Virtuální realita už dokáže simulovat jídlo, pití i zážitek z líbání
Technologie
Foto: Shutterstock

Virtuální realita už dokáže simulovat jídlo, pití i zážitek z líbání

Výzkumníci ze skupiny Future Interfaces Group na Carnegie Mellon University upravili náhlavní soupravu pro virtuální realitu tak, aby vyvolala pocit doteku uvnitř a kolem našich úst. Tím konečně posunuli virtuální realitu na zcela nový level.

02.06.22

Většina zařízení pro virtuální realitu dosud zcela ignorovala smysly jako chuť, čich a hmat, a místo toho se zaměřovala na vizuální a zvukové vjemy. To jistě stačí k tomu, aby zážitky z virtuální reality byly mnohem přesvědčivější než před desetiletími, ale ne dost na to, abychom svůj mozek oklamali dost na to, aby uvěřil, že to, co vidíme, je možná skutečné.

Výzkumníci pracující na vývoji a zdokonalování hardwaru pro virtuální realitu přišli v průběhu let s několika skutečně unikátními zařízeními a doplňky, díky nimž virtuální realita působí mnohem reálněji. Žádné z nich však zatím nedokáže to, co právě výzkum provedený na Carnegie Mellon University.

Základem zážitku virtuální reality je náhlavní souprava Meta Quest 2 oplývající soustavou ultrazvukových snímačů, z nichž jsou všechny zaměřeny na ústa uživatele. Vše přitom funguje bez potřeby jakéhokoli dalšího příslušenství. Již dříve jsme se mohli setkat s ultrazvukovými měniči používanými k levitaci a pohybu drobných částic za pomoci silných zvukových vln. V této aplikaci nově vytvářejí pocit dotyku na rtech, zubech a dokonce i na jazyku uživatele, když má otevřená ústa.

Měniče však zvládnou více než jen simulovat jemný dotek. Svým pulzováním a vibracemi mohou vyvolat pocit, jakoby po rtech klouzal či přejížděl nějaký předmět, nebo jako když se člověk skloní, aby se napil z virtuální fontánky.

Výzkumníci zároveň přišli i s dalšími zážitky ve virtuální realitě, které ukazují, jak může hardware pro haptiku v ústech vnášet do našeho prožívání více realismu, včetně výletu strašidelným lesem, během něhož můžete cítit na obličeji pavučiny, nebo třeba závodu, kde zase cítíte vítr ve tváři. Zajímavé je také virtuální jídlo a pití. Další možností, jak tento nápad využít pro komerční účely, je bezpochyby realizace první virtuální líbací kabinky. To je však oblast, kolem níž výzkumníci (naštěstí) zatím chodí jen po špičkách.

 

ZDROJ

Související

Potřebujete mluvit se zemřelým blízkým? Díky metaverse už je to možné

V roce 2017 byla otci Artura Sychova diagnostikována agresivní forma rakoviny a lékaři mu dávali jen několik let života. Zpráva o otcově nemoci Sychova zdrtila. „Zasáhlo mě, že čas, který s ním mám, už je tak omezený,“ řekl magazínu Vice. Sychovovy děti byly ještě velmi malé a jejich otce bolelo...


Rozšířená realita v kontaktní čočce - dokonalý svět, o kterém okolí nemá ani tušení

Navzdory nedávnému rozruchu kolem metaverse, se myšlenka, že budeme brzy používat náhlavní soupravy VR a trávit velkou část svého života ve virtuálních světech, zdá být vzhledem k současnému stavu vývoje technologií, stále poněkud vzdálená. I přesto, že do vývoje těchto souprav masivně investuje...


Dívka s bionickými pažemi či osmnáctiletý architekt systémů umělé inteligence - mezinárodní konferenci Future Port Youth ovládnou špičkoví inovátoři z celého světa

Formou živě streamovaných přednášek určených pro střední a vysoké školy budou moci studenti sledovat event se svými učiteli během výuky. Akce, která vznikla ve spolupráci se studenty a učiteli na platformě populárního mezinárodního festivalu Future Port Prague , s sebou přináší navazující...