Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav

Miliardář Bill Gates investoval do australského start-upu v oblasti klimatických technologií, který plánuje snížit emise metanu při říhání krav.

06.02.23

Spoluzakladatel společnosti Microsoft otevřeně hovořil o dopadu výroby masa na životní prostředí. Metan je totiž po oxidu uhličitém druhým nejčastějším skleníkovým plynem. Dobytek, jako jsou krávy a kozy a jeleni, produkují metan, když jejich žaludky rozkládají trávu při trávení.

Při tomto fermentačním procesu vzniká metan, který se pak většinou znovu vyloučí. Univerzitní studie ukázaly, že krmení krav mořskými řasami by mohlo výrazně snížit jejich emise metanu.

Start-up Rumin8 z australského Perthu pracuje na doplňku stravy, synteticky replikovaném z mořských řas, který zastavuje tvorbu plynu. Firma v prohlášení oznámila, že získala 12 milionů dolarů od společnosti Breakthrough Energy Ventures, kterou Bill Gates založil v roce 2015. Investiční společnost také podporuje výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos a čínský podnikatel a spoluzakladatel Alibaby Jack Ma.

„Byli jsme velmi potěšeni přijetím, kterého se nám dostalo od fondů pro dopad na klima po celém světě,“ řekl výkonný ředitel Rumin8 David Messina. „Existuje skutečná touha financovat řešení enterických emisí metanu z hospodářských zvířat a naštěstí pro Rumin8 všichni vidí výhody naší technologie,“ dodal.

Nový Zéland loni v říjnu navrhl zdanění skleníkových plynů, které produkují hospodářská zvířata při říhání a močení ve snaze vypořádat se se změnou klimatu. První ekonomický systém na tak světě donutí zemědělce platit za zemědělské emise v určité formě do roku 2025. Téměř polovina celkových emisí skleníkových plynů v zemi pochází ze zemědělství, zejména ve formě metanu.

V roce 2019 metan v atmosféře dosáhl rekordních úrovní, přibližně dvaapůlkrát vyšší než v předindustriální éře. Vědce znepokojuje skutečnost, že metan má skutečnou moc, pokud jde o zahřívání planety. Jednotlivé molekuly metanu mají silnější oteplovací účinek na atmosféru než jednotlivé molekuly oxidu uhličitého.

 

ZDROJ

SouvisejícíJak na rychlejší digitalizaci státu? Ptali jsme se bývalé ministryně informatiky Dany Bérové

Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . 6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #36 - Dana Bérová