Se svolením Radima Šlachty
Leadership
Se svolením Radima Šlachty

„Nemonitorujeme jen sportovní výkon, ale díváme se, jaký vliv měl na organismus,“ říká Radim Šlachta

Původní akademickou kariéru opustil, aby vedl centrum sportovní a preventivní medicíny Agel Sport Clinic. K založení startupu mySASY došlo dle jeho vlastních slov proto, že získal pocit, že to, co mySASY je, by mohlo fungovat. S Radimem Šlachtou jsme si v dnešní CZECHárně povídali o tom, jak aplikace vznikla, jak se vyvíjí a jak je zajímavá i pro lidi mimo oblast vrcholového sportu.

01.12.22

Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE

To, co děláš, tedy propojení technologií a sportu, mě zajímá už od chvíle, kdy jsme se poznali. Co to vlastně mySASY je? Jak ta myšlenka vznikla?

MySASY pracuje s něčím, čemu se říká Metoda spektrální analýzy variability srdeční frekvence. Know-how pochází ještě z mé akademické kariéry, z doby, kdy jsem dělal doktorát. Tato metoda umožňuje na základě detailního hodnocení srdečního signálu hodnotit stav autonomního nervového systému jako větve nervového systému, která řeší vše v organismu, co nelze ovlivnit vůli. Člověk použije čtyři minuty ráno hrudní pás a naši appku a dozví se, jestli byl jeho předchozí trénink příliš silný nebo příliš slabý nebo jak je organismus zregenerovaný pro další trénink. Aplikace s názvem mySASY Training se pak snaží člověku poradit, co by měl dělat dál.

Vaše aplikace měří na rozdíl od jiných organismus v klidu. Interpretace Spektrální analýzy variability srdečního rytmu pak lidem ukazuje, jak trénovali, jestli mají trénovat, jak regenerují, jestli mají regenerovat, kdy se dostaví plný výkon atd. Zároveň lze na základě analýzy indikovat přítomnost viru v těle, ještě než člověk vůbec pocítí diskomfort. Je to v dobrém slova smyslu trochu křišťálová koule, která umí říct, co mě čeká za pár dní. A v tom je obrovská síla. Tvoje zaměření bylo nejdřív na vrcholové sportovce. Co ale stálo za snahou dostat tento produkt mezi masovou populaci?

Naším pozitivem je, že nemonitorujeme sportovní výkon, ale díváme se, jaký vliv měl na organismus, a snažíme se predikovat, co by měl člověk dělat. V tom je ta inovace. Uvidíme, jestli u nesportující populace nebo málo sportující populace to bude jiné, ale sportovcům, resp. trenérům je těžké třeba po 20 letech používání nějakého tréninkového modelu vysvětlit, že existuje efektivnější způsob, který jim naše data ukážou. V praxi je to obrovské dobrodružství. Někteří uživatelé to vezmou jako super radu, co jim změní přístup ke sportu a život, ale řada lidí není připravena si říct, že to doteď nedělali úplně dobře. Já jsem si za ty roky prošel už spoustou konzultací, a tak se snažím přemýšlet o tom, jak to pojmout, jak s těmi lidmi pracovat. Ne vždy je to jednouché.

Zvučných jmen byla za ty roky celá řada, namátkou si vzpomínám třeba na fotbalisty Baníku Ostrava, Bora Cycling Team, Petru Vlhovou nebo Tomáše Bábka. Byli i sportovci, kteří řekli „Hele, to je tak dramatická změna, že opouštím model, který jsem měl předtím, a budu vše (čas, kdy trénuju, objemy, které trénuju a další) přizpůsobovat tomu, co mi vychází z mySASY měření“?

Jediné jméno, u kterého vnímám radikální změnu přístupu, je Saša Slavkovský. Nevím, jestli to Čechům něco řekne, je to jeden z nejlepších slovenských sportovců, kanoista na divoké vodě, který mySASY opravdu podřídil změnu tréninkového rytmu. Asi za tím byl také vyšší věk, podle mě už je mu přes 40. Chtěl si udržet kariéru co nejdéle. Zarezonovalo to v něm a spolupráci jsme měli opravdu těsnou. Ostatní nám v naprosté většině někdy velice direktivně a někdy podprahově dávají najevo, že nechtějí, abychom o jejich jméně ve spojení s mySASY mluvili. Je to pragmatické rozhodnutí, nechtějí svým soupeřům dávat návod, jak se posouvat. Ale je pro mě absolutně překvapivé, kolik takových jmen za ty roky je. Jsou to lidi z top byznysu, ze sportu, a dal bych nevím co za to, kdybych mohl jejich tvář ve spojení s mySASY ukázat. Ale oni nás nikdy nekontaktovali, nikdy se nesnažili získat žádnou výhodu, prostě si to koupili, figurují v naší databázi a to je vše.

Je zřejmé, že sportovci a hlavně profesionálové mají relativně čas se zkoušení takových věcí věnovat. Je potřeba říct, že používání tvé metody vyžadovalo pravidelné měření, které bylo časové náročné, což mohla být jedna z překážek úspěšného uvedení na trh. Ty a tvůj tým jste na zkrácení měření tak, aby si zachovalo všechny parametry přesnosti, dlouho pracovali. Využili jste spoustu moderních technologií, včetně umělé inteligence. Vím, že nejsi ajťák, ale přesto jsi postavil jak interní, tak externí tým, který byl schopen toto zrealizovat. Co pro tebe bylo tou největší výzvou? Kam jste se dnes dostali? Jak vypadá varianta mySASY pro masový trh?

Věděl jsem, že patnáctiminutové měření je bariéra, kterou může akceptovat jen pár jedinců. A že zkrácení měření se nám nějakým kouzlem musí podařit. Za první tři roky se nám podařilo nasbírat asi půl milionu patnáctiminutových měření. A jedni z našich uživatelů, kteří se byznysově věnují umělé inteligenci, přišli sami s tím, že by s délkou měření něco udělat šlo. Byla to brněnská firma Gaus algoritmy, kterou moc rád zmíním, protože dodnes intenzivně komunikujeme.  

Samozřejmě to bylo podmíněno dost velkou finanční investicí, ale naštěstí máme investiční zázemí. Šli jsme tedy do výzkumného projektu, přestože nebylo jasné, jestli výsledek vůbec bude a případně, jestli bude kvalitní. A sice po delším čase, než jsme původně plánovali, ale nakonec jsme našli způsob, jak ze tří- až čtyřminutového měření dostat informaci, která principiálně odpovídá té patnácti- až dvacetiminutové. Nezávisí to totiž na čase, ale na počtu tepů, které sledujeme.

Původně jsem si myslel, že aplikaci, kterou používali vrcholoví sportovci a intenzivně sportující lidé, budou moci využívat i lidé málo sportující až nesportující. Ale ukázalo se, že by to asi nebyla ta nejlepší cesta, protože bychom ji museli pro málo sportující a nesportující zjednodušovat, a tím bychom vylili přidanou hodnotu pro sportovce. A tak jsme začali pracovat na aplikaci nové.

Jaký potenciál vaše aplikace nabízí normálnímu člověku, který má zájem sledovat svůj organismus, svůj fyzický a funkční věk? Co všechno mu vaše aplikace může nabídnout?

Zcela upřímně, protože využití té informace je tak silné a komplexní, ale vysoce individuální, tak i my stále její positioning hledáme. Jsem schopen říct, jak je to u té sportovní aplikace. Vrcholovým sportovcům jsme schopni říct, kdy už nastane přetížení, kdy ještě netrénují dostatečně nebo kde je jejich top potenciál. MySASY má dnes ale největší cílovou skupinu a nejsilnější skupinu uživatelů mezi lidmi, kteří se věnují triatlonu, běhu, cyklistice, a přitom jsou zaměstnáni. Často jsou zaměstnáni na manažerských pozicích a díky mySASY jsou schopni sledovat, jak stres ze zaměstnání, případně z jiných životních aspektů, jejich trénink ovlivňuje. Největší user base máme u lidí, kteří řeknou: „Umožňuje mi to kombinovat silný trénink s mým pracovním nasazením“. MySASY ukazuje, že sumování stresových podnětů ale dokáže člověka velice jednoduše dostat za hranu. Myslím, že to, co jsme schopni diagnostikovat v psychické oblasti, aniž bychom to nějak striktně popisovali, je jedno z největších překvapení využití té appky. A tento balík se snažíme nabídnout „normálnímu člověku“.

Jak se mnou ta aplikace komunikuje? Ráno vstanu, zapnu si pás…Nebo už ho nepotřebuju? A jaké impulzy a signály z aplikace dostávám?

Minulý týden jsme rozjeli projekt, jak využít specifického optického snímače, který je umístěn na předloktí. Zdá se, že z něj získaná data jsou dostatečně přesná na to, abychom z nich potřebnou informaci dostali, ale to je otázka budoucnosti. V praxi je dnes stále získáváme přes hrudní pás.

Původní idea byla taková, že na základě několika změření definujeme funkční věk člověka. Taková informace je pro lidi atraktivní a sexy, dokážou si pod ní něco představit. K této základní informaci ale navíc uvádíme hodnotu stresu a regenerace každého uživatele. A na základě toho mu sestavíme pohybový program, díky kterému by se jeho funkční věk měl měnit. Říkáme, že „bude mládnout“.

Do toho přišel modul, kterému pracovně říkáme Hlášky. Ten textově doprovází každý krok, který se v aplikaci děje. Zjistili jsme totiž, že uživatelé mají s původní verzí aplikace potíže, že ne vždy rozumí jejím výstupům. A tak jsme do aplikace instalovali jakéhosi osobního průvodce, který uživateli řekne třeba:  Stres je dneska super, můžeš do toho jít naplno, a proto jsme ti v pohybovém plánu navrhli toto a toto.

Takže pořád sice dostanu grafickou interpretaci, ale zároveň doplněnou o hlášky a o tréninkový pohybový plán, který mě dovede k požadovanému funkčnímu věku.

Ano, a dnes se to posouvá ještě více směrem k diagnostice stresu. Více než do pole předpisu tréninkového programu. Někdy mezi mnou a kolegy probíhají celkem živé diskuse, kdy já ne se vším, co navrhují, souhlasím. Bývá to celkem turbulentní prostředí.

Když jsem byl poprvé u vás v Olomouci, byli jste typická garážovka. Kolik má firma lidí dnes?

Otázka je, jestli počítáme i externisty, ale bude nás k patnácti.

Máte nějaké plány na expanzi?

To teď výrazným způsobem přehodnocujeme. Samozřejmě s novým produktem přišla diskuse, jestli na trhu budeme tlačit jeden nebo druhý produkt, nebo oba dva. Jsme v takové transition fázi. Dosavadní koncept byl, že se zaměříme na nový produkt, který se jmenuje MyAge, to tady ještě asi nepadlo, a že MyTraining necháme ležet, jak běží. Protože MyTraining je dnes poměrně finančně úspěšný, výrazně úspěšnější než MyAge. Tak teď se zase vracíme k myšlence rozvoje produktu MyTraining. Je to v běhu.

Kdybys měl našim posluchačům říct, proč by měli MyTraining nebo MyAge vyzkoušet: co by to bylo?

Že jim to do života přinese nějakou novou informaci, se kterou se dá super pracovat. Dlouhodobé sledování naměřených hodnot přinese něco každému. Ať už jde o trénink, stres management nebo jen sledování a korelaci nějakých údajů o organismu s tím, co se děje ve vnějším prostředí. Je to velice zajímavé.

Radime, díky moc za čas a návštěvu v CZECHárně. Doufám, že se na mě nebudeš zlobit, když na tebe prozradím, že je ti 51 let. Takže úplně poslední otázka: Jaký je tvůj funkční věk?

49 a silně kolísá s tím, co se v našem byznysu děje. Já sportuju hodně, mám svůj pohybový režim dost vychytaný, protože využívám své vlastní know-how. Všechny hodnoty, které sleduju nebo které se výrazně mění, jsou spojené se stresem.

Ať se ti daří, moc rád jsem tě viděl. A ať se ti daří i na skalách - často tě vidím v obytňáku na různých skalních masivech v Evropě. Jsem rád za tvou návštěvu, měj se hezky.

Děkuju za pozvání.

Související


Karel Trpkoš o digitalizaci ve státní správě: Od kritiky k úspěchu

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #54 - Karel Trpkoš