Laboratorní vepřové na bázi mikrořas. Světové prvenství patří brněnskému startupu
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Laboratorní vepřové na bázi mikrořas. Světové prvenství patří brněnskému startupu

Brněnský startup Mewery oznámil, že vytvořil první prototyp kultivovaného masa na světě za využití mikrořas. Maso se ze 75 procent skládá z vepřového, jedna čtvrtina pak z buněk mikrořas. Informuje o tom server The Spoon.

15.02.23

Společnost k výrobě použila hybridní kultivační médium s výtažky z mikrořas. Těžce pracující mikroorganismy mají jakožto kultivační médium podle firmy několik výhod, včetně eliminace takzvaného fetálního hovězího séra.

Mewery tvrdí, že její postup snižuje náklady a poskytuje nutriční výhody – včetně vitaminů, antioxidantů, minerálů, vlákniny a esenciálních mastných kyselin. Firma rovněž uvádí, že její kultivované maso je stoprocentně buněčné – na rozdíl od jiných prototypů, které se spoléhají na sójové nebo hrachové bílkoviny.

Zakladatel a generální ředitel Mewery Roman Lauš už v minulosti vyzdvihl také udržitelnost takové přípravy masa. „Způsob, jakým nyní dostáváme maso prostřednictvím průmyslového zemědělství na náš stůl, není udržitelný. Nemůže přežít. Toto je tedy jedna z možností, jak učinit náš svět udržitelnějším a zároveň dostat bílkoviny ke stále rostoucí populaci,“ řekl už dříve serveru Prague Morning.

Karbanátky nebo klobása

Společnost Mewery se sídlem v České republice založil Lauš poté, co se při přípravě programu akce Future Port Prague v roce 2018 začal zajímat o vznikající oblast kultivovaného masa. Nakonec se rozhodl založit vlastní společnost. Do roku 2020 dal dohromady tým a po několika letech výzkumu a vývoje vyrobili první prototyp.

Nyní Lauš a jeho tým se snaží o to, aby do dvou let byly na trhu výrobky připravené pro spotřebitele – první z nich budou vepřové karbanátky a vepřová klobása.

Aby toho dosáhli, usilují v letošním roce o další finanční prostředky na pokračování prací na svém úložišti biobuněk a na vybudování velkokapacitních bioreaktorů pro zvýšení objemu. „Tímto způsobem chceme zajistit víceméně neomezený zdroj prasečích buněk, což nás posune blíže k velkovýrobě,“ vysvětlil Lauš.

 

ZDROJ

Související

Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav

Spoluzakladatel společnosti Microsoft otevřeně hovořil o dopadu výroby masa na životní prostředí. Metan je totiž po oxidu uhličitém druhým nejčastějším skleníkovým plynem. Dobytek, jako jsou krávy a kozy a jeleni, produkují metan, když jejich žaludky rozkládají trávu při trávení. Při tomto...


CzechInvest podpoří 38 startupů částkou přes 105 milionů korun

„Technologická inkubace je klíčovým projektem agentury CzechInvest. Pomáhá startupům intenzivním mentoringem, matchmakingem a dalšími službami. Na jeho konci očekáváme úspěšný startup s hotovým produktem,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu zodpovědný za agenturu CzechInvest Petr Očko....


Supernova staví most mezi designem a vývojem

„Nápad na Supernovu vychází z rozporu mezi designéry a vývojáři. Myslím, že mezi nimi existuje jakýsi komunikační blok. Také svět designérů a vývojářů je od sebe dost odtržený,“ řekl generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Jiří Třečák serveru TechCrunch. Software funguje jako jakýsi most,...