Akcie Applu klesly kvůli obavám o výrobu iPhonu 13
Byznys inovace
Foto: Shuttestock

Akcie Applu klesly kvůli obavám o výrobu iPhonu 13

Akcie společnosti Apple v první půli října klesly po zprávách, že by kvůli pokračujícímu globálnímu nedostatku počítačových čipů mohl být problém s plněním výrobních cílů nového iPhonu 13. Analytici ovšem obavy mírní.

18.10.21

Společnost Apple podle agentury Bloomberg očekávala, že v posledním čtvrtletí roku 2021 vyrobí 90 milionů iPhonů. Americký technologický gigant však nyní musel svým partnerům sdělit, že celkový součet bude nižší až o 10 milionů kusů. Akcie Applu po tomto oznámení klesly o 1,2 %. 

Výrobci polovodičů Broadcom a Texas Instruments se na burze také propadly o 1 %, protože dobře informované zdroje uvedly, že se snaží ze všech sil dodávat dostatek čipů. Apple zdá se s dodržením slíbených dodávek moc nepočítá.

 V září Apple uvedl na trh čtyři nové modely iPhonu 13: iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Předobjednávky byly zahájeny 17. září a expedovány 24. září. 

Miliony produktů napříč různými průmyslovými odvětvími dnes spoléhají na počítačové čipy a továrny výrobců polovodičů v současné době pracují naplno, aby uspokojily poptávku. Výrobci smartphonů, jako je Apple, jsou jedni z největších odběratelů čipů na světě a byli vážně zasaženi nedostatkem součástek. Ale problémy mají také další odvětví, jako je automobilový průmysl a výrobci herních konzolí. 

V červenci generální ředitel společnosti Apple Tim Cook varoval investory, že nedostatek polovodičů může ovlivnit prodej iPhonu a iPadu. Investiční společnost Wedbush odhaduje, že Apple bude mít na přelomu roku nedostatek více než pěti milionů kusů iPhonu 13. Analytici společnosti Wedbush Daniel Ives a John Katsingris zdůraznili, že nedostatek čipů není neřešitelným problémem, protože se očekávalo, že tyto smartphony budou k dispozici na začátku roku 2022. 

5 až 10 milionů kusů iPhonů, které se pro dodání přesunují z prosincové špičky do prvního čtvrtletí příštího roku kvůli dobře pochopeným problémům dodavatelského řetězce, pro ně není starostí a v konečném důsledku hovoří o silnější trajektorii poptávky, než Wall Street očekával. 

Jejich názory sdílí několik dalších analytiků, kteří předpovídali, že nové modely iPhonu 13 budou mít silný prodejní rok, protože spotřebitelé se snaží upgradovat zařízení pro sítě 5G. I přesto se může stát, že na vánočním trhu budou nové iPhony nedostatkovým zbožím.

 

ZDROJ 

 

Související

Peter Diamandis předvídá nejméně desetinásobný propad trhu s auty

Peter Diamandis předvídá nejméně desetinásobný propad trhu s auty. PD vidí tři důvody pro tuto disrupci: 1. Přechod spotřebitelů od nákupu auta k nákupu "auta jako služby" bude výsledkem naší kalkulace, díky níž zjistíme, že vlastnění auta pro nás bude v průměru 10x dražší než nákup služby....


Dostanou se nám čipy pod kůži?

Petr Beneš, 6DAcademy 7. DUBNA 2017 Startupový inkubátor Epicenter ze Stockholmu se tento týden ocitl v epicentru pozornosti médií z celého světa. Vedení společnosti navrhlo pro jejich skoro 700 zaměstnanců, aby si dobrovolně nechali implantovat pod kůži mikročip. S pomocí čipu mohou pracovníci...


Koupí Apple Teslu a bude Elon Musk jeho novým CEO?

Elon Musk je v současnosti nejvýraznějším světovým inovátorem. Jeho SpaceX létá skoro pravidelně do vesmíru a inovativní nanobaterie nás brzy uvedou do nové éry v oblasti energetiky. Nicméně jeho nejznámější společnost Tesla na výrobu elektromobilů je sužována problémy s nedostatkem kapitálu. V...