V Temelíně má do deseti let vyrůst první malý modulární reaktor v Česku
Technologie
Foto: Shutterstock

V Temelíně má do deseti let vyrůst první malý modulární reaktor v Česku

Malý modulární reaktor (SMR) by mohl být v Česku postaven v Jaderné elektrárně Temelín už v roce 2032. Po podpisu smlouvy o zřízení Jihočeského jaderného parku to řekl ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš. Píše to server Nuclear Engineering International.

06.10.22

„Uvědomujeme si, že jaderná energetika je něco, co v České republice zásadně potřebujeme,“ uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Proto bylo podle něj rozhodnuto o zřízení Jihočeského energetického parku, který využije temelínskou lokalitu k výstavbě prvního SMR v Evropě, a to včetně vzdělávacího centra pro inženýry, specialisty a další technické profese. „Máme jedinečnou možnost podílet se na výstavbě a rozvoji technického zázemí, kde se mohou vzdělávat odborníci z celé Evropy," vyzdvihl.

Cílem Jihočeského jaderného parku je umožnit výstavbu prvního pilotního projektu v Temelíně, který nabízí chráněný výzkumný prostor a přítomnost odborného personálu, který zajistí synergii při plánování, výstavbě i provozu.

Projekt má podle premiéra Petra Fialy (ODS) podporu vlády. „V kontextu situace v Evropě je podpis této dohody mimořádně důležitým krokem. Letošní rok je přelomový, válka na Ukrajině otřásla mezinárodním pořádkem, prověřila spojenecké vztahy a ukázala nebezpečí závislosti na zdrojích a surovinách z rizikových zemí,“ poznamenal. „Kvůli omezení dodávek čelíme bezprecedentnímu nárůstu cen elektřiny a plynu, což je situace, která nás ohrožuje a se kterou se musíme rychle vypořádat,“ dodal.

Ačkoliv kabinet reaguje na situaci akutními opatřeními, podle něj nestačí. „A proto pracujeme i na dlouhodobějších řešeních, která posílí naši energetickou bezpečnost a nezávislost,“ vysvětlil s tím, že jde právě také o výstavbu SMR. „Jedná se o menší sériově vyráběná zařízení, která do značné míry překonávají některé nevýhody stávajících reaktorů. Mohly by nahradit stárnoucí elektrárny a teplárny,“ přiblížil.

Další projekty

Skupina ČEZ v posledním roce urychlila aktivity související s projektem SMR, když podepsala memoranda o spolupráci se společnostmi NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EDF, KHNP a Holtec. Prostřednictvím své dceřiné společnosti ÚJV Rež vyvíjí SMR také na lokální úrovni. V pokročilé fázi výzkumu je projekt HeFASTo nebo projekt Energywell a intenzivní spolupráce probíhá také se společností Westinghouse.

„Na světě je sedm společností, které se zabývají přípravou takových projektů. Se všemi velmi aktivně komunikujeme a máme s nimi podepsaná memoranda o spolupráci. První zařízení by měly společnosti uvést do provozu do roku 2030,“ řekl Beneš.

V Temelíně by podle něj mohl být SMR hotov v letech 2032 až 2035. „Vzhledem k současné situaci tento projekt urychlujeme. Vidíme, že bude nutné nahradit řadu uhelných elektráren a tepláren při zachování maximální míry soběstačnosti,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderné energetiky Tomáš Pleskač. „SMR jsou z tohoto pohledu bezpečnou a velmi efektivní variantou,“ dodal.

O investorovi pro SMR zatím rozhodnuto nebylo rozhodnuto, stejně tak nejsou odhadnuty investiční náklady.

 

ZDROJ

Související

Americké úřady schválily první malý modulární jaderný reaktor

V době, kdy se země po celém světě předhánějí v nahrazování elektráren na fosilní paliva, se rozhořela debata o tom, zda by důležitou roli měla hrát jaderná energie. Přestože tato technologie může zajistit velké a spolehlivé množství elektřiny bez emisí uhlíku, jejímu nasazení jako řešení...


Elon Musk bude jíst potraviny z oblastí s vysokou radiací, aby podpořil jadernou energetiku

Musk vyzval Západ k přehodnocení jaderné energetiky V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a energetickou závislostí Západu na Rusku vyzval Musk evropské země, aby znovu zvážily jadernou energetiku. Německo a další země se totiž rozhodli postupně uzavírat jaderné elektrárny a přecházejí na...