V dnešní době je již většina měst vybavena bezpečnostními kamerami, dopravními snímači a měřiči počasí (atmosférický tlak, teplota atd.). Všechny tyto zařízení ale nejsou nikterak propojena a negenerují žádná data. S řešením tohoto nedostatku nyní přichází dvě známé americké společnosti.
Americká telekomunikační společnost AT&T se spojila s General Electric, aby spustily svůj program chytrého města v kalifornském San Diegu.
GE chce v San Diegu nainstalovat přes 14 000 LEDek –pro snížení nákladů za energii– a 3200 tzv. CityIQ senzorů s kamerami, mikrofony a jinými snímači. AT&T všechny tyto přístroje navzájem propojí. Výstupem jejich platformy internetu věcí s názvem M2X jsou rozsáhlá data a analýzy ze senzorů monitorující dopravu, kvalitu ovzduší a počasí. Jeden ze senzorů dokáže i zachytit střelbu zbraně.
Senzory a snímače se zmenšují a jejich cena dramaticky klesá, zatímco analýza a „výkonnost“ dat jde exponenciálně nahoru. S příchodem všudypřítomné wifi a jiných širokopásmových přípojení můžeme již v blízké době očekávat více takovýchto smart city projektů s efektivním sběrem dat, jenž zásadně zkvalitní život obyvatelstva.
Originální článek