Chytré město uprostřed pouště? Už brzy v Egyptě!
Technologie
Foto: The Administrative Capital for Urban Development

Chytré město uprostřed pouště? Už brzy v Egyptě!

Egypt plánuje vybudovat nové chytré hlavní město, které se stane administrativním centrem země. Toto město by kromě jiného mělo přispět k řešení egyptského baby boomu.

20.10.21

Podle webového serveru ZD Net by zde mělo žít více než 6,5 milionu lidí. Podle agentury Reuters přibudou v Egyptě ročně zhruba dva miliony obyvatel. Do roku 2050 pak touto rychlostí dosáhne počet obyvatel země zhruba 150 milionů oproti dnešní stovce. Káhira je už teď přelidněná, proto se budování nového města, byť uprostřed pouště, jeví jako smysluplný a do velké míry nevyhnutelný krok. 

Nej úplně ve všem 

Náklady na toto nové hlavní město by se dle předběžných odhadů měly pohybovat mezi 45 až 58 miliardami dolarů. Město se bude rozkládat na ploše o rozloze zhruba 700 čtverečních kilometrů a bude se nacházet 35 km východně od Káhiry. 

Egypťané mají se svým chytrým městem vskutku ambiciózní plány. Chtějí v něm vybudovat největší egyptské letiště a minaret, nejvyšší církevní věž v Egyptě. Dále nejvyšší věž v Africe vůbec, největší operu na Blízkém východě, zábavní čtvrť za 20 miliard dolarů, rozlehlý městský park, nový parlament a prezidentský palác. 

Chytré město = chytrý nápad? 

Jakkoli se celý projekt může nezaujatému pozorovateli na první pohled jevit jako vskutku fascinující, v Egyptě jej provází vlna kritiky. Zejména pak proto, že se tato země potýká s vysokou mírou inflace a nezaměstnanosti. 

"Když lidé sledují, jak vláda utrácí desítky miliard za tento projekt, a zároveň slyší, že si všichni musíme utáhnout opasky, dostávají se k nim rozporuplné signály, které je znepokojují," řekl pro NBC News Timothy Kaldas, nerezidentní pracovník Institutu Tahrír pro blízkovýchodní politiku v Káhiře. 

Vůbec první chytré město v Egyptě 

Vláda chce do nového hlavního města v červnu příštího roku přestěhovat 34 ministerstev. V rozhovoru pro NBC News uvedl bývalý brigádní generál Khaled el-Husseiny Soliman, nyní mezinárodní koordinátor zaměřený na rozvoj tohoto chytrého města, že díky tomuto projektu vznikne vůbec "první chytré město v Egyptě”. 

Ambice versus schopnost realizace 

Zda se novému městu podaří ulevit Káhiře od přelidněnosti, nebo se ho z nějakých důvodů nepodaří ani dokončit a zůstane rozestavěné a prázdné, zůstává otázkou. Stejně jako to, jestli se Egypťanům podaří tímto způsobem vytvořit dostatek nových pracovních míst nebo půjde jen o miliardy vyhozených peněz. Jisté však je, že pokud se projekt přesně podle představ Egypťanů podaří, pak půjde o to nejmodernější město, jaké kdy Egypt od dob své dávné slávy spatřil. 

 

ZDROJ

 

Související

San Diego se díky internetu věcí stává chytrým městem

V dnešní době je již většina měst vybavena bezpečnostními kamerami, dopravními snímači a měřiči počasí (atmosférický tlak, teplota atd.). Všechny tyto zařízení ale nejsou nikterak propojena a negenerují žádná data. S řešením tohoto nedostatku nyní přichází dvě známé americké společnosti. Americká...


Chytré senzory od AT&T budou monitorovat stabilitu mostů. Inspirace pro pražský magistrát?

Martin Kysilka, 26. LEDNA 2018 Co to je: Americká telekomunikační společnost AT&T představila na celosvětovém technologickém veletrhu CES chytrý monitorovací systém, jenž bude kontrolovat stabilitu mostů a upozorňovat autority o jejich stavu. Baterií poháněné senzory, jež bude moci nainstalovat na...


Chytrá křižovatka od Hondy umožní samořídícím vozidlům ‚vidět za roh‘

Martin Kysilka, 2. LISTOPADU 2018 Japonská automobilka Honda uzavřela partnerství s městem Marysville v Ohiu, aby společně vyvinuli technologii pro „vševidoucí” autonomní vozidla v rámci komunikace V2X (Vehicle-to-Everything). V souvislosti s autonomní dopravou přibývá stále více scénářů, které je...