Uložiště energie přímo ve zdech budov? Naděje udržitelných měst
Technologie
Foto: Shuttertock

Uložiště energie přímo ve zdech budov? Naděje udržitelných měst

Energetická úložiště uvnitř měst by mohla zůstat očím návštěvníků i místních obyvatel zcela skryta. Nové baterie na bázi cementu by se totiž daly integrovat už při samotné konstrukci přímo do zdí budov.

08.06.21

Přišli s tím vědci z Chalmers University of Technology (CUT), kteří toto řešení představili ve své nové studii. Jejich speciální baterie by pak v budovách měly sloužit k ukládání energie získané z obnovitelných zdrojů.

Vědecký tým vymyslel směs na bázi cementu, do které přidal malé množství krátkých uhlíkových vláken, aby se zvýšila vodivost a hybnost materiálu. Do samotné konstrukce pak vědci začlenili kovem potažené pletivo z uhlíkových vláken používající železo pro anodu a nikl pro katodu baterie. “Výsledky dřívějších studií ukazovaly vždy na velmi nízký výkon cementových baterií. Proto jsme se zaměřili na jiný způsob výroby a zabudování elektrod, které vědci dříve detailněji nezkoumali. Náš přístup díky tomu umožňuje i znovudobíjení baterie,” vysvětluje v tiskové zprávě zveřejňující tuto studii její autorka Emma Zhang.

Silný výkon, ale i značné nedostatky

Baterie týmu CUT mají relativně silný výkon. Dle testů zvládnou uložit až 7Wh na metr čtvereční materiálu, což je desetkrát více než u předchozích řešení tohoto typu baterií. Ani to však neznamená, že je zařízení zcela připraveno na případnou komercializaci. Současný výkon je totiž stále mnohem nižší než u komerčních baterií. Tým CUT to však neodrazuje a tvrdí, že omezené kapacitě by mohly budovy čelit právě díky své velikosti.

Krátká životnost baterií

Jedním z dalších problémů, které bude třeba vyřešit, je například skutečnost, že betonové budovy mají vysokou životnost - na rozdíl od baterií. „Vzhledem k tomu, že budovy jsou obvykle konstruovány tak, aby vydržely desítky nebo dokonce stovky let, bude ještě nutné baterie vylepšit, aby tomu svou životností odpovídaly, nebo aby je bylo možné snadno měnit a recyklovat v okamžiku, kdy jejich životnost skončí,” uvádí jedna z autorek studie Emma Zhang. To však prozatím stále představuje velkou výzvu především z technického hlediska.

Energetické samozásobitelství

I tak však autoři studie uvažují o spárování této technologie s dalšími řešeními - například s inovativním vynálezem - solárními panely AuREUS, které by mohly proměnit okna velkých budov na konstantní generátory energie. Díky kombinaci těchto řešení by se pak mohla celá města proměnit v masivní generátory a uložiště obnovitelné energie.

Cementové baterie vědců z CUT se tak připojují k dlouhému seznamu slibných technologií, které by jednou mohly pohánět inteligentní města budoucnosti. Chytře a udržitelně.

 

Zdroj: https://interestingengineering.com/cement-based-batteries-may-turn-buildings-into-massive-power-storage-facilities

Související

Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...


Bývalý zaměstnanec Facebooku tvrdí, že Messenger záměrně vybíjí baterii vašeho telefonu

V rozhovoru pro deník New York Post bývalý datový inženýr společnosti Facebook George Hayward tvrdí, že mu společnost nařídila, aby tajně testoval mobilní telefony uživatelů, a když to odmítl, dostal výpověď. Hayward ve své žalobě u federálního soudu na Manhattanu tvrdí, že byl propuštěn, když se...


Na VŠB-TUO studují jako první na světě výbuchy za nízkých teplot

K dispozici mají unikátní výbuchovou komoru neboli výbuchový autokláv, v níž jako jediní mohou studovat parametry explozí i za nízkých teplot. Zařízení za zhruba 5,3 milionu korun výrazně posune poznání vědců v této oblasti, v rámci akreditované laboratoře však poskytuje cenné informace také...