Jak kravská lejna pohánějí těžbu kryptoměn
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Jak kravská lejna pohánějí těžbu kryptoměn

Na farmě Philipa Hughese poblíž pohoří Berwyn nedaleko národního parku Snowdonia ve Walesu okupuje dobytek svěží pastviny a stáda ovcí pokrývají kopce. Kdo by si pomyslel, že venkovská idylka úzce souvisí s těžbou kryptoměn?

21.06.21

 Rodina Philipa Hughese farmaří po celé generace, ale nyní se obrací k „těžbě“. K produkci nové kryptoměny využívá výkonné počítače poháněné obnovitelnou energií, pocházející z kravských lejn. Velký šestiválcový motor běžící rychlostí 500 otáček za minutu přeměňuje metan produkovaný rozkladem kravského hnoje na elektřinu. Tento proces se nazývá anaerobní digesce. 

Při absenci kyslíku mikroby rozkládají hnůj a produkují metan, který lze spalovat za účelem výroby tepla a elektřiny, místo aby unikl do atmosféry, kde by působil jako silný skleníkový plyn. To, co zbyde, lze použít jako hnojivo. 

Asi dvě třetiny elektřiny generované anaerobním digescí pomáhají napájet farmu a karavanový park farmy, zbytek však napájí těžební soupravy, speciální počítače o velikosti kufru. Ty pracují na komplexních výpočtech, které slouží k ověření transakcí, a na oplátku jsou odměněny novou kryptoměnou. Tyto procesy spotřebovávají opravdu velké množství energie, v současné době se tu těží Ethereum. Tato měna se za několik týdnů nedávno propadla skoro o polovinu, takže Philip Hughes se své příjmy snaží diverzifikovat a svou obnovitelnou energii poskytuje třetím stranám, které se také zabývají těžbou kryptoměn. 

I když je energetická spotřeba těžby Etherea vysoká, je výrazně nižší než těžba bitcoinů a může se ještě dále snižovat. K těžbě kryptoměn se nepoužívají jen poměrně kuriózní motory na metan z kravského trusu, ale i solární, vodní a větrné generátory. 

Některé malé vodní projekty jsou pečlivě zvažovány, jelikož se jejich majitelé bojí dopadu na životní prostředí. A další těžaři pochybují, že kryptoměny budou cenné dostatečně dlouho, aby splatily značné kapitálové investice, které vodní energie vyžaduje. 

Z 290 členů Britské asociace pro vodní energii ví generální ředitel sdružení Simon Hamlyn jen o dvou, kteří zkoušejí kryptotěžbu. Jeden zakoupil řadu souprav pro instalaci v lokalitách v Severním Irsku a druhý se stal obětí loupeže, když maskovaní zloději pronikli do elektrárny a těžařské soupravy ukradli. 

Dříve byl hlavním mechanismem pro rozvoj režimů obnovitelné energie výkupní tarif, který platil výrobcům z obnovitelných zdrojů za elektřinu, kterou dodávali do sítě. Obnovitelnou energii používanou k těžbě kryptoměny však nelze z legislativních důvodů použít k jiným účelům, například k napájení elektromobilů nebo vytápění domů. 

Waleský farmář Philip si je velmi dobře vědom, že jeho podnikání v oblasti kryptoměn je založeno na produkci aktiva, jehož hodnota se může dramaticky změnit, někdy v reakci na jedinou poznámku Elona Muska nebo Donalda Trumpa. Pokud se trh zhroutí, využije výpočetní sílu souprav k jiným účelům. Některé se zdají spekulativnější než jiné, například nastavování polí grafických karet pro práci s počítačovou animací pro filmaře, jako je Disney. Jeho podnikání v oblasti kryptoměn však vyvolalo zájem dalších farmářů. I podle nich je mnohem jednodušší provozovat počítač než stádo krav nebo stádo ovcí.

 

Zdroj: https://www.bbc.com/news/technology-57199405 

Související

Těžba bitcoinu produkuje tuny odpadu

Těžaři kryptoměny bitcoin každoročně vyprodukují 30 700 tun elektroodpadu, odhadují Alex de Vries a Christian Stoll. To je v průměru 272 gramů na transakci. Pro srovnání, iPhone 13 váží 173 gramů. Těžaři vydělávají peníze vytvářením nových bitcoinů, ale použité výpočetní prostředky spotřebovávají...


Paralelní digiměna ve Švédsku?

Projde disrupcí i centrální bankovnictví? Vznik a rozvoj kryptoměn, kterých už je na světě přes 700 na čele s nejznámějším bitcoinem, vzbudil samozřejmě pozornost centrálních bankéřů. Jde totiž o měnový fenomén, ať už formální definice měny v různých zemích povaze kryptoměn odpovídají či ne....


V Japonsku vznikla téměř plně robotizovaná rostlinná farma

Japonsko svou demografickou krizí –stárnoucí populací a nízkou porodností– jen předjímá vývoj na Západě, Česko nevyjímaje. Japonci jí čelí mimo jiné dramatickou sázkou na robotizaci podepřenou umělou inteligencí. Nomura předpovídá, že do roku 2035 bude polovina stávajících pracovních rolí v...