Vědci navrhují upravit lidský genetický kód, aby se zabránilo infarktům
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vědci navrhují upravit lidský genetický kód, aby se zabránilo infarktům

Metoda bude brzy testována na prvních pacientech a vědci věří, že v budoucnu nahradí dnešní často těžce dostupné léčebné postupy.

29.06.22

Srdeční infarkty jsou nejčastější příčinou úmrtí na světě, a těch několik málo dostupných léčebných postupů je často drahých a nedostupných. Ačkoli tomu tak je již řadu let, Světová zdravotnická organizace již v roce 2020 varovala, že počet srdečních onemocnění stále roste.

Společnost Verve Therapeutics tvrdí, že řešením by mohla být změna lidského genomu, která by zabránila hromadění špatného cholesterolu. Jejich vědci proto vytváří něco, co by podle generálního ředitele Sekara Kathiresana mohlo být trvalým řešením srdečních onemocnění. Zpráva o tomto průlomovém objevu zveřejněná v agentuře Bloomberg uvádí, že společnost podporuje Google Ventures.

"Jsme na prahu potenciální transformace tohoto modelu na jednorázovou léčbu," uvedl Kathiresan v rozhovoru pro Bloomberg.

Metoda genové úpravy bude zpočátku testována na jedincích, kteří již prodělali infarkt kvůli dědičnému onemocnění, které postihuje až 31 milionů lidí na celém světě. Verve používá genovou úpravu CRISPR, což je výkonný, ale eticky komplexní genový nástroj. Pokud toto kolo testování dopadne dobře, může se Verve rozšířit na větší skupiny lidí.

Zatímco někteří lidé, jako například Elon Musk, generální ředitel společností Tesla a SpaceX, se obávají, že prodloužení délky života není pro Zemi dobrý nápad, lidé, jejichž životy by byly zachráněny, mohou mít trochu jiný názor. Zejména vzhledem k tomu, jak drahá může být lékařská péče. Není neobvyklé, že život zachraňující léčba, jako je například inzulín, je tak drahá, že si ji lidé nemohou dovolit a místo toho umírají.

Pokud se to společnosti Verve podaří, mohla by být dostupná léčba na dosah ruky.

 

ZDROJ

Související

Lékaři oddělili siamská dvojčata pomocí virtuální reality

Týmy z Brazílie a Velké Británie strávily měsíce zkoušením technik využívajících projekce dvojčat virtuální reality na základě CT a MRI skenů. Sami chirurgové to označili za tak trochu vesmírnou vědu, šlo opravdu o velmi složitý separační proces, který doposud neměl při rozdělování dvojčat obdoby....


Chytré textilie cítí, jak se jejich uživatelé pohybují

Díky použití speciálního typu plastové příze a jejímu mírnému roztavení teplem, což je proces známý jako termoformování, se výzkumníkům podařilo výrazně zlepšit přesnost tlakových senzorů vetkaných do vícevrstvých pletených textilií, které nazývají 3DKnITS. Pomocí tohoto postupu vytvořili...


Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví

Vědci z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) ve městě Daejeon jihozápadně od Soulu vyvinuli elektronický tetovací inkoust vyrobený z tekutého kovu a uhlíkových nanotrubiček, který funguje jako bioelektroda. Po připojení k zařízení pro elektrokardiogram (EKG) nebo jinému...