Česká aplikace chce být Uberem překladu
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Česká aplikace chce být Uberem překladu

Nová česká aplikace TAP2U chce pomoci nečeštinářům překonat jazykovou bariéru ve složitých nebo nouzových situacích. Dceřiná společnost Univerzity Karlovy, Charles University Innovations Prague (CUIP), vydala unikátní digitální nástroj, který s pomocí dobrovolníků aplikuje principy spolujízdy na překladatele. Informuje o tom server Expats.cz.

11.12.22

Aplikace TAP2U, která umožňuje lidem z celého světa komunikovat prostřednictvím překladů psaného a mluveného slova, má pomoci v situacích, kdy strojové překlady často selhávají. Primárním cílem projektu je pomáhat českým úřadům a organizacím. Vznikne ale i placený model pro jednotlivce a firmy.

TAP2U propojuje ty, kteří jsou schopni překládat mezi různými jazyky, s těmi, kteří překlad potřebují. Každý přeložený text je zároveň v komunitě tlumočníků aplikace vyhodnocován a opravován.

„Nyní jsme ve fázi, kdy najímáme překladatele pro aplikaci a rozšiřujeme její jazykové portfolio. Dalším krokem bude přímé spojení mezi osobou, která potřebuje překlad, a tlumočníkem prostřednictvím audio nebo videohovoru. To znamená, že každý, kdo má chytrý telefon, bude mít díky aplikaci k dispozici tlumočníka,“ řekl spoluzakladatel projektu Jaroslav Vavřina.

Aplikace umožňuje všem uživatelům zadávat požadavky na překlad i bodově hodnotit výsledky, čímž uživatelé mohou přispět k zlepšování zkušeností s aplikací.

„Zatímco nyní je hlavní motivací překladatelů pomáhat si nebo se trumfovat v překladech přínosných či zábavných výzev, později si budou moci prostřednictvím aplikace vydělat i při komerční poptávce,“ uvedl jeden z předních vývojářů aplikace Ondřej Hanousek.

Inspirace při pomoci Ukrajině

Student pedagogiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jiří Dejl přišel s nápadem na aplikaci, když letos na jaře pomáhal převážet uprchlíky a humanitární pomoc na slovensko-ukrajinské hranice, když vypukla válka na Ukrajině.

„Po návratu do České republiky jsme hledali způsob, jak pomáhat dál a ve větším měřítku. Shodli jsme se, že nám všem, kteří chceme pomáhat cizincům v jakékoli situaci, chybí především nástroj pro spolehlivé překonání jazykové bariéry. Zatímco na hranicích jsme si často vystačili s automatickými překladači, při následném hledání zdravotní a sociální péče nám chyběl živý tlumočník,“ vysvětlil Dejl.

„Současná situace v Evropě i ve světě ukazuje na zvýšenou potřebu komunikovat v krizových situacích s těmi, kteří nemluví vaším mateřským jazykem, ať už na úřadech, v nemocnicích, lékárnách nebo ve školách,“ dodal.

Myšlenka vytvořit službu, která využívá model sdílené ekonomiky, podobně jako služba Uber, zaujala rektorku Univerzity Karlovy, profesorku Milenu Králíčkovou, která nabídla podporu CUIP.„Když jsem se o projektu TAP2U dozvěděla poprvé, byla jsem nadšená. Představa, že se Univerzita Karlova aktivně podílí na takovém projektu a podporuje mezinárodní komunitu v České republice, čímž pomáhá řešit obtížné životní situace, mi dává jistotu, že svou roli plníme dobře a zodpovědně,“ uvedla.

 

 

ZDROJ

Související

Vyzrajte na škůdce! Technologie pozná, kdo okusuje vaše pokojovky

Český start-up FlowerChecker mohou znát zahrádkáři a milovníci rostlin. Vyvinul už totiž úspěšnou technologii identifikace rostlin a také mobilní aplikaci. Ta dokáže identifikovat přibližně třicet milionů druhů rostlin. Nyní se společnost rozhodla využít technologii i k rozpoznávání hmyzu. „Je to...


Chytré boty slouží jako osobní trenér i fyzioterapeut. Vyvinul je český startup

Běhat lze prakticky kdekoliv. Tento sport navíc nevyžaduje žádné speciální vybavení. Technika běhu však může významně ovlivnit jeho efektivitu i zdraví běžce. Startup miomove, který v roce 2017 založili Barbora Malaníková a Daniel Majc, vyvíjí zařízení pro běžce. Chytrá stélka má po celém svém...


Václav Havel bude učit v českých školách – jako umělá inteligence

„DigiHavel je moderní deduktivní nástroj pro učitele občanské výchovy. Je to vlastně aplikace založená na umělé inteligenci. Můžete si ji představit jako digitálního člověka, jehož myšlenkami se inspiroval první český prezident Václav Havel. Je to vlastně poprvé, kdy bude digitální člověk jako...