Vyzrajte na škůdce! Technologie pozná, kdo okusuje vaše pokojovky
Startup scéna
Foto: shutterstock

Vyzrajte na škůdce! Technologie pozná, kdo okusuje vaše pokojovky

Více než šest tisíc druhů hmyzu dokáže pomocí umělé inteligence klasifikovat nová technologie vyvinutá českým start-upem. Stačí, když škůdce, který ničí vaše pěstitelské snahy vyfotíte a snímek nahrajete na webovou stránku Insect.id. Informuje o tom Radio Prague International.

14.03.23

Český start-up FlowerChecker mohou znát zahrádkáři a milovníci rostlin. Vyvinul už totiž úspěšnou technologii identifikace rostlin a také mobilní aplikaci. Ta dokáže identifikovat přibližně třicet milionů druhů rostlin.

Nyní se společnost rozhodla využít technologii i k rozpoznávání hmyzu. „Je to něco, o co nás naši klienti mnohokrát žádali. Nepotřebují identifikovat jen rostlinné druhy. Protože se starají o rostliny, potřebují identifikovat i škůdce a další druhy hmyzu a pavouků. To vytvořilo prostor pro vznik nového produktu,“ řekl pro Radio Prague International CEO společnosti Ondřej Veselý.

Nová technologie rozpoznávání hmyzu je založena na hlubokém strojovém učení, vysvětluje Veselý. „Jedná se o technologii, která umožňuje našim klientům integrovat službu identifikace hmyzu do vlastních mobilních aplikací. Lze očekávat, že v letošním roce vznikne řada nových aplikací, které lidem umožní hmyz určovat,“ dodal.

Uvedl, že takovýto obchodní model se nazývá B2B2C. „Což znamená, že poskytujeme službu podnikům, které vyvinou mobilní aplikaci a pak ji nabízejí koncovým uživatelům,“ vysvětlil pro server.

Link jako bonus

K identifikaci konkrétního hmyzu stačí podle Veselého pořídit fotografii prostřednictvím mobilní aplikace, která novou technologii integruje.

„Fotografie pak putuje přímo na naše servery. Technologie hlubokého učení identifikuje, o jaký druh se jedná. Poté k odpovědi připojíme nějaké užitečné informace – například odkaz na Wikipedii nebo reprezentativní fotografii identifikovaného druhu. Informace následně odešleme zpět do mobilní aplikace, která je zobrazí koncovému uživateli,“ popsal Veselý.

Aplikace Insect.id, která v současné době běží v beta verzi, dokáže rozpoznat přesně 6 387 různých kategorií hmyzu – včetně nejběžnějších druhů motýlů, pavouků nebo stonožek, řekl Veselý.

„Na světě je samozřejmě mnohem více druhů hmyzu, ale strávili jsme hodně času výběrem těch kategorií, na které můžete narazit u vás doma nebo na zahradě. Zaměřujeme se především na Evropu a Ameriku, ale chceme službu rozšířit tak, aby ji bylo možné používat po celém světě. To je náš cíl,“ představil Veselý vizi společnosti.

 

ZDROJ

 

 

Související

Aquaponie ušetří naproti klasickému zemědělství až 95 % vody, říká odborník

V aquaponii hrají významnou roli ryby. Jak se na celém procesu podílejí? Když dovolíte, začnu tím, že pokročilá aquaponie využívá výhody dvou vzájemně propojených ekosystémů k produkci udržitelných potravin. To vše bez použití umělých hnojiv a agrochemií. Jedním ekosystémem je ekosystém rostlin a...


Chytré boty slouží jako osobní trenér i fyzioterapeut. Vyvinul je český startup

Běhat lze prakticky kdekoliv. Tento sport navíc nevyžaduje žádné speciální vybavení. Technika běhu však může významně ovlivnit jeho efektivitu i zdraví běžce. Startup miomove, který v roce 2017 založili Barbora Malaníková a Daniel Majc, vyvíjí zařízení pro běžce. Chytrá stélka má po celém svém...


Václav Havel bude učit v českých školách – jako umělá inteligence

„DigiHavel je moderní deduktivní nástroj pro učitele občanské výchovy. Je to vlastně aplikace založená na umělé inteligenci. Můžete si ji představit jako digitálního člověka, jehož myšlenkami se inspiroval první český prezident Václav Havel. Je to vlastně poprvé, kdy bude digitální člověk jako...