Zapojte všechny smysly na další Noci vědců
Věda a výzkum
Foto: se souhlasem Noc vědců

Zapojte všechny smysly na další Noci vědců

Česko čeká 30. září další Noc vědců. Do letošního ročníku se hned v 62 městech zapojí 80 institucí, které svůj program prezentují na více než stovce pracovišť. Dohromady organizátoři připravili na 1780 programových událostí na téma Všemi smysly. Program Noci vědců je zdarma a je vhodný pro nejširší veřejnost, od malých až po seniory.

30.09.22

Vědecká pracoviště, univerzity, knihovny, science centra, muzea i hvězdárny pod taktovkou národního koordinátora z Ostravy, VŠB – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity, znovu připravily na 30. září bohatý mix workshopů, science-show, přednášek, komentovaných prohlídek a ukázek, projekcí, diskuzí, experimentů nebo setkání s vědci. Tentokrát na téma Všemi smysly.

Hmat, sluch, čich, zrak a chuť – pět starých dobrých známých a hlavní nit, které letos propojuje široký program připravované Noci vědců. „Zajímá vás, jaké to je chodit, číst, hrát hry či jíst a nevidět u toho? Nyní máte možnost si to prakticky vyzkoušet na našem workshopu. Na několika stanovištích budete moci potrénovat všechny své smysly a posílit svou senzorickou paměť. K dispozici bude řada pomůcek, díky nimž zjistíte, že vidět se dá nejen zrakem,“ vyzývá návštěvníky k otevření nových dimenzí vnímání a rozvinutí všech smyslů programová koordinátorka Kamila Plisková z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.

Dominantní pozici v rámci české Noci vědců mají pravidelně velká univerzitní města, už tradičně Praha, kde se zapojí hned sedmnáct předních institucí. „Pro milovníky vědy jsme si opět připravili tři prohlídkové okruhy labyrintem školy s nahlédnutím do zajímavých prostor a s výkladem a ukázkami, kterým porozumí i nechemici. Zastávky jsou letos tematicky zaměřeny na zrak, chuť, sluch, hmat nebo čich. Průvodci vám budou například popularizátoři Hodin moderní chemie nebo členové Divadla (v)Ochotných Chemiků,“ představuje jednu ze stovek programových položek popularizující práci vědců v Praze Ing. Dana Kardová, programová designérka Noci vědců na VŠCHT Praha. Zároveň na druhý nádech a ze své další pozice koordinátorky Noci vědců v Praze dodává: „Na každou z programových tras je třeba se vzhledem ke kapacitě a bezpečnosti dopředu registrovat na webu Noci vědců. Doporučuji před návštěvou programovou nabídku prozkoumat, vytipovat si za pomocí filtrů program vhodný na míru nebo učinit rezervace tam, kde to pořadatelé Noci vědců vyžadují.“

Opomenout nemůžeme ani další centra v republice od velkých měst jako jsou Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc, Hradec Králové, Pardubice, České Budějovice, Jihlava, Ústí nad Labem či Zlín, až po instituce v menších městech jako jsou Liběchov, Třeboň, Humpolec, Rychnov nad Kněžnou, Roudnice nad Labem, Česká Lípa, Dolní Dobrouč, které ve spolupráci s vědci poutavě prezentují vědu veřejnosti. „Na pořadatele Noci vědců v malých městech jsme velmi pyšní, jejich program obstojně doplňuje podobu akce. Návštěvnost v těch nejmenších městech nás mile překvapuje, v minulém roce sahala až ke 40 procentům z celkového počtu obyvatel daného místa. Jsme opravdu nadšení zájmem o vědu z řad veřejnosti,“ dodává manažerka národního koordinátora Jitřenka Navrátilová.

Kompletní program všech 80 letos zapojených institucí z celého Česka návštěvníci najdou na webu akce www.nocvedcu.cz, stejně jako loni je také letos k dispozici mobilní aplikace pro chytré telefony s platformou Android a iOS.

NOC VĚDCŮ – Akce vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá a nabývá na významu. Zatímco v roce 2018 se na akci podílelo 31 institucí z celého Česka, letos je zapojeno 64 pořadatelů, včetně 19 veřejných vysokých škol.

 

ZDROJ

Související


Dva nové monoposty z Brna: Formule s elektrickým i spalovacím motorem budou závodit v Mostě i v zahraničí

Elektrická formule byla pro studenty obrovskou výzvou. O to větší, že se rozhodli vyvinout všechny elektronické systémy sami. „Koupit si hotovou elektroniku se nám nezdála správná cesta, protože Formula Student je především vzdělávací projekt, proto jsme si ji chtěli udělat sami. Nakonec to bylo...


Vědecká telepatie je tu. Počítač ovládneme myšlenkou

Smyslem projektu je pomoc lidem, kterým sice nefunguje tělo, ale jejich mozek pracuje stále dobře. Většinou nemohou mluvit a hýbat se, a mozek je tak jejich jediným komunikačním nástrojem. Těmto lidem by významně pomohlo, kdyby mohli komunikovat vlastní mozkovou aktivitou přímo s počítačem, který...