V Brně otevřeli laboratoř 5G sítí
Technologie
Foto: Shutterstock

V Brně otevřeli laboratoř 5G sítí

V laboratoři 5G sítí na VUT bude možné snadno otestovat zařízení třeba pro chytré domácnosti. Továrny budoucnosti, dálkové odečty energií, vzdáleně řízená vozidla nebo třeba chytré domácnosti plně ovládané hlasem. Nic z toho by ale nemohlo fungovat bez komunikačních sítí nové generace, tedy 5G sítí. Odborníci z Ústavu telekomunikací VUT nyní ve spolupráci s českým operátorem Vodafone otevírají novou laboratoř #VodafoneUniLab, která propojí akademický sektor s průmyslovými partnery a nabídne prostor pro testování a vývoj zařízení v oblasti Internetu věcí nebo Průmyslu 4.0.

14.05.21

Po více než dvou letech příprav se odborníkům z Ústavu telekomunikací podařilo spustit provoz nové #VodafoneUniLab, kde kromě spolupráce s komerčními výrobci bude prostor i pro výuku studentů ve specializovaných předmětech z oblasti mobilních sítí páté generace. „Firmy vyvíjející například zařízení pro chytré domácnosti u nás mohou snadno otestovat své produkty či nápady. Vytvořili jsme ekosystém pro urychlení vývoje zařízení, který mohou využít jak malé začínající firmy, tak velké nadnárodním společnosti. Úvodní konzultaci nabízíme firmám dokonce zcela zdarma,“ upozornil Jiří Hošek z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

Zájemci z průmyslu o vývoj či testování zde mají možnost ověřit například návrh desky plošného spoje v rentgenové komoře, mohou vyzkoušet odolnost svého zařízení vůči klimatickým změnám v teplotní komoře nebo v bezodrazové komoře otestovat anténní systémy. To jsou jen některé z možností, které pracoviště nabízí. Zástupci elektrofakulty VUT ve spolupráci se specialisty Vodafonu doporučí výrobcům také vhodné komunikační principy pro dosažení maximální výkonnosti v 5G sítích a poradí také s vývojem bateriově napájených zařízení. Tuzemský operátor Vodafone za tímto účelem poskytl do brněnské laboratoře vybavení v hodnotě několika milionů korun.

Komunikační technologie určené pro vzdálený přenos dat či dálkové řízení jsou dnes již integrovány v komerčních sítích mobilních operátorů. Na VUT vznikla unikátní testovací platforma, která v současné době umožňuje vývoj a testování zařízení s využitím tzv. Cellular IoT technologií, tedy NB-IoT a LTE Cat-M. „Unikátnost laboratoře spočívá jak v možnosti využití oddělené laboratorní sítě, tak i připojení do produkční mobilní sítě pro Internet věcí. V současné době se jedná o jedinou laboratoř v ČR, kde je možné otestovat chování chytrých zařízení či aplikací v mobilních sítích nové generace,“ upozorňuje výzkumník Pavel Mašek, který spolu s kolegy a s představiteli společnosti Vodafone stál u spuštění zmíněných sítí v Česku.

 

Laboratoř je od 20. 4. 2021 otevřena všem zájemcům. Na základě vyplnění jednoduchého formuláře na webových stránkách www.vodafone.cz/unilab budou kontaktováni specialisty Vodafonu ohledně termínu návštěvy. Poté už nic nebrání tomu, aby využili nejmodernějších technologií pro inovace, které budou posouvat dál nejen jejich produkty.

Dopad:
Specialisté z oblasti telekomunikací očekávají, že do dvou let vzroste objem přenášených dat na světě až osminásobně. Kromě chytrých telefonů totiž vzniká celý digitální ekosystém, kde spolu on-line komunikují celé továrny založené na principech Průmyslu 4.0, lidé běžně ovládají svou kuchyň i celou domácnost na dálku a doprava se rovněž stává autonomní. Je tedy pravděpodobné, že nově připojená inteligentní zařízení postupně několikanásobně překonají počet mobilních telefonů. Podle dnešních odhadů bude 5G sítě do dvou let používat polovina Severní Ameriky, třetina Asie a cca pětina západní Evropy.

Zdroj: www.vutbr.cz

 

Související

Řecko a Saúdská Arábie chystají optický kabel pro propojení Evropy s Asií

Datový koridor z východu do Středozemního moře, tedy kombinovaný podmořský a pozemní datový kabel, bude vyvinut společností MENA HUB, vlastněnou saúdskoarabským STC a řeckou telekomunikační a satelitní společností TTSA. Řecká energetická společnost Public Power Company a kyperský telekomunikační...


Telefonica nahradí část infrastruktury 5G sítí od Huaweie komponenty od Ericssonu

Podle informací španělských novin Expansion je výměna zařízení pro mobilní sítě nové generace součástí strategie společnosti Telefonica oznámené v roce 2019. Cílem výměny je snaha o diverzifikaci dodavatelů. Ekonomický deník Expansion napsal, že španělská telekomunikační společnost nejdříve...


Ovládnou olympiádu v Tokiu 2020 roboti?

Petr Beneš, 18. BŘEZNA 2016 Do her her v Tokiu zbývají 4 roky, ale pořadatelé již představují inovace, které plánují předvést na globální scéně. Mezi nimi jsou robotické vesnice, kde roboti budou pomáhat lidem s dopravou, navigací i překlady. Pořadatelé počítají s flotilou autonomních taxi, s...