Zaměstnanci Applu chtějí založit první odbory v obchodě v New Yorku
Leadership
Foto: Shutterstock

Zaměstnanci Applu chtějí založit první odbory v obchodě v New Yorku

Zaměstnanci obrovského obchodu Apple Grand Central Station v New Yorku oznámili, že chtějí založit odbory. Pokud se jim podaří plán uskutečnit, šlo by o první odbory v americkém Apple Storu vůbec.

25.04.22

Skupina zaměstnanců technologického giganta známá jako Fruit Stand Workers United musí získat podporu ve formě podpisu od 30 % kolegů v obchodě, aby se do odborových voleb vůbec kvalifikovala.

Tento pozoruhodný krok následuje podobné úspěšné snahy zaměstnanců Starbucksu a Amazonu. Zaměstnanci obou amerických firem se také pokoušejí o založení odborových organizací a první úspěšné pokusy mají za sebou.

V prohlášení na webových stránkách budoucích „jablečných“ odborů se uvádí: „Grand Central je mimořádný obchod s jedinečnými pracovními podmínkami, díky nimž jsou odbory nezbytné k tomu, aby náš tým měl nejlepší možnou životní úroveň.“

Skupina zakládající odbory v opravdu nádherném Apple Storu se popsala jako osoby pracující v „mimořádných dobách s probíhající pandemií covidu-19 a inflací“. Odborová webová stránka nicméně neuvádí jména zaměstnanců, kteří v newyorkském obchodě chtějí odbory založit.

Skupina uvedla, že požaduje minimální hodinovou mzdu ve výši 30 dolarů pro všechny pracovníky, další dovolenou a informace o bezpečnostních protokolech v pobočce sídlící na Grand Central.

Kampaň je napojena na Workers United, přidruženou národní organizaci Service Employees International Union, která byla založena v roce 2009 sdružením několika odborových organizací. Snaha zaměstnanců Applu o založení odborů přichází v době, kdy se po loňském úspěšném pokusu o založení odborů zaměstnanci Starbucksu v tomto řetězci v New Yorku tato vlna šíří po celých Spojených státech, i v tomto případě pod křídly Workers United.

I Amazon čelí rostoucí poptávce po odborech poté, co začátkem dubna zvítězili odboráři ve volbách ve skladu na nedalekém Staten Islandu a odbory tedy mohly být založeny. Zaměstnanci Applu se podle deníku The Washington Post chtějí pokusit založit odbory v nejméně dalších třech prodejnách.

 

ZDROJ

Související

Nejštíhlejší mrakodrap světa uchvacuje architekturou i luxusem

Jednou z oblastí, kde je to obzvlášť patrné, je architektura, konkrétně odvážné stavby, které tu vyrostly v posledních několika letech. Příkladem může být Summit One Vanderbilt s 1300 metrů vysokou vyhlídkovou plošinou či Affirmation Tower, budova, která na první pohled zcela popírá gravitaci....


Apple AirTag je zneužíván pro špehování lidí

Dvaatřicetiletá Norsworthyová otevřela na svém iPhonu aplikaci Najít. „Ukázala se celá má trasa. Bylo tam napsáno 'majitel naposledy viděl vaši polohu v 15:02', což bylo právě v tu chvíli,“ popsala žena, která okamžitě zavolala na policii s tím, že neví, co má dělat. Původním účelem lokátoru...


Příští starosta New Yorku chce být placen v bitcoinech

Bývalý policejní důstojník Eric Adams byl zvolen novým newyorkským starostou, v lednu, na konci funkčního období svého předchůdce Billa de Blasia, nastoupí do úřadu. Adams na sociálních sítích uvedl, že chce dát najevo svůj záměr udělat z New Yorku „centrum kryptoměnového průmyslu“. Hodnota...