Amazon vstupuje do světa blockchainu. Internetový gigant představil dvě nové blockchainové služby
Leadership

Amazon vstupuje do světa blockchainu. Internetový gigant představil dvě nové blockchainové služby

10.05.21

Martin Kysilka, 20. PROSINCE 2018

Před rokem americký internetový gigant Amazon zamítnul implementaci blockchainu v rámci své nové služby Amazon Web Services, která nabízí cloudové řešení na míru. Tento měsíc však Amazon na konferenci AWS re:Invent oznámil dvě nové a velmi zásadní blockchainové služby, které mohou mít velký dopad na celou blockchainovou scénu: Amazon Quantum Ledger Database a Amazon Managed Blockchain.

Zatímco QLDB je platforma pro správu účtů v databázi, jejíž výstupem bude přehledný a především ověřitelný protokol transkací, Amazon Managed Blockchain bude sloužit jako systém pro správu certifikátů a přístupu uživatelů.

Novinky byly oznámeny na letošní amazoní konferenci AWS re:Invent. Amazon na ní vyzdvihnul především transparentnost QLDB a jeho škálovatelnou infrastrukturu, rychlost a snadnou ovladatelnost. Podle společnosti databáze zvládne zpracovávat 2-3krát více transakcí než konkurence.

Amazon Quantum Ledger Database

„QLDB bude snadno škálovatelný. Budete mít flexibilnější a robustnější sady API, které vám umožní rychle a jednoduše upravovat databázi,“ vysvětluje Andy Jassy CEO AWS. Všechny provedené změny mají být taky kryptograficky provázené a ověřitelné.

Amazon QLDB je nová databáze účtů, která eliminuje potřebu vyvíjet a udržovat vlastní účetní software. QLDB má zajistit neměnnost a ověřitelnost záznamů. Prostřednictvím kryptografie si můžete kdykoliv ověřit, zdali neproběhla nezamýšlená úprava dat. QLDB používá neměnný transakční protokol, který sleduje každou změnu dat a udržuje kompletní a ověřitelnou historii změn. Je však potřeba mít na paměti, že se stále jedná o centralizovanou formu databáze. Ačkoliv systém pojede z velké části na blockchainu, protokol, který bude monitorovat transakce bude pod správou hlavního kontrolního orgánu.

Zdroj: Amazon.com

Amazon Managed Blockchain

Další novinkou od AWS je Amazon Managed Blockchain, který může fungovat společně s QLDB.

„Amazon Managed Blockchain je plně optimalizovatelná služba, která vám umožní nastavit a spravovat škálovatelnou blockchainovou síť prostřednictvím několika kliknutí,“ představil Amazon svoji novou službu.

S AMB nebudete muset vyvíjet vlastní síť. Systém si bude sám spravovat certifikáty a přístupy klientů do vašich aplikacích. Amazon nabízí řešení, které lze jednoduše přizpůsobit většině aplikacím s větším množstvím transakcí. AMB dále monitoruje metriky správy výkonu, jako je využívání výpočetní techniky, paměti a prostředků pro ukládání dat.

Služba je plně kompatibilní s Amazon Quantum Ledger Database. AMB umí v rámci symbiózy zkopírovat nezměnitelnou kopii akvitit blockchainové sítě do QLDB, díku čemuž budete moci analyzovat aktivitu sítě i mimo síť. Získáte tak cenná data a poznatky o aktuálních trendech.

Dopad: Amazon opět potvrzuje svoji pozici lídra na trhu prostřednictvím progresivních inovací. V dopravě testuje autonomní vozidla a drony, na softwarové scéně zase boduje přívětivými aplikacemi pro správu nejen firemních online platforem.
 
Díky těmto novým uživatelským rozhraním si nyní každý může založit svoji vlastní blockchainovou – nebo kvazi-blockchainovou – síť postavenou na distribuovaných databázích ale s centralizovaným orgánem, který se o síť bude starat. Bude zajímavé sledovat, jaké nové aplikace vzejdou z těchto hybridních blockchainových platforem.

Související

Těžba bitcoinu produkuje tuny odpadu

Těžaři kryptoměny bitcoin každoročně vyprodukují 30 700 tun elektroodpadu, odhadují Alex de Vries a Christian Stoll. To je v průměru 272 gramů na transakci. Pro srovnání, iPhone 13 váží 173 gramů. Těžaři vydělávají peníze vytvářením nových bitcoinů, ale použité výpočetní prostředky spotřebovávají...


Můžete skutečně identifikovat rakovinu prostřednictvím vyhledávače?

Vědci z nedávno vytvořené Health&Wellness divize společnosti Microsoft zjistili z analýzy dotazů ve vyhledávači Bing, že lze najít souvislost mezi zadanými hledanými výrazy a diagnózou pro rakovinu slinivky. Tým Microsoftu vytěžil vyhledávací dotazy od 6,4 milionu uživatelů Bingu a zjistil, že...


Superodolný skleněný disk uchová data navždy

Vědci z University of Southampton vyvinuli superodolný skleněný disk s kapacitou 360 TeraBytů a nazvali jej "Superman memory crystal". Nanostrukturovaný skleněný materiál, ze kterého je disk vyroben, aktivně ovlivňuje způsob, jakým světlo prochází jednotlivými vrstvami a modifikuje polarizaci...