A protože tento společenský moment často vybízí firmy k tomu, aby se pouštěly do těchto typů politických otázek, stále více velkých zaměstnavatelů zaujímá stanovisko nebo se k šokujícímu rozhodnutí vyjadřuje.
Které technologické společnosti podporují právo zaměstnanců na volbu?
Stále více korporací z oblasti technologií již nabídlo finanční podporu nebo zdravotní péči zaměstnankyním, které chtějí podstoupit interrupci.
Ačkoli se seznam těchto společností bude jistě rozšiřovat, zde jsou zatím ty nejvýznamnější:
- Apple se v dubnu připojil k Yelpu a několika dalším společnostem, které jednaly o ochraně přístupu zaměstnankyň k potratům.
- Společnost Microsoft oznámila, že bude hradit cestovní náklady na interrupci, spolu s některými druhy péče podporující transgender a nebinární osoby.
- Společnost Tesla rovněž uvedla, že bude hradit cestovní náklady na zdravotní péči, která není dostupná v Texasu, což zahrnuje i interrupce.
- Společnosti Uber a Lyft uvedly, že uhradí právní náklady, v případě, že budou jejich řidiči obviněni z toho, že někomu pomohli podstoupit potrat.
- Společnost Amazon uhradí až 4 000 dolarů na cestovném pro pracovnice ve Spojených státech, které potřebují interrupci.
Převážná část odborníků tvrdí, že důvody pro zákaz interrupcí jsou z hlediska etiky, lékařské vědy a veřejné politiky slabé.
Zákaz potratů například zabrání nezbytným zákrokům na záchranu rodičky při mimoděložním těhotenství, které roste mimo dělohu a při porodu z něj nikdy nemůže vzniknout živé dítě. Znemožnění podstoupit potrat v takovém případě může způsobit život ohrožující krvácení, což znamená, že zákaz potratů by mohl vést k tomu, že by pacientky nemohly podstoupit zákroky, které by zabránily jejich krvácení, nebo dokonce dostat náležitou péči po potratu.
Kromě toho takový zákaz povede k tomu, že se potraty dostanou opět do nelegálního prostředí, což bude mít za následek další chmurnou krizi veřejného zdravotnictví. Vědci totiž odhadují, že zrušení rozsudku Roe v. Wade povede až k alarmujícímu 21% nárůstu úmrtí v souvislosti s těhotenstvím.
A to se ještě nezabýváme politickými a etickými důsledky nucení budoucích rodičů rodit děti, na jejichž výživu nemají prostředky ani zájem.
V mnoha ohledech dává smysl, aby technologický průmysl reagoval podporou svých pracovnic.
Zároveň je však na velké společnosti vyvíjen obrovský tlak, aby hrály na obě strany problémů. Například Amazon přispívá nesčetnými částkami politikům bojujícím proti potratům – takže zatímco veřejná optika podpory zaměstnankyň tváří v tvář zákazu je pro společnost dobrá, realita je téměř vždy složitější.
A nakonec bychom se měli spolehnout, že naše práva ochrání zákonodárci a soudy, nikoliv technologické společnosti…