Podle nové studie zveřejněné v časopise Palaios tým vědců skutečně nalezl zkamenělé pozůstatky prehistorické hromady zvratků. A mají z toho obrovskou radost! Jde totiž o unikátní nález, který by mohl prozradit mnohé o dávných ekosystémech fascinujícího regionu.
"Byl jsem nadšený, že jsem tuto lokalitu našel, protože naleziště rostlin z období svrchní jury jsou velmi vzácná," řekl James Kirkland, paleontolog a spoluautor studie pro utažské zpravodajství KSL News. "Nyní musíme lokalitu pečlivě prozkoumat a hledat mezi listím další drobné zázraky."
Prehistorické zvratky
Jurské zvratky byly objeveny na Morrisonově formaci, světově proslulé paleontologické lokalitě v západní části Severní Ameriky, která je známá řadou nálezů z jurského období. Tento nález však vyniká tím, že vědcům neposkytuje jen představu o tom, co se v tomto dávném ekosystému nacházelo – poskytuje i pohled na to, jak spolu mohli živočichové v něm žijící vzájemně interagovat.
Vědci se domnívají, že zvraceč – neboli jejich "současný podezřelý" – mohl být nějaký dávný druh kaprouna, o kterém je známo, že zvrací všechny nedávno zkonzumované pochutiny, aby odlákal pozornost nebo zmátl své vlastní predátory. Na druhou stranu ony nešťastné zvratky vypadají jako prehistorické žáby a mloci. Tyto nálezy potvrzují domněnku, že se v pouštní oblasti kdysi nacházelo malé jezero.
Co je na tom ale možná nejúžasnější? Tohle všechno jsou pro zvířata docela normální věci. Zatímco Země a bytosti na ní se v průběhu času vyvíjely, způsob, jakým se k sobě navzájem chovají tyto tvorové, se možná až tak moc nezměnil.
"Existovala tři zvířata, která tu máme dodnes, a vzájemně se ovlivňovala způsoby, které jsou mezi těmito tvory známé i dnes – kořist byla požírána predátory a predátoři možná pronásledováni jinými predátory," řekl pro KSL John Foster, kurátor muzea v Utahu a spoluautor studie. "To samo o sobě ukazuje, jak moc se některé dávné ekosystémy podobaly dnešním místům na Zemi."