Když se nenají včely a motýli, nenají se ani člověk
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Když se nenají včely a motýli, nenají se ani člověk

Když se nenají včely a motýli, nenají se v konečném důsledku ani člověk – k navigaci ke kvetoucím rostlinám totiž hmyz používá velmi citlivý čich, který polutanty vyřazují z provozu.

03.02.22

Dosavadní výzkumy sice konstatovaly, že běžné polutanty jako ozón a výfukové plyny ovlivňují aroma květin, všechny ale byly provedeny v laboratorních podmínkách a žádný z nich konkrétně neuvádí, do jaké míry ovlivňuje opylování. Když hmyz poprvé ucítí vůni květin, vytvoří si pomyslnou “mapu”, podle které se k dané rostlině později vrací. V případě včel je to tak, že reagují na specifické složky vůně, podle kterých jsou schopny určit, kde rostou ty nejlepší a nejchutnější rostliny. Jenže jak ozón, tak výfukové plyny onu specifickou vůni “přerazí”, takže včela už později cestu nenajde.

University of Reading ve spolupráci s University of Birmingham tedy provedly studii, která přinesla zajímavé výsledky: na univerzitní farmě bylo vytyčeno několik oktagonálních ploch, které byly “zamořeny” buď ozónem, výfukovými plyny, obojím, nebo vůbec ničím. Všechny vytyčené plochy byly osázeny rostlinami hořčice černé, o které bylo z předchozích výzkumů známo, že vliv polutantů ne její aroma je značný. Výzkumníci pak sledovali, jak často opylovači na vytyčené plochy nalétávali a rostliny opylovávali. Závěry byly šokující – přítomnost hmyzu na plochách zamořených polutanty byla až o 70 % nižší než na těch, které zamořeny nebyly, a míra opylování rostlin klesla o celých 90 %.

Bylo také zjištěno, že vliv na rostliny jako takové polutanty nemají – některé rostliny byly opylovány ručně a produkce plodů nebyla oproti zamořeným rostlinám vyšší. Znamená to tedy, že přímý vliv na produkci plodů měl snížený počet vletů opylovačů na vymezená území. Hladina ozónu a oxidu dusičitého byla na zkoumaných územích udržována zhruba na poloviční úrovni, než jsou bezpečné limity stanovené Agenturou pro ochranu životního prostředí.

Autor výzkumu Robbie Girling z University of Reading zjištěná fakta komentuje takto: “Sedmdesát procent plodin, které lidstvo konzumuje, vyžaduje opylování. Nedostatek opylovačů způsobí, že bude potravin nedostatek nebo bude nutno opylovávat rostliny ručně – výsledkem však bude v každém případě růst cen potravin. Životní cyklus hmyzu je výrazně ovlivňován lidskou činností; Jednoho dne pohár přeteče a hmyz svou funkci přestane plnit. Mělo by být v našem zájmu se toho vyvarovat”.

 

ZDROJ

Související

Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...


Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav

Spoluzakladatel společnosti Microsoft otevřeně hovořil o dopadu výroby masa na životní prostředí. Metan je totiž po oxidu uhličitém druhým nejčastějším skleníkovým plynem. Dobytek, jako jsou krávy a kozy a jeleni, produkují metan, když jejich žaludky rozkládají trávu při trávení. Při tomto...