Výrobce iPhonů Foxconn investuje do firmy Lordstown Motors, vyvíjející elektrická nákladní auta
Technologie
Foto: se souhlasem Lordstown Motors

Výrobce iPhonů Foxconn investuje do firmy Lordstown Motors, vyvíjející elektrická nákladní auta

Foxconn, který vyrábí pro Apple iPhony, navyšuje své investice do americké firmy vyrábějící elektrické pick-upy. Hodlá konkurovat Cybertrucku od Tesly.

12.11.22

Technologický gigant Foxconn utrácí 170 milionů dolarů za akcie doposud ztrátového start-upu Lordstown Motors. Velká finanční injekce přichází v době, kdy společnost Lordstown Motors usiluje o navýšení výroby svého debutového modelu Endurance. Lordstown nedávno začal vyrábět vozidlo v bývalé továrně General Motors v americkém státě Ohio. Podle dohody koupil Foxconn, největší světový smluvní výrobce elektroniky, více než 18% podíl v Lordstownu, čímž se stal největším investorem ve společnosti.

„Od oznámení naší první transakce se společností Foxconn před více než rokem bylo naším cílem vytvořit široké strategické partnerství, které využije schopnosti obou společností,“ řekl výkonný předseda představenstva společnosti Lordstown Daniel Ninivaggi. „Nejnovější investice Foxconnu je dalším krokem tímto směrem,“ dodal.

Obě společnosti také uvedly, že společně vyvinou elektrické vozidlo, i když další podrobnosti o plánu neuvedly. Spojení přišlo poté, co největší světový výrobce elektromobilů Tesla, který vlastní multimiliardář Elon Musk, oznámil, že plánuje zahájit sériovou výrobu svého Cybertrucku na konci roku 2023.

To by bylo dva roky po původním cíli, který Elon Musk vyhlásil v roce 2019. Investice tchajwanského Foxconnu je nejnovější peněžní injekcí do Lordstownu, který nadále hospodaří se ztrátou. Údaje za tři měsíce do konce září ukázaly čistou ztrátu ve výši 154,4 mil. dolarů, což je ztráta více než 95,8 mil. dolarů, kterou společnost vykázala za stejnou dobu v loňském roce.

Akcie Lordstownu po oznámení vzrostly o téměř 18 %. Foxconn se nedávno dohodl se saúdskoarabským státním investičním fondem na výrobě elektrických vozidel. Společný podnik bude fungovat pod značkou Ceer, což zní jako arabské slovo pro „drive“, tedy řídit.

Ceer bude licencovat technologii od německého BMW a jeho cílem je začít prodávat svá elektrická vozidla od roku 2025. Dohoda je součástí snahy Saúdské Arábie přesunout svou ekonomiku od závislosti na fosilních palivech. Šéf Foxconnu Liu Young-way v říjnu prohlásil, že doufá, že společnost bude vyrábět jednoho dne auta pro Teslu. Cílem firmy je zopakovat úspěch ve výrobě spotřebitelských zařízení i v oblasti výroby automobilů.

 

ZDROJ

Související

Mark Zuckerberg se snaží stát Bohem a vybudovat nebe

Když se Facebook stal Metou, generální ředitel Mark Zuckerberg poprvé představil i svou vizi Metaversu a setkal se s odmítavou reakcí: „Nikdo se o to neprosil,“ znělo ze strany široké veřejnosti. Virtuální realita, na níž je jeho vize naprosto závislá, není zatím příliš rozšířená a její...


Tatum získal dalších 41,5 milionu dolarů. Plánuje rozšířit globální dosah

Investice rozšiřuje předchozí financování startupu i a zahrnuje společnosti Evolution Equity Partners jakožto vedoucího partnera, dále pak Octopus Ventures, 3VC, Tensor Ventures, Depo Ventures, Leadblock Fund, Circle a zakladatele společnosti Bitpanda. „Společnost Tatum zaujala Evolution na...


Robot, který by nahradil stavebního dělníka, je zatím nereálná představa

Možná překvapivě k tomu, jak se odvětví často prezentuje, průzkum ukazuje, že české stavebnictví je vnímáno jako obor inovací i jako perspektivní studijní obor s uplatněním v praxi. Z průzkumu také jednoznačně vyplývá, že dnešní stavebnictví není vnímáno jako obor digitalizace, automatizace a...