Virtuální měnu prý drží každý desátý český investor
Technologie
Foto: Shuttestock

Virtuální měnu prý drží každý desátý český investor

V dubnu investiční divize Generali vydala průzkum o investičním chování Čechů v produktivním věku. Analytici si kromě jiného dali práci se zjišťováním, jak jsou mezi Čechy populární virtuální měny.

12.11.21

Pozoruhodných zjištění výzkumu bylo více, ale nejpřekvapivějším zjištěním je velmi vysoké procento lidí, kteří drží část majetku v kryptoměnách. Celkově 10 % investorů se přihlásilo k držení virtuálních měn. Podle pohlaví jde o téměř 13 % mužů a 5,5 % žen.

Tato čísla jsou nad očekávání vysoká. Podle Jana Maňáka z BPN Paribas Asset Management to nic neříká o tom, jaká část portfolií je tvořená virtuálními měnami. Jan Maňák samozřejmě zmínil pochybnosti o reprezentativnosti průzkumu, ale zároveň dodal, že největší správcovskou společnost na českém trhu nemůže považovat za podjatou. To číslo považuje za velkou prohru podílových fondů a dalších standardních investičních nástrojů.

Nejpopulárnější virtuální měna, bitcoin, funguje od roku 2008. Za 13 let, ale zejména v posledních letech a bez jediné koruny reklamy, si našla cestu do peněženky každého 10. Čecha v produktivním věku. Pravdou je, že bitcoin provází obrovské mediální pokrytí, podporují ho největší hvězdy technologického byznysu a pozornost poutají hlavně neskutečné výkyvy v jeho hodnotě a také kontinuální růst.

Bitcoin potřebuje příliv nových investorů a jejich důvěru, že tenhle strom poroste až do nebe. Fintechová platforma Robinhood počátkem dubna oznámila, že v prvním kvartále roku 2021 u ní obchodovalo kryptoměny 9,5 milionu investorů. Proti 1,7 milionům v posledním čtvrtletí loňského roku. Přitom Robinhood nabízí obchody pouze se sedmi virtuálními měnami. Investory neodrazují početné skandály, jako jsou vykradené coinové burzy či ztracené přístupové údaje k virtuálním peněženkám, o velké uhlíkové stopě ani nemluvě.

Donedávna bylo velmi náročné bitcoin nakoupit, každá transakce je spojená s astronomickými poplatky a běžné finanční společnosti nákup bitcoinu až na výjimky neumožňují. Obliba bitcoinu podle Jana Maňáka potvrzuje, že velká část populace necítí potřebu ochrany ze strany regulátora a investuje aspoň část svých prostředků do nástroje, jehož vnitřní hodnotu nelze vyčíslit, a který je z definice pravým opakem regulovaného finančního nástroje.

Studie z roku 2019 uvádí, že se okolo 20 % bitcoinů ztratilo a pravděpodobně se nikdy nevrátí do oběhu, ale to investory zjevně neodrazuje, nebo o tom ani nevědí.

 

 

ZDROJ

Související



Jak na rychlejší digitalizaci státu? Ptali jsme se bývalé ministryně informatiky Dany Bérové

Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . 6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #36 - Dana Bérová