Elon Musk bude jíst potraviny z oblastí s vysokou radiací, aby podpořil jadernou energetiku
Leadership
Foto: Shutterstock

Elon Musk bude jíst potraviny z oblastí s vysokou radiací, aby podpořil jadernou energetiku

Twitter Elona Muska připomíná trochu horskou dráhu. Někdy bojuje za spravedlnost a konfrontuje autority. Při jiných příležitostech nás zase ale nutí pochybovat o tom, zda účet spravuje jedna a ta samá osoba. Nedávný tweet o konzumaci potenciálně ozářených potravin je ukázkovým příkladem toho druhého.

25.03.22

Musk vyzval Západ k přehodnocení jaderné energetiky

 V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a energetickou závislostí Západu na Rusku vyzval Musk evropské země, aby znovu zvážily jadernou energetiku. Německo a další země se totiž rozhodli postupně uzavírat jaderné elektrárny a přecházejí na obnovitelnější zdroje energie, jako jsou větrné nebo solární elektrárny.

Plány těchto zemí počítají s tím, že se změny odehrají v řádu desítek let a umožní tak hladký přechod. Současný konflikt jim ale hází klacky pod nohy a svět se obává, že ceny energií budou nadále stoupat s ohledem na to, jak dlouho bude konflikt trvat.

Musk proto tyto plány označil za národní a mezinárodní bezpečnostní rizika a vyzval evropské země, aby si ještě nějakou dobu ponechaly jadernou energii pro své energetické potřeby a v případě nutnosti dokonce znovu spustily uzavřené elektrárny.

Strach z radiace je podle Muska přehnaný

Musk se také ujal řešení rizik úniku radiace, tak jak jsme to viděli i dříve u jaderných katastrof. Tentokrát zašel ale mnohem dál, když uveřejnil tento tweet.

Je pravda, že Musk do oblasti Fukušimy odcestoval už v roce 2011. Podle tiskové zprávy se vydal do města Soma, které se nachází asi 60 km severně od místa katastrofy, aby v této oblasti zřídil solární energetický systém. Je pravděpodobné, že Musk tenkrát snědl i nějaké japonské jídlo a úroveň radiace byla v té době již pod kontrolou.

Nicméně právě bezprostřední vystavení radiaci v případě havárie je u jaderné energie skutečným strašákem. Při černobylské havárii bylo bezprostředně vystaveno záření šest milionů lidí a následky radiace jsou patrné dodnes.

Možná Musk na chvíli zapomněl právě na tyto kapitoly z dějin jaderné energii a také na nedávné ruské útoky na jaderné elektrárny na Ukrajině.

 

ZDROJ

Související

Elon Musk spekuluje o uložení veškeré lidské DNA do databáze

Ačkoli referenční genom byl v poslední době zpochybňován a vědci k němu přidali více než dva miliony dalších variant, k uložení celé sekvence do tradičního počítače stále není potřeba mnoho místa. A nyní se Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX, opět vyjadřuje k tématu, které...


České zařízení pro zachytávání CO2 se zúčastnilo soutěže o milion dolarů. Peníze věnoval inovátor Musk

Ačkoliv tuzemský projekt nakonec cenu nezískal, lze jeho výběr mezi nominované považovat za velký úspěch. Mezi inovativní projekty, které mají přispět k řešení klimatické krize, organizátoři v následujících letech rozdělí celkem 100 milionů dolarů, které soutěži věnoval podnikatel Elon Musk a jeho...


Nový hyperloop umožní posílání balíků během několika vteřin

Nyní totéž plánuje startup sídlící v texaském Austinu, jen chce místo lidí přepravovat balíky. Cílem společnosti Pipedream Labs je zrealizovat v tomto desetiletí to, čemu se říká "hyperlogistika", díky níž bude možné doručovat balíky do 30 sekund. Myšlenka spočívá ve vybudování sítě podzemních...