Chceme být první volbou při povinném zavedení BIM, hlásí český startup
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Chceme být první volbou při povinném zavedení BIM, hlásí český startup

Když se projektuje budova, nevyhnutelně z tohoto procesu vzejde obrovská hromada dat. Jen jejich sběr a analýza zabere velké množství času. Český startup Digital Transformation Systems (DTS) si proto klade za cíl tento zdlouhavý proces svým zákazníkům usnadnit. Způsob, kterým toho dosahuje, spočívá v přechodu na digitální informační systém budov založený na BIM (Building Information Modeling). Jeho používání přitom bude brzy v Evropské unii povinné.

07.09.22

V Česku se stát zavázal k využití BIM v roce 2023. Bude se to týkat nadlimitních zakázek nad 150 milionů korun.

Řada stavebních firem v současnosti stále využívá ke sdílení, správě a zpracování dat manuální přístup. Obvykle jde o excelové tabulky nebo jednoduchý software vlastní výroby. Spuštění DTS má firmám pomoci s automatizací, zvýšením ekonomické a technické efektivity a celkově lepším zabezpečením datových systémů.

DTS poskytuje celý balíček – tedy návrh, řešení a integraci několika různých druhů softwarových platforem, které v rámci své práce používají projektanti a vývojáři. Tento software se používá už ve fázi plánování, následné fázi návrhu a konzultací, i při samotném procesu výstavby a údržby dokončené stavby.

„Chceme vybudovat největšího technologického konkurenta, jehož software napomáhá procesu digitalizace stavebnictví. Rádi bychom se stali první volbou při povinné implementaci BIM a naším cílem je dosáhnout toho pro celý sektor Evropské unie v rámci několika různých typů projektů,“ uvedl zakladatel a generální ředitel společnosti Digital Transformation Systems Milan Moravec. Startup se podle něj aktuálně připravuje na zahraniční expanzi. „A to vzhledem k tomu, že mezi našimi zákazníky najdete největší stavební firmy v Česku, dodal.

Tržby DTS dosáhly v loňském roce pěti set tisíc eur. V současné době má společnost patnáct klientů, mezi nimiž je i hlavní město Praha, vodárenské společnosti či infrastruktura. Potenciál trhu je však mnohem větší. Odhaduje se, že jen v Česku je počet potenciálních firem v dosahu podnikání DTS až pět tisíc. To zahrnuje celý „ekosystém“ –  tedy firmy z oblasti projektování, stavebnictví i polostátní investory.

Na BIM se zatím podařilo získat čtrnáct milionů korun od investičních fondů DEPO Ventures, StartGuide, Lighthouse Ventures a Czech Founders Fund. Tyto prostředky budou použity především pro zahraniční expanzi.

„Stavebnictví prochází procesem digitalizace, na který tlačí požadavky veřejných institucí. Dodržováním BIM vznikne obrovské množství dat. Projektanti však nejsou datoví analytici – proto budou potřebovat nástroje. A ty jim pomohou efektivně pracovat s negraficky zobrazenými daty. A to je velká příležitost pro systémy digitální transformace,“ míní partner DEPO Ventures Petr Šíma.

 

ZDROJ

Související

Už žádný režim „letadlo“. EU povolí hovory a data během letu

To by mohlo znamenat, že cestující již nebudou muset přepínat svůj telefon do režimu „letadlo“, i když podrobnosti o tom, jak bude novinka implementována, nejsou prozatím známy. Termín, do kterého mají členské státy EU zpřístupnit frekvenční pásma 5G pro letadla, je 30. června 2023. To znamená, že...


Blíží se doba, kdy banky naše potřeby budou znát dříve než my sami? Ptali jsme se Jaroslava Bělky

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #26 - Jaroslav Bělka Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Jsi Data Executive Director v ČSOB. Co si pod tím můžeme představit? Zní to honosně, ale znamená to, že společně se svými kolegy odpovídám za všechno, co se týká...


Švédsko-český startup automatizuje práci s daty. Chce ušetřit čas analytikům

Zpracování dat je ale často velmi pomalé, náročné a hlavně manuální. Mnoho společností se navíc spoléhá pouze na svá interní data. Česko-švédský startup Forloop.ai proto vytvořil platformu pro automatizaci práce s externími daty, která šetří zdroje i čas datovým analytikům. Až osmdesát procent...