Praha Bubny-Zátory
Technologie
Praha Bubny-Zátory Foto: se souhlasem IPR Praha

V Praze má vzniknout první klimaticky neutrální čtvrť

V pražské části Bubny-Zátory by měla vzniknout klimaticky neutrální městská čtvrť, která nebude závislá na plynu nebo uhlí. Využívat bude teplo a chlad z plánovaného Energocentra v Bubenči. Studii technické infrastruktury budoucí čtvrti schválila městská rada. Informuje o tom server Prague Morning.

14.10.22

Pro území o rozloze sto hektarů bylo třeba vypracovat podrobný plán umístění zásobovacích sítí. Podle informací na webu Prahy 7 by jeden z největších městských brownfieldů měl využívat teplo a chlad z plánovaného Energocentra u Ústřední čistírny odpadních vod v Bubenči. Teplo tak bude vyráběno pomocí odpadní vody s pomocí velkokapacitních čerpadel.

„Projekt Energocentra využívá teplo z odpadních vod, které se čistí na Císařském ostrově. Každou sekundu odcházejí z čistírny tři kubické metry vyčištěné odpadní vody, která má i v nejchladnějších měsících teplotu přes deset stupňů Celsia. Máme tak příležitost využít tuto vodu k zajištění tepla až pro třetinu Prahy. V Dánsku a Švédsku to úspěšně funguje už desítky let. Není důvod, proč by to nemělo fungovat i u nás,“ řekl náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (STAN).

Výstavba Energocentra by mohla Praze zajistit nezávislost na ruském plynu. Mohla by ho také využívat k vytápění a chlazení budoucí Vltavské filharmonie, která vznikne v blízkosti stanice metra Vltavská.

Infrastruktura vyjde na 2,3 miliardy korun. Po dokončení v roce 2040 by měla čtvrť nabídnout jedenáct tisíc bytů pro 25 tisíc obyvatel. „Bubny-Zátory jsou největším brownfieldem téměř v centru města, který v budoucnu nabídne živou čtvrť až pro 25 tisíc obyvatel. Jejím centrem bude připravovaná budova Vltavské filharmonie. Proto je důležité včas připravit všechny technické podmínky pro její řádný rozvoj,“ uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

„Využití odpadních vod pro výrobu tepla je jedním z klíčových projektů, který v dnešní společensko-politické situaci rezonuje stále silněji. V Praze by tak vznikla soběstačná a klimaticky neutrální čtvrť,“ dodal.

 

ZDROJ

Související

Nastává čas létajících taxíků?

Američtí letečtí regulátoři zveřejnili pravidla pro formální schválení strojů, které kombinují vlastnosti vrtulníků a letadel, na seznam regulovaných letadel. Aktualizace legislativy je nezbytná, než budou moci firmy nabízet lety zákazníkům. Tento krok přichází v době, kdy společnosti navyšují...


Ekologická výroba fotovoltaiky je díky českým vědcům na dosah

V roce 2020 se v Evropě vyrobilo méně než 1 % celosvětové produkce solárních článků, ovšem nainstalovalo se zde více než 20 % globální fotovoltaické kapacity. Do letošního roku se (kumulativně) zprovoznilo už 1 TWp fotovoltaiky, zatímco v jaderných elektrárnách je to cca 700 GW. Závislost na...


Vědce zaujali červi, kteří velmi rychle rozkládají plasty

Kdyby se podařilo malé červy, housenky voskových můr, které se živí včelím voskem ve včelích úlech, rozšířit do životaschopného komerčního procesu, mohlo by to mít zásadní dopad na celosvětové úsilí o recyklaci, protože jen polyethylen tvoří 30 % veškeré produkce plastů, píše The Guardian. Zatím...