Vědce zaujali červi, kteří velmi rychle rozkládají plasty
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vědce zaujali červi, kteří velmi rychle rozkládají plasty

Vědci zjistili, že sliny voskových červů, dokáží rychle rozkládat polyethylen, materiál používaný převážně v plastových obalech, který v současnosti vede k obrovskému množství odpadu na celém světě.

28.10.22

Kdyby se podařilo malé červy, housenky voskových můr, které se živí včelím voskem ve včelích úlech, rozšířit do životaschopného komerčního procesu, mohlo by to mít zásadní dopad na celosvětové úsilí o recyklaci, protože jen polyethylen tvoří 30 % veškeré produkce plastů, píše The Guardian. Zatím je to ale v tuto chvíli stále ještě velké "kdyby".

Běžné metody recyklace polyethylenu zahrnují mechanický rozklad, což vede k tomu, že výsledný recyklovaný materiál je méně čistý a méně hodnotný.

Nejlepší ze všeho je, že enzymy obsažené ve slinách voskových červů mohou rozkládat dlouhé polymerní řetězce polyethylenu při pokojových teplotách, ve vodě a při neutrální úrovni pH, což jsou mnohem vhodnější podmínky než u běžných metod recyklace plastů, které vyžadují vysoké teploty a pečlivě kontrolovanou úroveň kyselosti.

Náhoda

Výzkumníci učinili tento objev náhodou. "Moje úly byly zamořené voskovými červy, tak jsem je začala čistit a červy jsem dávala do plastového sáčku," řekla listu The Guardian Federica Bertocchiniová z Biologického výzkumného centra v Madridu a spoluautorka nové studie publikované v časopise Nature Communications.

"Po nějaké době jsem si všimla spousty děr a zjistili jsme, že to není jen žvýkání, ale i chemický rozklad, takže to byl začátek příběhu," dodala Bertocchiniová.

Pracující hmyz

Roste zájem o využití hmyzu nebo jiných živých organismů k recyklaci plastového odpadu, od hub až po superčervy, kteří dokáží přežít díky pojídání polystyrenu.

Bohužel výzkumníky čeká ještě hodně práce, než se sliny voskových červů stanou životaschopným řešením rostoucí krize plastového odpadu. Například syntéza chemických látek je podle odborníků stále neúměrně drahá.

"Musíme provést mnoho výzkumů a přemýšlet o tom, jak tuto novou strategii pro řešení plastového odpadu vyvinout," řekl deníku The Guardian Clemente Arias, kolega Bertocchiniové a spoluautor studie.

 

ZDROJ

 

Související

Nastává čas létajících taxíků?

Američtí letečtí regulátoři zveřejnili pravidla pro formální schválení strojů, které kombinují vlastnosti vrtulníků a letadel, na seznam regulovaných letadel. Aktualizace legislativy je nezbytná, než budou moci firmy nabízet lety zákazníkům. Tento krok přichází v době, kdy společnosti navyšují...


Ekologická výroba fotovoltaiky je díky českým vědcům na dosah

V roce 2020 se v Evropě vyrobilo méně než 1 % celosvětové produkce solárních článků, ovšem nainstalovalo se zde více než 20 % globální fotovoltaické kapacity. Do letošního roku se (kumulativně) zprovoznilo už 1 TWp fotovoltaiky, zatímco v jaderných elektrárnách je to cca 700 GW. Závislost na...


Vědci odhalili tvar a orientaci extrémně horké hmoty v okolí černé díry

Hmota se při přitahování k černé díře zahřívá na miliony stupňů a září v rentgenovém záření. Vědci používají měření polarizace tohoto rentgenového záření, aby otestovali a zpřesnili modely, které popisují, jak černé díry pohlcují hmotu a stávají se tak jedněmi z nejsvítivějších zdrojů ve vesmíru –...