Od čištění kočičího záchodu ke změně politických preferencí
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Od čištění kočičího záchodu ke změně politických preferencí

Běžná parazitární infekce zvaná toxoplazmóza, může ovlivnit politické smýšlení člověka. Vyplývá to z nové studie českých vědců, která byla publikována v časopise Evolutionary Psychology. Informuje o tom server Interesting Engineering.

17.10.22

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které je podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech považováno za hlavní příčinu úmrtí připisovanou nemocem z potravin. Infekci způsobuje parazit zvaný Toxoplasma gondii neboli kokcidie kočičí. Může infikovat člověka i další teplokrevné živočichy, včetně hlodavců a ptáků. Přetrvává v centrálním nervovém systému.

Parazit se do těla dostává kontaminovanou potravou, vodou či jiným přenosem, jako je například čištění záchodové mísy nakažené kočky. Jedná se o jedno z nejrozšířenějších parazitárních onemocnění. Přestože infekce u některých lidí probíhá bez příznaků, může znamenat nebezpečí pro těhotné ženy nebo osoby s oslabeným imunitním systémem. Toxoplazmóza také zvyšuje riziko některých dalších onemocnění a poruch.

Úzkosti nebo menší svědomitost

Podle nové studie může také způsobit změny osobnosti a chování. Autor studie a profesor Univerzity Karlovy v Praze Jaroslav Flegr upozornil, že onemocnění aktivuje imunitní systém a zvyšuje obsah některých prozánětlivých cytokinů. Jinými slovy onemocnění vyvolává zánět, který, dle výzkumu ovlivňuje behaviorální procesy – včetně politických preferencí. Právě stresová složka totiž způsobuje, že lidé vyhledávají určité politické přesvědčení.

„V posledních deseti letech jsme ji (toxoplazmózu) studovali v kontextu hypotézy o zvládání stresu. Tato hypotéza předpokládá, že nakažení lidé trpí mírným chronickým stresem a že pozorované změny v jejich chování a osobnostních rysech jsou reakcí na tento stres,“ řekl Flegr. „Vystresovaní lidé přecházejí na rychlejší strategii životní historie, což může ovlivnit jejich politické preference. V nedávné studii jsme hledali a našli podporu pro tuto hypotézu,“ dodal.

Flegr a jeho výzkumný tým si všimli, že některé osobnostní rysy spojené s parazitární infekcí se mohou shodovat se změnou politických názorů. Zmínili například, že lidé nakažení touto nemocí by mohli vykazovat nižší svědomitost, štědrost a vyhledávání novinek“. Infekce je také známa tím, že je spojena s úzkostnými poruchami.

Otázky na zdravotní stav i hodnoty

Aby výzkumný tým ověřil souvislost mezi Toxoplasmou a politickými hodnotami, rozeslal on-line dotazník účastníkům, kteří na parazitární onemocnění byli testováni a mohli tak nahlásit svůj stav. Testu se zúčastnilo 2 315 osob z České republiky, z toho 1 848 žen a 467 mužů. Devadesát mužů a 518 žen uvedlo, že toxoplazmózu mají.

Účastníkům studie byly položeny otázky týkající se jejich fyzického a duševního zdraví, včetně užívání léků na předpis, návštěv lékaře nebo toho, zda trpí úzkostí, depresí, fobií či mánií. Byli také dotázáni, zda jim byla v minulosti diagnostikována nějaká duševní porucha, přičemž vybírali ze seznamu 25 poruch.

Dotazováni byli ale také na politické přesvědčení a hodnoty, které zahrnovaly 34 otázek týkajících se tribalismu, ekonomické rovnosti, kulturního liberalismu a anti-autoritářství.

Dopady v závislosti na pohlaví

Aby výzkumníci ověřili svou hypotézu, že infekce může ovlivnit politický postoj, zabývali se osobami s toxoplazmózou a jejich politickým přesvědčením a hodnotami. Následně dospěli k závěru, že toxoplazmóza byla spojena s vyšším tribalismem, což je konstrukt definovaný loajalitou ke svému kmeni a mentalitou „my versus oni“. Toxoplazmóza byla také spojena s nižším kulturním liberalismem a nižším anti-autoritářstvím.

Rozdíly vědci našli při rozdělení účastníků dle pohlaví. Muži byli pozitivněji spojeni s ekonomickou rovností, což tým neočekával, protože u mužů s toxoplazmózou bylo dříve zjištěno vyšší rizikové chování a vyšší podnikatelská aktivita, což je jakýsi paradox.

Výsledky studie pak ukázaly, že u žen je nakažení toxoplazmózou spojeno s horším duševním a fyzickým zdravím a u mužů s horším fyzickým zdravím.

Klíčové body

Flegr uvedl, že výsledky jeho studie mají několik klíčových faktorů. První se týká toho, jak by toto běžné parazitární onemocnění mohlo ovlivnit politické výsledky. „Toxoplasma je velmi rozšířený parazit, a proto její výskyt může ovlivnit nejen politické klima v různých zemích a různých sociálních vrstvách obyvatelstva, ale také reálnou politiku a následně i historii,“ míní.

Druhým faktorem je myšlenka, že toxoplazmóza může ovlivnit zdraví a pohodu nakažených. „Toxoplasma gondii, která je zdrojem dlouhodobé infekce u třiceti procent lidské populace v rozvinutých i rozvojových zemích, je pravděpodobně významným zdrojem stresu, který ovlivňuje nejen chování a osobnost nakažených lidí, ale také jejich fyzické a duševní zdraví a pohodu,“ upozornil.

 

ZDROJ

Související

Výskyt rakoviny u mladých lidí v posledních letech roste

Podle nové zprávy, která byla nedávno zveřejněna v časopise Nature Reviews Clinical Oncology, je rakovina s časným nástupem stále větší hrozbou pro světovou populaci. "V posledních několika desetiletích se výskyt časných forem rakoviny, obvykle definovaných jako rakovina diagnostikovaná u...


NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

UFOlogie Na seznamu sestaveného týmu odborníků je například astronaut ve výslužbě Scott Kelly, který strávil 520 dní na oběžné dráze během čtyř samostatných misí, dále vědecký novinář, biologický oceánograf, ředitel společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi a vedoucí pracovník Federálního...


Potvrzeno: kočky jsou ignoranti a jejich páníčci je nezajímají

Jak uvádí nová studie zveřejněná v časopise Animal Cognition, vědci prokázali, že kočky zřejmě vědí, kdy na ně jejich majitelé mluví, ale někdy se rozhodnou to ignorovat. Výzkumníci zkoumali 16 partnerských dvojic, které žijí v garsonce spolu se svou kočkou. Nejprve kočkám pouštěli nahrávku...