Vědci stvořili hologram, kterého se můžete reálně dotknout
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Vědci stvořili hologram, kterého se můžete reálně dotknout

Donedávna byl hologram považován za vizuální, případně audiovizuální 3D záznam, který je možné přenášet napříč prostory v reálném čase. Teď se však zdá, že jej vědci posunuli na zcela novou úroveň. Kromě vizuálního zážitku k němu totiž přidali i dotykový. Hologramové obrázky tak nyní můžete po hmatu vnímat podobně jako skutečné objekty.

13.10.21

Vědci z univerzity v Glasgow vytvořili hologramový systém, který k navození pocitu dotyku využívá vzduchové trysky. Tomuto způsobu se říká “aerohaptika” a “právě vzduchové trysky člověku umožňují fyzicky cítit hologramovou projekci na vlastní kůži, tedy na svých prstech, rukou a zápěstí”, říká Raviner Daahiya, jeden z výzkumníků projektu. 

"Časem by se tato technologie mohla vyvinout tak, že bychom se mohli setkat s virtuálním avatarem svého kolegy z druhého konce světa a skoro reálně si s ním potřást rukou,” dodává Daahiya. 

Bez dotykových rukavic 

K navození dotykového vjemu hologramů v tomto případě není zapotřebí žádná chytrá rukavice nebo přenosné zařízení. Systém k vyvolání pocitu dotyku nepotřebuje žádný speciální ovladač, místo toho využívá přesně nasměrovanou vzduchovou trysku, schopnou reagovat na pohyby ruky a foukat vzduch do zařízení, ve kterém je promítán hologram na ta správná místa odpovídající silou. 

Rozdribluj ten vzduch! 

Aby vědci otestovali přesnost svého nově vyvinutého systému, využil Daahiya se svým týmem interaktivní projekci basketbalového míče. Toho se dalo dotýkat a šlo s ním driblovat i kutálet, podobně jako při hraní basketbalu v reálném životě. 

"Dotyková zpětná vazba od proudů vzduchu ze systému je modulována na základě virtuálního povrchu basketbalového míče. To uživatelům umožňuje cítit jeho zaoblený tvar, vnímat, jak se kutálí směrem od konečků prstů při odrazu, a cítit plácnutí do dlaně při jeho návratu," říká Daahiya. 

Videohry jako živé 

I přesto, že je hologramový dotykový zážitek zatím stále velmi omezený, Daahiya o něm nepochybuje. Do budoucna má se svým týmem v plánu do něj přidávat i další funkce jako jsou například rozdílné teploty vzduchu, aby bylo možné rozpoznávat horké a studené povrchy. A taky zkouší přidat do vzduchu vůně, aby zapojili další smysl a pocit reálnosti hologramové iluze tak ještě posílili. 

Velký prostor pro využití vidí především ve vysoce realistických telekonferencích, které by snížily nutnost cestování na vzdálená místa, a na poli videoher, kde by se hráči mohli dotýkat objektů i druhých hráčů, nebo vlastníma rukama objevovat nové rostlinné i živočišné druhy na fantastických planetách.

 

ZDROJ

 

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...