Srdeční infarkty jsou nejčastější příčinou úmrtí na světě, a těch několik málo dostupných léčebných postupů je často drahých a nedostupných. Ačkoli tomu tak je již řadu let, Světová zdravotnická organizace již v roce 2020 varovala, že počet srdečních onemocnění stále roste.
Společnost Verve Therapeutics tvrdí, že řešením by mohla být změna lidského genomu, která by zabránila hromadění špatného cholesterolu. Jejich vědci proto vytváří něco, co by podle generálního ředitele Sekara Kathiresana mohlo být trvalým řešením srdečních onemocnění. Zpráva o tomto průlomovém objevu zveřejněná v agentuře Bloomberg uvádí, že společnost podporuje Google Ventures.
"Jsme na prahu potenciální transformace tohoto modelu na jednorázovou léčbu," uvedl Kathiresan v rozhovoru pro Bloomberg.
Metoda genové úpravy bude zpočátku testována na jedincích, kteří již prodělali infarkt kvůli dědičnému onemocnění, které postihuje až 31 milionů lidí na celém světě. Verve používá genovou úpravu CRISPR, což je výkonný, ale eticky komplexní genový nástroj. Pokud toto kolo testování dopadne dobře, může se Verve rozšířit na větší skupiny lidí.
Zatímco někteří lidé, jako například Elon Musk, generální ředitel společností Tesla a SpaceX, se obávají, že prodloužení délky života není pro Zemi dobrý nápad, lidé, jejichž životy by byly zachráněny, mohou mít trochu jiný názor. Zejména vzhledem k tomu, jak drahá může být lékařská péče. Není neobvyklé, že život zachraňující léčba, jako je například inzulín, je tak drahá, že si ji lidé nemohou dovolit a místo toho umírají.
Pokud se to společnosti Verve podaří, mohla by být dostupná léčba na dosah ruky.