné opakující se rádiové signály z hlubokého vesmíru

Na webu Universe Today se objevila informace o tom, že tým astronomů objevil 25 rychlých rádiových záblesků (FRB), což jsou záhadné a extrémně silné pulsy rádiových vln, opakujících se ve složitých vzorcích. Astronomové pozorovali opakující se záblesky v letech 2019 až 2021 radiovou observatoří...


Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku

Cyklistické nadšence může po dlouhých a hrbolatých trasách trápit bolavé pozadí. Česká společnost Posedla nyní začala vyrábět sedla Joyseat zákazníkům přímo na míru – podle otisku kontur zadku. Společnost Posedla popisuje Joyseat jako „první cyklistické sedlo na světě, které bylo vyrobeno na míru...


Česko se po čtyřiceti letech pyšní astronautem. Aleš Svoboda je členem záložního týmu ESA

Vybranými členy hlavního týmu kosmonautů jsou dvě ženy a tři muži. Dalších jedenáct lidí je v záložním týmu. Výcvik začne příští rok. Aleš Svoboda získal bakalářský (v roce 2008) a magisterský (2011) titul na Univerzitě obrany v Brně. Jeho studium se zaměřovalo na vojenskou techniku. V roce 2010...