Chceme být první volbou při povinném zavedení BIM, hlásí český startup
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Chceme být první volbou při povinném zavedení BIM, hlásí český startup

Když se projektuje budova, nevyhnutelně z tohoto procesu vzejde obrovská hromada dat. Jen jejich sběr a analýza zabere velké množství času. Český startup Digital Transformation Systems (DTS) si proto klade za cíl tento zdlouhavý proces svým zákazníkům usnadnit. Způsob, kterým toho dosahuje, spočívá v přechodu na digitální informační systém budov založený na BIM (Building Information Modeling). Jeho používání přitom bude brzy v Evropské unii povinné.

07.09.22

V Česku se stát zavázal k využití BIM v roce 2023. Bude se to týkat nadlimitních zakázek nad 150 milionů korun.

Řada stavebních firem v současnosti stále využívá ke sdílení, správě a zpracování dat manuální přístup. Obvykle jde o excelové tabulky nebo jednoduchý software vlastní výroby. Spuštění DTS má firmám pomoci s automatizací, zvýšením ekonomické a technické efektivity a celkově lepším zabezpečením datových systémů.

DTS poskytuje celý balíček – tedy návrh, řešení a integraci několika různých druhů softwarových platforem, které v rámci své práce používají projektanti a vývojáři. Tento software se používá už ve fázi plánování, následné fázi návrhu a konzultací, i při samotném procesu výstavby a údržby dokončené stavby.

„Chceme vybudovat největšího technologického konkurenta, jehož software napomáhá procesu digitalizace stavebnictví. Rádi bychom se stali první volbou při povinné implementaci BIM a naším cílem je dosáhnout toho pro celý sektor Evropské unie v rámci několika různých typů projektů,“ uvedl zakladatel a generální ředitel společnosti Digital Transformation Systems Milan Moravec. Startup se podle něj aktuálně připravuje na zahraniční expanzi. „A to vzhledem k tomu, že mezi našimi zákazníky najdete největší stavební firmy v Česku, dodal.

Tržby DTS dosáhly v loňském roce pěti set tisíc eur. V současné době má společnost patnáct klientů, mezi nimiž je i hlavní město Praha, vodárenské společnosti či infrastruktura. Potenciál trhu je však mnohem větší. Odhaduje se, že jen v Česku je počet potenciálních firem v dosahu podnikání DTS až pět tisíc. To zahrnuje celý „ekosystém“ –  tedy firmy z oblasti projektování, stavebnictví i polostátní investory.

Na BIM se zatím podařilo získat čtrnáct milionů korun od investičních fondů DEPO Ventures, StartGuide, Lighthouse Ventures a Czech Founders Fund. Tyto prostředky budou použity především pro zahraniční expanzi.

„Stavebnictví prochází procesem digitalizace, na který tlačí požadavky veřejných institucí. Dodržováním BIM vznikne obrovské množství dat. Projektanti však nejsou datoví analytici – proto budou potřebovat nástroje. A ty jim pomohou efektivně pracovat s negraficky zobrazenými daty. A to je velká příležitost pro systémy digitální transformace,“ míní partner DEPO Ventures Petr Šíma.

 

ZDROJ

Související

Praha se pyšní první tramvajovou zastávkou z 3D tisku

Přístřešek vznikl pomocí robotické technologie 3D tisku z ultra vysokohodnotného betonu (UHPC). Výroba přitom trvala pouhých 36 hodin. Další zajímavostí je i to, že skleněná střecha může měnit své osvětlení pomocí zabudovaných LED diod. „Kromě rychlosti výroby jsou dalšími důležitými výhodami...


Česká firma chce betonovým 3D tiskem pomoci Ukrajině

Digitální tisk s betonem urychluje stavební práce. Nabízí také větší flexibilitu a může ušetřit přibližně sedmdesát procent materiálu. „Na připravenou základovou desku se přiveze technologie – je to 3D tiskárna, která tiskne z betonu. Z dat z digitálního 3D modelu se potom převádí do reality,“...


Vědci vyrábí cement pouze z odpadu. Bude levnější než ten klasický

Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru (NTU Singapore) objevili metodu výroby biocementu z odpadu, díky níž je tato alternativa k tradičnímu cementu ekologičtější a udržitelnější. Biocement představuje druh obnovitelného cementu, který využívá bakterie k vytvoření tvrdnoucí hmoty....