Praha Bubny-Zátory
Technologie
Praha Bubny-Zátory Foto: se souhlasem IPR Praha

V Praze má vzniknout první klimaticky neutrální čtvrť

V pražské části Bubny-Zátory by měla vzniknout klimaticky neutrální městská čtvrť, která nebude závislá na plynu nebo uhlí. Využívat bude teplo a chlad z plánovaného Energocentra v Bubenči. Studii technické infrastruktury budoucí čtvrti schválila městská rada. Informuje o tom server Prague Morning.

14.10.22

Pro území o rozloze sto hektarů bylo třeba vypracovat podrobný plán umístění zásobovacích sítí. Podle informací na webu Prahy 7 by jeden z největších městských brownfieldů měl využívat teplo a chlad z plánovaného Energocentra u Ústřední čistírny odpadních vod v Bubenči. Teplo tak bude vyráběno pomocí odpadní vody s pomocí velkokapacitních čerpadel.

„Projekt Energocentra využívá teplo z odpadních vod, které se čistí na Císařském ostrově. Každou sekundu odcházejí z čistírny tři kubické metry vyčištěné odpadní vody, která má i v nejchladnějších měsících teplotu přes deset stupňů Celsia. Máme tak příležitost využít tuto vodu k zajištění tepla až pro třetinu Prahy. V Dánsku a Švédsku to úspěšně funguje už desítky let. Není důvod, proč by to nemělo fungovat i u nás,“ řekl náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (STAN).

Výstavba Energocentra by mohla Praze zajistit nezávislost na ruském plynu. Mohla by ho také využívat k vytápění a chlazení budoucí Vltavské filharmonie, která vznikne v blízkosti stanice metra Vltavská.

Infrastruktura vyjde na 2,3 miliardy korun. Po dokončení v roce 2040 by měla čtvrť nabídnout jedenáct tisíc bytů pro 25 tisíc obyvatel. „Bubny-Zátory jsou největším brownfieldem téměř v centru města, který v budoucnu nabídne živou čtvrť až pro 25 tisíc obyvatel. Jejím centrem bude připravovaná budova Vltavské filharmonie. Proto je důležité včas připravit všechny technické podmínky pro její řádný rozvoj,“ uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

„Využití odpadních vod pro výrobu tepla je jedním z klíčových projektů, který v dnešní společensko-politické situaci rezonuje stále silněji. V Praze by tak vznikla soběstačná a klimaticky neutrální čtvrť,“ dodal.

 

ZDROJ

Související

Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...


Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav

Spoluzakladatel společnosti Microsoft otevřeně hovořil o dopadu výroby masa na životní prostředí. Metan je totiž po oxidu uhličitém druhým nejčastějším skleníkovým plynem. Dobytek, jako jsou krávy a kozy a jeleni, produkují metan, když jejich žaludky rozkládají trávu při trávení. Při tomto...