Za jejím vývojem stojí výzkumníci z University of Minnesota. Antikoncepce má fungovat na základě způsobu, jakým tělo reaguje na vitamín A, který je všeobecně spojován s plodností savců. Výzkum poskytl (experimentální) složku, která blokuje protein, odpovědný za vazbu vitamínu A na buňky – receptor kyseliny retinové alfa (RAR-α). Ten je jedním ze tří proteinů s obdobnou funkcí. Dosavadní poznatky zakládají předpoklad, že pro zajištění dlouhodobé, avšak vratné sterility mužů postačí blokování právě tohoto proteinu.
Existují i další výzkumy antikoncepce pro muže v obdobné fázi, většina z nich se ale zaměřuje na využití testosteronu, s čímž souvisí nežádoucí účinky jako zvýšená hladina cholesterolu nebo snížené libido. Tým University of Minnesota má za to, že jejich výzkum nabízí přijatelnější možnost. Člen výzkumného týmu Abdullah Al Noman výzkum komentuje: „Vyvíjíme nehormonální antikoncepci pro muže, se kterou se nepojí nežádoucí účinky antikoncepce hormonální“.
Výše zmíněná experimentální složka je označována jako GPHR-529 a prozatím se zdá, že funguje tak, jak bylo zamýšleno. U myších samců, kterým byla po dobu čtyř týdnů podávána, byl prokázán dramatický pokles počtu spermií až na hodnotu, která způsobila jejich sterilitu. Bez zaznamenaných vedlejších účinků. Plodnost samců se pak obnovila čtyři až šest týdnů po ukončení terapie.
Další vývoj GPHR-529 povede společnost YourChoice Therapeutics. Pokud bude pokračovat podle současných předpokladů, měly by být klinické studie na dobrovolnících zahájeny ve druhé polovině letošního roku. University of Minnesota současně pokračuje na rozvoji celého konceptu, stojícího za GPHR-529, a také na dalších možnostech pro případ, že klinické studie GPHR-529 neposkytnou uspokojivé výsledky.