Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
3D tiskárna vytiskne dům za 4 000 dolarů za méně než 24 hodin
Technologie

3D tiskárna vytiskne dům za 4 000 dolarů za méně než 24 hodin

10.05.21

Martin Kysilka, 3. DUBNA 2018

Co to je: Princip stavění domů se od starověku v zásadě nezměnil: několik lidí postaví čtyři zdi a střechu. Tato odvěká metoda tak na modernizaci čeká prakticky od doby kamenné.

Kdysi vtipná představa uskutečnitelná pouze ve světě sci-fi. Dnes se domy vytištěné 3D tiskárnou stávají realitou. Stále se však ani zdaleka nejedná o zavedený standardní postup. Již jste mohli slyšet nebo číst o 3D budovách zhotovených v Číně, Dubai či Rusku. Nový projekt pro tisk domů přichází z parnerství dvou sturtupů.

Minulý týden na multiprofesní konferenci South By Southwest (SXSW) – kde se setkává hudba, umění a inovace z technologického světa – stavebně technologický startup ICON společně s neziskovou organizací New Story představily nový dům, jenž je téměř celý zhotoven 3D tiskárnou.

Přínosem 3D tiskáren není pouze flexibilita, ale také rychlost s jakou dokáže vytisknout hotový produkt. U této 3D tiskárny tomu není jinak. Dům s rozlohou 60 metrů čtverečních dokáže vytisknout za méně než 24 hodin a za 10 000 dolarů.

Podle neziskové organizace New Story, která pomáhá shánět bydlení lidem bez domova a stavět kvalitní levná obydlí v rozvojových zemích, půjde plně funkční dům vytisknout již za 4 000 dolarů.

Za pozornost také stojí to, jak společnost New Story benefity 3D tisku uchopila, aby vyřešila zásadní společenské problémy, jako je například bezdomovectví. New Story je v zásadě charitativní Kickstarter. V současné době New Story pořádá sbírku s cílem sehnat 600 000 dolarů, aby mohla vybudovat komunitu o sto domech v chudé čtvrti v El Salvadoru. Jednalo by se tak o první urbanistickou čtvrť z 3D tiskárny. Tisk začne koncem tohoto roku a první rodiny by se měly nastěhovat již ve třetím kvartálu 2019. Dárci mohou zasponzorovat jeden dům v hodnotě 4000 dolarů.

Dopad: Šedesát metrů čtverečních pro více jak dva lidi nezní jako mnoho prostoru, ale ve srovnání s přeplněnými rozpadlými chatkami v nynějších chudinských čtvrtích se jedná o zásadní krok vpřed.

„3D tisk do stavebnictví nepřináší pouze kontinuální termální izolaci, širší paletu designů, odolnější konstrukci, ale především dostupnost,“ vysvětluje spoluzakladatel ICONu Jason Ballard. „To není o 10% lepší. To je 10x lepší.“

Originální článek

Související

Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku

Cyklistické nadšence může po dlouhých a hrbolatých trasách trápit bolavé pozadí. Česká společnost Posedla nyní začala vyrábět sedla Joyseat zákazníkům přímo na míru – podle otisku kontur zadku. Společnost Posedla popisuje Joyseat jako „první cyklistické sedlo na světě, které bylo vyrobeno na míru...


Jan Tobolík: 3D vytištěné violoncello má oproti tomu klasickému 35 výhod

My se v tomto rozhovoru podíváme na 3D tisk ve firmách, konkrétně do společnosti MyCello, která tímto způsobem vyrábí kvalitní violoncella. Spoluzakladatel společnosti, programátor Jan Tobolík, nám prozradil, co je při výrobě takového hudebního nástroje nejdůležitější, jakou největší výhodu má 3D...


V Praze má vzniknout první klimaticky neutrální čtvrť

Pro území o rozloze sto hektarů bylo třeba vypracovat podrobný plán umístění zásobovacích sítí. Podle informací na webu Prahy 7 by jeden z největších městských brownfieldů měl využívat teplo a chlad z plánovaného Energocentra u Ústřední čistírny odpadních vod v Bubenči. Teplo tak bude vyráběno...