Krvavá pravda o laboratorně pěstovaném mase
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Krvavá pravda o laboratorně pěstovaném mase

Laboratorně vypěstované maso (proteinové kousky náhražkového masa) je často propagováno jako způsob, jak nakrmit svět, který touží po mase, bez krutosti, kterou představují velkochovy.

19.03.22

To ale možná není tak úplně pravda. Podle časopisu Mother Jones se totiž ukazuje, že mnoho laboratorně pěstovaných masných výrobků ve skutečnosti obsahuje až překvapivě velké množství krve. Přesněji řečeno, jejich výroba je často založena na fetálním hovězím séru (FBS), neboli krvi odebrané nenarozeným kravským plodům.

FBS obsahuje důležité bílkoviny potřebné k růstu a replikaci živočišných buněk v laboratorním prostředí. Sérum jako takové má stále potenciál vytvářet chutné laboratorně pěstované maso způsobem, který se většinou obejde bez porážky – není však jisté, zda to bude dostačující pro celý cílový trh.

Klamavá reklama

Tato nepříjemná skutečnost představuje pro společnosti zabývající se laboratorním pěstováním masa několik problémů. Zaprvé, stále je nutné usmrtit zvíře - což z výrobku, který používá FBS, rozhodně nedělá veganský nebo bezjatečný produkt, a to je v rozporu s očekáváním zákazníků.

Druhým problémem je, že FBS je drahé. A to velmi drahé. Ve skutečnosti se prodává za cenu kolem 1000 dolarů za litr. Podle Mother Jones to znamená, že společnosti používající toto sérum by musely prodávat své maso zhruba za 200 000 dolarů za půl kila, aby se dostaly do zisku.

Aby tyto problémy vyřešily, hledají společnosti pěstující laboratorní maso účinnou náhradu FBS. To s sebou však nese řadu velkých komplikací.

"Musel by se vytvořit celý nový dodavatelský řetězec," řekla časopisu Christina Agapakisová, která je specialistkou na syntetickou biologii a působí jako kreativní ředitelka biotechnologické firmy Ginkgo Bioworks. "A aby to bylo vůbec možné, bude muset dojít k mnoha inovacím v oblasti biologické výroby."

Navzdory nákladům se však mnozí domnívají, že vytvoření komerčně přijatelné alternativy k masu má stále zásadní význam pro zvládnutí existenčních problémů, kterým svět musí vzhledem k antropogenním změnám klimatu čelit. Spotřeba masa je koneckonců masivním zdrojem emisí skleníkových plynů.

Otázkou je, zda se vědcům podaří dosáhnout tohoto cíle bez zásadních ústupků.

 

ZDROJ

Související

Laboratorní vepřové na bázi mikrořas. Světové prvenství patří brněnskému startupu

Společnost k výrobě použila hybridní kultivační médium s výtažky z mikrořas. Těžce pracující mikroorganismy mají jakožto kultivační médium podle firmy několik výhod, včetně eliminace takzvaného fetálního hovězího séra. Mewery tvrdí, že její postup snižuje náklady a poskytuje nutriční výhody –...


Krysy po sladké limonádě prokazatelně zhlouply. Varování i pro lidi?

Limonády samozřejmě nejsou považovány zrovna za zdravou potravinu. Jsou nabité sladidly a studie široko daleko potvrdily, že cukry, které se nacházejí v těchto nápojích, vedou ke zdravotním potížím, jako jsou cukrovka, srdeční onemocnění, zubní kazy, jaterní onemocnění atd. Podle nového výzkumu...


Veganská růstová séra mohou vyřešit problém neudržitelné výroby masa

Milada Kadeřábková, 11. 08. 20 Zatímco poptávka po mase neustále roste, mnoho odborníků i laiků uznává, že živočišná výroba je do budoucna neudržitelná. Jak ale maso nahradit ? Nejčastěji zmiňovanou možností je výroba v laboratoři za pomoci růstových médií. Tou se kromě jiných zabývá také...