Přišli s tím vědci z Chalmers University of Technology (CUT), kteří toto řešení představili ve své nové studii. Jejich speciální baterie by pak v budovách měly sloužit k ukládání energie získané z obnovitelných zdrojů.
Vědecký tým vymyslel směs na bázi cementu, do které přidal malé množství krátkých uhlíkových vláken, aby se zvýšila vodivost a hybnost materiálu. Do samotné konstrukce pak vědci začlenili kovem potažené pletivo z uhlíkových vláken používající železo pro anodu a nikl pro katodu baterie. “Výsledky dřívějších studií ukazovaly vždy na velmi nízký výkon cementových baterií. Proto jsme se zaměřili na jiný způsob výroby a zabudování elektrod, které vědci dříve detailněji nezkoumali. Náš přístup díky tomu umožňuje i znovudobíjení baterie,” vysvětluje v tiskové zprávě zveřejňující tuto studii její autorka Emma Zhang.
Silný výkon, ale i značné nedostatky
Baterie týmu CUT mají relativně silný výkon. Dle testů zvládnou uložit až 7Wh na metr čtvereční materiálu, což je desetkrát více než u předchozích řešení tohoto typu baterií. Ani to však neznamená, že je zařízení zcela připraveno na případnou komercializaci. Současný výkon je totiž stále mnohem nižší než u komerčních baterií. Tým CUT to však neodrazuje a tvrdí, že omezené kapacitě by mohly budovy čelit právě díky své velikosti.
Krátká životnost baterií
Jedním z dalších problémů, které bude třeba vyřešit, je například skutečnost, že betonové budovy mají vysokou životnost - na rozdíl od baterií. „Vzhledem k tomu, že budovy jsou obvykle konstruovány tak, aby vydržely desítky nebo dokonce stovky let, bude ještě nutné baterie vylepšit, aby tomu svou životností odpovídaly, nebo aby je bylo možné snadno měnit a recyklovat v okamžiku, kdy jejich životnost skončí,” uvádí jedna z autorek studie Emma Zhang. To však prozatím stále představuje velkou výzvu především z technického hlediska.
Energetické samozásobitelství
I tak však autoři studie uvažují o spárování této technologie s dalšími řešeními - například s inovativním vynálezem - solárními panely AuREUS, které by mohly proměnit okna velkých budov na konstantní generátory energie. Díky kombinaci těchto řešení by se pak mohla celá města proměnit v masivní generátory a uložiště obnovitelné energie.
Cementové baterie vědců z CUT se tak připojují k dlouhému seznamu slibných technologií, které by jednou mohly pohánět inteligentní města budoucnosti. Chytře a udržitelně.