Tálibán zakázal v Afghánistánu TikTok, prý vede mládež na scestí
Kultura a vzdělávání
Foto: Shutterstock

Tálibán zakázal v Afghánistánu TikTok, prý vede mládež na scestí

Tálibán nařídil v Afghánistánu zákaz aplikace pro sdílení videí TikTok a online hry PUBG. Militantní skupina také uvedla, že zakáže televizním kanálům vysílat to, co považuje za „nemorální materiál“.

10.05.22

Zákaz TikToku a online hry PUGB přichází po nedávných zákazech hudby, filmů a televizních seriálů. Militantní hnutí Tálibán při loňském převzetí moci slíbilo měkčí přístup k vládnutí, ale stále více omezuje svobody, zejména pro ženy. Skupina byla známá svou tvrdou verzí islamistického práva, které charakterizovalo její první působení ve vládě v letech 1996 až 2001. 

Mluvčí Tálibánu Inamullah Samangani uvedl, že nejnovější zákaz je nezbytný a má „zabránit tomu, aby byla mladá generace uváděna v omyl“. Kdy a na jak dlouho zákaz vstoupí v platnost, ale zatím není jasné. 

Je to poprvé od nástupu k moci loni v srpnu, co hnutí zakázalo nějakou aplikaci. TikTok a PUBG se v posledních měsících staly pro mladé Afghánce ještě relevantnějšími, protože bylo zakázáno mnoho jiných forem zábavy, vedl redaktor BBC Afghan Service Hameed Shuja. 

TikTok je oblíbený zejména u mladých mužů, kteří rádi natáčejí krátké vtipné videoklipy a umisťují je na tuto platformu. PUBG, což je zkratka pro PlayerUnknown's Battlegrounds, je online střílečka vytvořená jihokorejským vývojářem, která je také velmi populární. Předchozí pokus bývalé afghánské vlády zakázat PUBG skončil neúspěšně. 

Počet uživatelů internetu v Afghánistánu v posledních letech rychle rostl spolu s jeho mladou populací, v současnosti jich je asi devět milionů. Téměř dvě třetiny z 39 milionů obyvatel země jsou ve věku 25 let a méně. 

Zákaz byl vyhlášen ve stejný den, kdy města po celém Afghánistánu zasáhly čtyři exploze, včetně šíitské mešity ve městě Mazar-e-Sharif. Nejméně 31 lidí bylo zabito a 87 zraněno, k útoku se přihlásila skupina Islámský stát.

 

 

ZDROJ

Související

TikTok plánuje velký posun ke gamingu, provádí testy ve Vietnamu

Uvedení her na platformu TikToku by mělo zvýšit příjmy z reklamy a také množství času, který uživatelé s aplikací tráví. TikTok má už nyní asi 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně. Vietnam, kde probíhají testy TikToku zaměřené na gaming, se může pochlubit technicky zdatnou populací a jeho 70 %...


Nová aplikace platí alkoholikům za to, že nepijí

Nová chytrá aplikace se snaží nahradit drobný stimul, který mozkové centrum odměny získá z drog nebo alkoholu, radostí ze získaných 5 dolarů. Podle deníku Boston Globe, který včera informoval o startupu DynamiCare, vědci již dlouho vědí, že drobné odměny mohou působit jako okamžité uspokojení,...


Získáme lásku díky technologiím?

Na první pohled to působí úžasně. Díky těmto nástrojům máme skrze jediné kliknutí přístup ke stovkám až tisícům lidí, na které bychom v běžném životě nikdy nenarazili. Mnoho z těchto aplikací se navíc díky moderním technologiím dokáže naučit, jací muži či ženy se nám líbí nebo jaké vlastnosti u...