Vědci zkoumají významnou souvislost mezi rovnováhou a délkou života
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vědci zkoumají významnou souvislost mezi rovnováhou a délkou života

Nechceme vás děsit, ale pokud máte problém stát deset vteřin na jedné noze, podle nejnovější studie vám hrozí až dvojnásobně vyšší riziko úmrtí než jedincům, kteří nemají s rovnováhou problémy.

16.07.22

Nová studie zveřejněná v časopise British Journal of Sports Medicine spojuje neschopnost udržet rovnováhu bez opory na obou nohách s téměř dvojnásobným rizikem úmrtí – z jakékoli příčiny – během následujících deseti let.

I když je známo, že pády jsou celosvětově hlavní příčinou neúmyslných úmrtí, tento výzkum, který zkoumal pouze osoby ve středním a pozdějším věku, zřejmě prokázal významnou souvislost mezi rovnováhou a přežitím, která zdaleka přesahuje náhodné uklouznutí.

Dvanáctiletá studie sledovala 1072 dospělých ve věku 51 až 75 let, přičemž všichni měli podle mezinárodního týmu vědců "normální chůzi".

Všichni museli na začátku studie podstoupit standardizované hodnocení rovnováhy – které, ano, zahrnovalo tři pokusy o desetivteřinové stání bez opory na každé noze, což byl test, který zhruba každý pátý jedinec nezvládl.

Během těchto 12 let zemřelo 123 lidí na nejrůznější onemocnění. Odborníci k překvapení všech zjistili, že 17,3 % zemřelých neuspělo v původním testu rovnováhy. Oproti tomu u lidí, kteří zkoušku stability zvládli, byla úmrtnost jen 4,5 %.

"Po zohlednění věku, pohlaví a základních onemocnění byla neschopnost stát bez opory na jedné noze po dobu 10 sekund spojena s 84% zvýšením rizika úmrtí z jakékoli příčiny během následujících deseti let," uvádí se v tiskové zprávě.

Výzkum má však své nedostatky. Lékaři například zkoumali pouze Brazilce bělochy, což vyvolává otázky, zda se výsledky přenesou na širší populaci.

Výzkum také nečiní žádná tvrzení o příčinné souvislosti, ale zarážející výsledky by pravděpodobně mohly připravit půdu pro budoucí studie, které by dále odhalily, o co jde.

Do té doby se možná setkáte s tím, že lékaři budou do pravidelných prohlídek přidávat test rovnováhy.

Tak co, už jste to zkusili?

 

ZDROJ

 

 

Související

Lékaři oddělili siamská dvojčata pomocí virtuální reality

Týmy z Brazílie a Velké Británie strávily měsíce zkoušením technik využívajících projekce dvojčat virtuální reality na základě CT a MRI skenů. Sami chirurgové to označili za tak trochu vesmírnou vědu, šlo opravdu o velmi složitý separační proces, který doposud neměl při rozdělování dvojčat obdoby....


Chytré textilie cítí, jak se jejich uživatelé pohybují

Díky použití speciálního typu plastové příze a jejímu mírnému roztavení teplem, což je proces známý jako termoformování, se výzkumníkům podařilo výrazně zlepšit přesnost tlakových senzorů vetkaných do vícevrstvých pletených textilií, které nazývají 3DKnITS. Pomocí tohoto postupu vytvořili...


Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví

Vědci z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) ve městě Daejeon jihozápadně od Soulu vyvinuli elektronický tetovací inkoust vyrobený z tekutého kovu a uhlíkových nanotrubiček, který funguje jako bioelektroda. Po připojení k zařízení pro elektrokardiogram (EKG) nebo jinému...