Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Mikroplasty – ekologická časovaná bomba na dně moří
Leadership

Mikroplasty – ekologická časovaná bomba na dně moří

10.05.21

Jaroslav Major, 21. 05. 20

Na mořském dně je mnohem více plastového odpadu, než se vědci dosud domnívali. Mezinárodní výzkumný projekt prokázal, že v některých místech dosahuje kontaminace mikroplasty až 1,9 miliónu částeček na jeden metr čtvereční.

 Lidstvo vyprodukuje ročně přibližně 300 milionů tun plastu. Z toho je recyklováno jen malé množství, většina zůstává na skládkách nebo v mořích a oceánech. Podle údajů OS skončí ročně  v mořích jako odpad přibližně 10 milionů tun nejrůznějších plastů. Největší problém představují malé částice, které nazýváme mikroplasty. Jejich nebezpečnost spočívá v tom, že se dostávají do vody a jídla, které konzumujeme, a tedy přímo do našeho těla.

Téměř všichni už slyšeli o obrovských plovoucích ostrovech  plastového odpadu uprostřed oceánů, ty však představují pouze zlomek všech plastů, které jsou v moři. Odhaduje se, že možná stokrát větší množství představují mikroplasty usazené na dně moří.

Výzkum provedený Univerzitami v Manchesteru, Durhamu a Brémách, na němž spolupracovalo britské Národní oceánografické centrum a francouzský výzkumný oceánografický ústav IFREMER, a jehož výsledky byly publikovány koncem letošního dubna v časopisu Science, prokázal, že na rozložení mikroplastů na dně moří mají vliv především mořské proudy. Ty působí  jako jakési dopravní pásy, které mikročásti přemisťují na velké vzdálenosti a v některých místech z nich vytvářejí obrovská sedimentační pole zvaná „microplastic hotspots“. Vedoucí výzkumného projektu, dr. Ian Kane z University of Manchester, pro časopis Science uvedl: „Byli jsme šokováni vysokými koncentracemi mikroplastů usazenými v některých místech. Proti nim jsou plovoucí ostrovy plastového odpadu celkem zanedbatelné. Už teď je jasné, že máme co do činění s velkým ekologickým problémem, jehož řešení  nebude rozhodně snadné.“

Mikroplasty uložené na dně moří pocházejí především z textilních vláken používaných při výrobě oblečení. V komunálních čističkách odpadních vod se je nedaří odfiltrovat a tak jsou odnášeny vodními toky do moře. Výzkumný tým sbíral jejich vzorky ze dna Tyrhénského moře a za použití modelové mapy mořských proudů a reliéfu mořského dna se pokoušel určit, kde je koncentrace mikroplastových sedimentů největší. Z těchto míst pak vědci odebírali vzorky sedimentů a pomocí infračervené spektroskopické analýzy zjišťovali typ plastů a současně počítali jejich množství.

Výsledek studie je na jedné straně šokující, ale na druhé straně už dává návod, jak se s tímto problémem vypořádat. Především je třeba omezit výrobu textilních vláken obsahujících plasty a současně s tím je třeba výrazně zlepšit kvalitu filtrace odpadních vod v průmyslových čističkách. A pak zbývá ještě  vyvinout výkonné automatické přístroje na čištění mořského dna od mikroplastů. Vědecký výukum ukázal, na která místa mořského dna je třeba se zaměřit především.

 

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...