Vědci se radují z nálezu 150 milionů let starých zvratků
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vědci se radují z nálezu 150 milionů let starých zvratků

Pro někoho starý zvratek, pro jiného vědecký poklad. Vědci jsou nadšeni z nálezu prehistorických vyzvracených kostí obojživelníků. 

25.09.22

Podle nové studie zveřejněné v časopise Palaios tým vědců skutečně nalezl zkamenělé pozůstatky prehistorické hromady zvratků. A mají z toho obrovskou radost! Jde totiž o unikátní nález, který by mohl prozradit mnohé o dávných ekosystémech fascinujícího regionu.

"Byl jsem nadšený, že jsem tuto lokalitu našel, protože naleziště rostlin z období svrchní jury jsou velmi vzácná," řekl James Kirkland, paleontolog a spoluautor studie pro utažské zpravodajství KSL News. "Nyní musíme lokalitu pečlivě prozkoumat a hledat mezi listím další drobné zázraky."

Prehistorické zvratky

Jurské zvratky byly objeveny na Morrisonově formaci, světově proslulé paleontologické lokalitě v západní části Severní Ameriky, která je známá řadou nálezů z jurského období. Tento nález však vyniká tím, že vědcům neposkytuje jen představu o tom, co se v tomto dávném ekosystému nacházelo – poskytuje i pohled na to, jak spolu mohli živočichové v něm žijící vzájemně interagovat.

Vědci se domnívají, že zvraceč – neboli jejich "současný podezřelý" – mohl být nějaký dávný druh kaprouna, o kterém je známo, že zvrací všechny nedávno zkonzumované pochutiny, aby odlákal pozornost nebo zmátl své vlastní predátory. Na druhou stranu ony nešťastné zvratky vypadají jako prehistorické žáby a mloci. Tyto nálezy potvrzují domněnku, že se v pouštní oblasti kdysi nacházelo malé jezero.

Co je na tom ale možná nejúžasnější? Tohle všechno jsou pro zvířata docela normální věci. Zatímco Země a bytosti na ní se v průběhu času vyvíjely, způsob, jakým se k sobě navzájem chovají tyto tvorové, se možná až tak moc nezměnil.

"Existovala tři zvířata, která tu máme dodnes, a vzájemně se ovlivňovala způsoby, které jsou mezi těmito tvory známé i dnes – kořist byla požírána predátory a predátoři možná pronásledováni jinými predátory," řekl pro KSL John Foster, kurátor muzea v Utahu a spoluautor studie. "To samo o sobě ukazuje, jak moc se některé dávné ekosystémy podobaly dnešním místům na Zemi."

 

ZDROJ

Související

NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

UFOlogie Na seznamu sestaveného týmu odborníků je například astronaut ve výslužbě Scott Kelly, který strávil 520 dní na oběžné dráze během čtyř samostatných misí, dále vědecký novinář, biologický oceánograf, ředitel společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi a vedoucí pracovník Federálního...


Potvrzeno: kočky jsou ignoranti a jejich páníčci je nezajímají

Jak uvádí nová studie zveřejněná v časopise Animal Cognition, vědci prokázali, že kočky zřejmě vědí, kdy na ně jejich majitelé mluví, ale někdy se rozhodnou to ignorovat. Výzkumníci zkoumali 16 partnerských dvojic, které žijí v garsonce spolu se svou kočkou. Nejprve kočkám pouštěli nahrávku...


Od čištění kočičího záchodu ke změně politických preferencí

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které je podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech považováno za hlavní příčinu úmrtí připisovanou nemocem z potravin. Infekci způsobuje parazit zvaný Toxoplasma gondii neboli kokcidie kočičí. Může infikovat člověka i...