Korejci postavili na blockchainu chytré sdílené parkoviště
Byznys inovace

Korejci postavili na blockchainu chytré sdílené parkoviště

10.05.21

Jan Handl, 07. 06. 20

Pučchon, satelitní jihokorejské město ležící jihozápadně od Soulu, využívá v rámci své iniciativy rozvoje chytrého města řešení potíží s parkováním postavené na blockchainu.

Díky účasti místní vlády a soukromých firem přineslo toto řešení v rámci aktivit Smart City Challenge nové parkování ve městě, konkrétně v jedné čtvrti. Projekt přinesl 280 sdílených parkovacích míst, čímž se zvýšil poměr nabídky a poptávky na 109 %. Předtím byla uspokojena přibližně třetina zájemců o parkování v dané lokalitě. Kromě toho bylo výrazně potlačeno nelegální parkování, tedy to v rozporu s dopravními předpisy, které zaznamenalo pokles o 41%.

Tato parkovací místa byla zajištěna na parkovacích stáních vyhrazených pro obyvatele i pro firmy. Město je garantem projektu a založilo společnost „Sangsalmi People“, která tuto sdílenou parkovací službu provozuje.

Služba je přístupná přes mobilní aplikaci s názvem CityPass a je provozována na technologii založené na blockchainu, tedy distribuované decentralizované a zabezpečené databázi. Nyní bude toto vyzkoušené řešení nasazeno ve 13 dalších čtvrtích města Pučchon. I tam je pro obyvatele důležitá podpora mobility a její dostupnost chtějí řešit prostřednictvím chytrých technologií. Zatím není jasné, zda by i jiné projekty, zpříjemňující obyvatelům život ve městě, jako například veřejné WiFi, také mohly využívat background blockchainu.

„Vzhledem k tomu, že byla jasně prokázána inovativnost a výkonnost projektu Smart City Challenge, kterého se účastní společně orgány místní samosprávy, podniky a obyvatelé, poskytujeme mu finanční podporu a technické poradenství. Může se stát novým motorem růstu pro celonárodní expanzi a také rozvoj exportu,“ uvedl Kim Hyun-mi, ministr zemědělství, infrastruktury a dopravy.

Řešení postavené na blockchainu nejsou v oblastech propojujících soukromý a státní sektor v Asii až tak neobvyklá. Začátkem letošního roku čínský Peking spustil na tomto principu systém, který jednotlivcům a podnikům pomáhá při podávání žádostí o slevy na daních na základě parkovacích účtenek. Město chce brzy do systému chytrých plateb integrovat další služby, za které od obyvatel vybírá peníze.

Mezi další projekty v oblasti mobility patří spojení jihokorejského Soulu s kanadskou firmou Graph Blockchain, kde vzniká nové řešení pro správu provozních dat, také postavené na blockchainu.

 

Zdroj: https://www.blockchainmagazine.net/south-korea-implements-blockchain-shared-parking-as-part-of-smart-city-initiative/

Související

Těžba bitcoinu produkuje tuny odpadu

Těžaři kryptoměny bitcoin každoročně vyprodukují 30 700 tun elektroodpadu, odhadují Alex de Vries a Christian Stoll. To je v průměru 272 gramů na transakci. Pro srovnání, iPhone 13 váží 173 gramů. Těžaři vydělávají peníze vytvářením nových bitcoinů, ale použité výpočetní prostředky spotřebovávají...


Indiegogo vybízí firmy ke crowdfundingu jejich velkých projektů

Crowdfundingová platforma Indiegogo spustila projekt Enterprise Crowdfunding, ve kterém vybízí velké firmy a pomáhá jim crowdfundovat jejich nové projekty. Tato iniciativa pomůže korporátním gigantům zdisruptovat se, než je zdisruptují jiní exponenciální podnikatelé. Originální článek


Tato stavební helma s rozšířenou realitou naprosto mění způsob práce

Daqri Smart Helmet je helma s displayem pro rozšířenou realitu určená pro stavaře a dělníky. Helma je vybavená kamerami a senzory, které snímají okolní prostředí. Display pak nositeli zobrazí instrukce, bezpečné trasy, dokonce i detaily, které normálně vidět nejsou např. vnitřek potrubí. Tato...