Startup představil ponorku s vizáží vesmírné lodi. Může být použita pro speciální operace
Startup scéna
Foto: se souhlasem Highland Systems

Startup představil ponorku s vizáží vesmírné lodi. Může být použita pro speciální operace

Spíše jako futuristická kosmická loď než jako podvodní plavidlo vypadá ponorka, jejíž nový design představil startup ze Spojených arabských emirátů HIghland Systems. Modelem Kronos radikálně změnil vzhled ponorek, a to jak zvenčí, tak zevnitř. Stroj má dvojí napájení a vydrží v provozu 54 hodin. Křídla ponorky lze při přepravě na souši složit. Může také nést šest minitorpéd. 

05.09.22

Ponorky určené pro tajné operace, se v průběhu let značně zdokonalily. Jejich základní konstrukce a tvar však zůstávají víceméně standardní. S novějšími technologiemi, jako jsou elektrické motory a bezpilotní vozidla, které se dostávají do popředí, ale vzniká příležitost změnit ponorky tak, aby byly úspornější a zvýšily své schopnosti v oblasti utajení. 

Nově navržená ponorka je určena pro deset cestujících a jednoho člena posádky. Inovativní konstrukce trupu dokáže podle startupu vyvinout vyšší rychlost při nižší spotřebě paliva. Může být pověřena komerčními operacemi, ale také může být postavena speciálně pro záchranné či bojové operace. 

Poháněna je dvěma motory, a to dieselovým generátorem a elektromotorem, které dohromady vydrží až 54 hodin provozu. Zajímavostí je, že křídla ponorky lze složit, aby se usnadnila její přeprava po souši. Dlouhá je necelých třicet stop (9,14 metru), široká 24 stop (7,32 metru) a vysoká 6,85 stopy (2,1 metru). Váží pouhých 22 tisíc liber (bezmála deset tisíc kilogramů) a její nosnost na vodě je 6600 liber (bezmála tři tisíce kilogramů), uvádí firma na webových stránkách. 

Ponorka poháněná dieselovým motorem dokáže na vodě vyvinout maximální rychlost necelých 50 mil za hodinu (80 kilometrů za hodinu), a 31 mil za hodinu (50 kilometrů za hodinu), když je pod vodou. Pracovní hloubka ponorky je 328 stop (100 metrů), zatímco její maximální kritická hloubka je 820 stop (250 metrů). 

K pohonu ponorky lze použít i elektromotor o výkonu 1200 koní. V režimu pouze na baterie může zůstat v provozu 36 hodin, což je stejná doba, po kterou je schopna udržet zásobu vzduchu. Poté je třeba baterii nabíjet po dobu 1,5 hodiny, což je také doba potřebná pro doplnění paliva vzduchem. 

Pro bojové operace může být vybavena celkem šesti minitorpédy – třemi po obou stranách. Tato torpéda by v případě potřeby mohla likvidovat lodě protivníků nebo přístavní základny. Interiéry ponorky jsou klimatizované a využívají adaptivní systém osvětlení. Disponuje také systémem podpory života, který se v případě nutnosti může automaticky spustit.

 

 

ZDROJ

Související

České LGBTQ+ seznamovací aplikace dobývají svět

Potenciál dalšího růstu seznamovacích aplikací pro LGBTQ+ lidi si uvědomuje pražská technologická společnost STRV, která Zoe a Surge vyvinula pod značkou Cosmic Latte. Firma nedávno získala i plné vlastnictví těchto aplikací. Nyní hodlá výrazně podpořit on-line seznamování pro LGBTQ+ komunitu, a...


„To, co mě nejvíc vystihuje, jsou lidé, technologie a byznys,“ říká Marv Shamma, podnikatel v technologiích, který založil Future Ready School

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #22 Marv Shamma Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Přečetl jsem si o tobě, že to, co tě nejvíc vystihuje, jsou lidé, technologie a byznys. Co je tvou současnou největší vášní? Co tě nejvíc naplňuje? Myslíval jsem si,...


Americký startup pomůže Čechům s placením nájmu

Technologie na základě předchozích příjmů uživatele vypočítá, kdy je pro něj nejvhodnější platit nájemné. Poté mu umožní přizpůsobit si úhrady podle svých potřeb. Jen ve Spojených státech přibližně deset milionů domácností neplatí nájemné každý měsíc včas, což vede k vysokým poplatkům za pozdní...