Zdroj foto: www.zcu.cz
Technologie
Zdroj foto: www.zcu.cz Foto: www.zcu.cz

Vědecká telepatie je tu. Počítač ovládneme myšlenkou

Předmětem výzkumu skupiny vědců Západočeské univerzity pod vedením Ing. Romana Moučka, Ph.D. je elektrická aktivita lidského mozku. Odborníci z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni se spojili s německými společnostmi Strategische Partnerschaft Sensorik a Sensorik-Bayern a v rámci projektu BASIL vznikl prototyp nového asistenčního systému.  

28.05.21

Smyslem projektu je pomoc lidem, kterým sice nefunguje tělo, ale jejich mozek pracuje stále dobře. Většinou nemohou mluvit a hýbat se, a mozek je tak jejich jediným komunikačním nástrojem. Těmto lidem by významně pomohlo, kdyby mohli komunikovat vlastní mozkovou aktivitou přímo s počítačem, který by reagoval na konkrétní vlny pro požadovanou akci a v rámci chytré domácnosti rozsvítil světlo, otevřel okno atp.

Principem je speciální čepice s elektrodami a systém pro zobrazování symbolů, které reprezentují potřeby a přání člověka (např. dveře, jídlo, lampa, záchranný kruh, toaleta atd.). Princip je pak jednoduchý: Pokud budete chtít například rozsvítit světlo, vyberete si obrázek lampy a soustředíte se na něj. Elektrody v čepici snímají aktivitu vašeho mozku. Pokud se soustředíte na nějaký symbol, protéká mozkem elektrický proud trochu jinak, než pokud o tento symbol zájem nemáte. Čepice s elektrodami měří změnu napětí na povrchu hlavy a elektrody pak posílají hrubý signál – čísla odborníkům, kteří je dál zpracovávají.

Německá strana projektu dodává hardwarové vybavení a výzkumníci na Fakultě aplikovaných věd s ním experimentují. Vytvářejí scénáře, jakým způsobem budou lidé s počítačem komunikovat, a algoritmy i postupy na rozpoznání toho, co si člověk přeje. Například elektrody zkoušejí používat jako pevnou součást čepice nebo je přikládat samostatně, a zjišťují, v jaké konfiguraci je zachycený signál nejlepší. Elektrody zkoumají nejen z pohledu jejich vodivosti, ale zohledňují i pohodlí pro uživatele.

Systém BASIL zkoušeli výzkumníci v laboratoři i ve spolupráci s lékaři a pacienty Fakultní nemocnice v Plzni či Nemocnice Ostrov. „Jednotlivé části prototypu jsou hotové, my je kombinujeme, integrujeme a zjišťujeme, za jakých okolností dosáhneme nejlepšího výsledku,“ dodává Roman Mouček.

 

Dopad:

Jde jednoznačně o velký posun v oblasti neurotechnologií; v této fázi pouze jedince, kteří nemohou fyzicky použít žádnou část svého těla pro interakci s prostředím. Ovládání počítače myšlenkami je pro lidi většinou snadné a poměrně intuitivní, nabízí se tedy široké využití. Mimoto se správně rozpoznanými symboly, tedy potřebami či přáními lidí, bude německá strana projektu dále pracovat a využije je pro ovládání domácnosti.

zdroj: www.zcu.cz 

Související

Britové testují dopravu léků drony

Isle of Wight NHS Trust spustil tříměsíční zkušební projekt, která zkoumá výhody používání malých bezpilotních letadel pro dopravu léčiv. Mluvčí organizace uvedl, že drony by mohly vyřešit logistické problémy způsobené pandemií koronaviru. Pokud bude projekt úspěšný, budou Britové první na světě,...


Revoluční nanotyče mohou naprosto změnit trh s displeji

Týmy výzkumníků z University of Illinois, jihokorejského výzkumného institutu pro elektroniku a telekomunikaci a společnosti Dow Chemical se spojily, aby společně vytvořily světlo-emitující diody (LED) z nanokrystalických nanotyčí. K výrobě revolučních nanotyčí výzkumnící použili nanokrystaly,...


Na Harvardu se rodí nová léčba mozku nejen po otřesech

Vědci z Harvardu přišli s experimentální léčbou, jež pomohla myši obnovit mozkovou strukturu a mozkové funkce po několika otřesech mozku. Vyústí projekt v pilulku, která nám bude pomáhat zotavovat se po mozkových zraněních, popřípadě léčit nemoce, jako je Alzheimerova choroba? Originální článek