To bude stoupat spolu s hladinou moře, produkovat své vlastní potraviny, energii i sladkou vodu. Město by zároveň nemělo generovat žádný odpad.
Cílem partnerů projektu je vyvinout „průlomová řešení“, která budou určená pro pobřežní města ohrožená vzestupem hladiny moře. Rovněž chtějí kultivovat novou generaci novátorů, podnikatelů a výzkumníků v oblasti udržitelných technologií.
V nejnovějším prohlášení partneři uvedli, že záplavy ničí infrastrukturu v hodnotě miliard dolarů a nutí miliony „suchozemců“ opouštět jejich domovy. Zdůraznili, že v okruhu 100 km od pobřeží žijí v celosvětové populaci dva z pěti lidí, a stoupající hladinou moří je ohroženo 90 % světových megalopolí.
„Udržitelná plovoucí města jsou součástí arzenálu strategií určených k přizpůsobení se změně klimatu, které máme k dispozici,“ uvedl Maimunah Mohd Sharif, výkonný ředitel organizace UN-Habitat, která na řešení problémů spojených s urbanizací spolupracuje s vládami, mezivládními agenturami OSN, organizacemi občanské společnosti, nadacemi, akademickými institucemi i se soukromým sektorem. „Než abychom s vodou bojovali, raději se učme s ní žít v harmonii. Těšíme se na vývoj nových řešení v rámci konceptu plovoucího města, pro jehož prototyp je Busan ideální volbou.“
Busan, který leží na jihovýchodním cípu Korejského poloostrova, je největším přístavem v zemi a pátým největším přístavem na světě. „Vzhledem ke složitým změnám, kterým přímořská města čelí, potřebujeme novou vizi, v níž budou lidé, příroda i technologie moci koexistovat. Neexistuje lepší místo než Busan, které by učinilo první krok k vytvoření udržitelných lidských osad na oceánu, které Korea hrdě staví pro celý svět,“ řekl starosta města Pak Heong-joon.
Spoluzakladatelé společnosti Oceanix, Itai Madamombe a Marc Collins Chen, uvedli, že k prototypu se bude přistupovat na „hypermístní úrovni“, tedy s přihlédnutím k bohaté sociální, hospodářské, politické a kulturní jedinečnosti Koreji jakožto hostitelské země. Dodali: „Zvýšení hladiny moří představuje velkou hrozbu, ale udržitelná plovoucí infrastruktura může pomoci tuto potenciální katastrofu vyřešit. Jsme nadšeni, že se spolu s Busanem a UN-Habitat zapíšeme do historie a překročíme společně další významný mezník lidské historie.“