Vědce zaujali červi, kteří velmi rychle rozkládají plasty
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vědce zaujali červi, kteří velmi rychle rozkládají plasty

Vědci zjistili, že sliny voskových červů, dokáží rychle rozkládat polyethylen, materiál používaný převážně v plastových obalech, který v současnosti vede k obrovskému množství odpadu na celém světě.

28.10.22

Kdyby se podařilo malé červy, housenky voskových můr, které se živí včelím voskem ve včelích úlech, rozšířit do životaschopného komerčního procesu, mohlo by to mít zásadní dopad na celosvětové úsilí o recyklaci, protože jen polyethylen tvoří 30 % veškeré produkce plastů, píše The Guardian. Zatím je to ale v tuto chvíli stále ještě velké "kdyby".

Běžné metody recyklace polyethylenu zahrnují mechanický rozklad, což vede k tomu, že výsledný recyklovaný materiál je méně čistý a méně hodnotný.

Nejlepší ze všeho je, že enzymy obsažené ve slinách voskových červů mohou rozkládat dlouhé polymerní řetězce polyethylenu při pokojových teplotách, ve vodě a při neutrální úrovni pH, což jsou mnohem vhodnější podmínky než u běžných metod recyklace plastů, které vyžadují vysoké teploty a pečlivě kontrolovanou úroveň kyselosti.

Náhoda

Výzkumníci učinili tento objev náhodou. "Moje úly byly zamořené voskovými červy, tak jsem je začala čistit a červy jsem dávala do plastového sáčku," řekla listu The Guardian Federica Bertocchiniová z Biologického výzkumného centra v Madridu a spoluautorka nové studie publikované v časopise Nature Communications.

"Po nějaké době jsem si všimla spousty děr a zjistili jsme, že to není jen žvýkání, ale i chemický rozklad, takže to byl začátek příběhu," dodala Bertocchiniová.

Pracující hmyz

Roste zájem o využití hmyzu nebo jiných živých organismů k recyklaci plastového odpadu, od hub až po superčervy, kteří dokáží přežít díky pojídání polystyrenu.

Bohužel výzkumníky čeká ještě hodně práce, než se sliny voskových červů stanou životaschopným řešením rostoucí krize plastového odpadu. Například syntéza chemických látek je podle odborníků stále neúměrně drahá.

"Musíme provést mnoho výzkumů a přemýšlet o tom, jak tuto novou strategii pro řešení plastového odpadu vyvinout," řekl deníku The Guardian Clemente Arias, kolega Bertocchiniové a spoluautor studie.

 

ZDROJ

 

Související

Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...


Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav

Spoluzakladatel společnosti Microsoft otevřeně hovořil o dopadu výroby masa na životní prostředí. Metan je totiž po oxidu uhličitém druhým nejčastějším skleníkovým plynem. Dobytek, jako jsou krávy a kozy a jeleni, produkují metan, když jejich žaludky rozkládají trávu při trávení. Při tomto...