Víc než polovina dospívajících používá aplikace zaměřené na zdraví
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Víc než polovina dospívajících používá aplikace zaměřené na zdraví

Víc než polovina dospívajících používá na chytrých telefonech aplikace, pomocí kterých sledují své zdraví nebo sportovní aktivity. Ukázal to průzkum realizovaný na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Mezi nejoblíbenější patří sledování kroků a aplikace monitorující sportovní aktivity. Méně populární jsou aplikace měřící množství kalorií a hmotnost.

18.02.22

Nedostatek fyzické aktivity u dětí a adolescentů představuje mezinárodní problém. Podle předpandemických dat Světové zdravotnické organizace měla dostatečný pohyb jen necelá pětina českých dětí a dospívajících. Světová zdravotnická organizace doporučuje dětem a dospívajícím vykonávat středně až vysoce zatěžující pohybové aktivity v průměru alespoň hodinu denně (WHO, 2020). Během pandemie covid-19 byly nicméně zásadně omezeny aktivity, které dospívající k pohybu motivují, jako jsou například sportovní kroužky nebo hodiny tělesné výchovy. Proto je užitečné zaměřit pozornost na faktory, které mohou fyzickou aktivitu u dospívajících podpořit. Jedním z nich můžou být i moderní technologie, ke kterým mají adolescenti blízko. 

Vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se proto zaměřili na to, jak dospívající používají digitální technologie pro podporu svého zdraví. V průzkumu, do kterého se zapojilo dva a půl tisíc respondentů ve věku od 11 do 16 let, zjišťovali, nakolik jsou populární tzv. mHealth aplikace pro chytré mobilní telefony nebo hodinky. Tyto aplikace jsou určené pro sledování fyzické aktivity a zdravotního stavu, například sportovních aktivit (s využitím GPS), počtů kroků, tepové frekvence nebo kvality spánku. Odkaz na report.

Alespoň jednu takovou aplikaci používá více než polovina dotázaných (58 %), přičemž s věkem jejich množství přibývá. Nepatrně oblíbenější jsou mezi dívkami – od třinácti let používají tyto aplikace asi dvě třetiny z nich. Mezi nejpopulárnější aplikace patří ty na měření počtu kroků – za poslední rok je používala skoro polovina dotázaných minimálně několikrát do měsíce.

Zhruba třetina adolescentů skrz aplikace pravidelně sleduje svoje sportovní aktivity nebo zdravotní stav. Aplikace monitorující kalorie a hmotnost naopak dospívající využívají méně. Dívky častěji než chlapci prostřednictvím těchto aplikací pracují s různými návody a radami. Oproti tomu chlapci v rámci aplikací o něco častěji pracují s prvkem soutěživosti.

„Z výzkumů vyplývá, že právě měření fyzických aktivit může vést ke zlepšení kondice, protože pohybové návyky je, například oproti hmotnosti, snazší měnit. Právě mHealth aplikace jsou v této změně a v udržení návyků užitečné, protože uživatelům připomínají stanovený cíl a poskytují jim zpětnou vazbu. Zásadní ale je aplikaci skutečně pravidelně používat,“ komentuje výsledky autorka reportu Adéla Lokajová.

 

ZDROJ

Související

Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Výskyt rakoviny u mladých lidí v posledních letech roste

Podle nové zprávy, která byla nedávno zveřejněna v časopise Nature Reviews Clinical Oncology, je rakovina s časným nástupem stále větší hrozbou pro světovou populaci. "V posledních několika desetiletích se výskyt časných forem rakoviny, obvykle definovaných jako rakovina diagnostikovaná u...


Podle nového výzkumu kouření e-cigaret ničí srdce

Dvě nové související studie zveřejněné v odborném časopise American Heart Association Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology informují o výzkumu, který se zabýval vlivem vapingu na cévy a zdraví srdce. Obě studie, z nichž jedna byla provedena na lidech a druhá na potkanech, zjistily, že...