Těžba bitcoinu produkuje tuny odpadu
Technologie
Foto: Shutterstock

Těžba bitcoinu produkuje tuny odpadu

Těžba bitcoinů produkuje každoročně obrovské množství elektroodpadu srovnatelné s odpadem z IT zařízení země jako je Nizozemsko.

27.09.21

Těžaři kryptoměny bitcoin každoročně vyprodukují 30 700 tun elektroodpadu, odhadují Alex de Vries a Christian Stoll. To je v průměru 272 gramů na transakci. Pro srovnání, iPhone 13 váží 173 gramů. Těžaři vydělávají peníze vytvářením nových bitcoinů, ale použité výpočetní prostředky spotřebovávají velké množství energie. Auditují bitcoinové transakce výměnou za příležitost získat digitální měny. 

Pozornost byla zaměřena i na elektrickou energii, kterou těžba spotřebovává. V současné době více než celé Filipíny. V důsledku toho vzniká znečištění způsobené skleníkovými plyny. Jak počítače používané k těžbě zastarávají, generuje tento segment také spoustu elektronického odpadu. 

Vědci odhadují, že zařízení pro těžbu bitcoinů mají průměrnou životnost pouze 1,29 roku. Výsledkem je, že množství vyprodukovaného elektronického odpadu je srovnatelné s odpadem malých IT a telekomunikačních zařízení v jejich zemi, jak uvedli nizozemští vědci. Srovnatelná kategorie zahrnuje mobilní telefony, osobní počítače, tiskárny a telefony. Výzkum byl publikován v časopise Resources, Conservation & Recycling. 

Vzhledem k tomu, že elektřina je klíčovou „surovinou“ pro těžaře bitcoinů, hledají stále efektivnější procesory. Díky tomu došlo k přechodu na vysoce specializované čipy zvané Integrované obvody specifické pro aplikace (ASIC). Ale ASIC jsou tak specializované, že jak zastarávají, nemohou být použity pro jiný úkol nebo dokonce jiný typ algoritmu je těžba kryptoměn. 

I když čipy nelze znovu použít, velká část hmotnosti zařízení pro těžbu bitcoinů se skládá z komponent, jako jsou kovové pláště a hliníkové chladiče, které lze recyklovat. V celosvětovém měřítku se recykluje něco přes 17 % veškerého elektronického odpadu. V některých zemích, ve kterých většina těžařů sídlí, je však procento recyklovaného odpadu pravděpodobně ještě menší. V mnoha případech jsou předpisy o elektronickém odpadu velmi stručné. 

Mnoho průmyslových odvětví bojuje s globálním nedostatkem čipů. Kromě produkce velkého množství elektronického odpadu vědci také tvrdí, že rychlé recyklování milionů těžebních zařízení může narušit globální dodavatelský řetězec různých dalších elektronických zařízení. Navrhují, že jedním z řešení problému elektronického odpadu by bylo, aby bitcoin změnil způsob ověřování transakcí na jiný méně náročný systém.

 

ZDROJ 

 

 

 

 

 

 

Související

Londýn má nová sdílená nákladní elektrokola

Osm nových nákladních elektrokol, z nichž každé unese až 80 kg, bude k dispozici k zapůjčení ve čtyřech dokovacích stanicích v londýnské čtvrti Hackney. Tento projekt je financován starostou Londýna a sítí Zero Emissions Network, která pomáhá obyvatelům a podnikům v Tower Hamlets, Islingtonu a...


Firma běží na blockchainu a nepotřebuje manažery

Blockchain, sofistikovanou decentralizovanou databázi s neustále se aktualizujícími a vzájemně ověřovanými záznamy transakcí, jsme se naučili vnímat hlavně jako účetní platformu pro bitcoin a další kryptoměny. S průlomovým využitím technologie blockchainu přichází venture capital fond "The DAO",...


Experiment s blockchainem mění obchodování

Značné naděje jsou vkládány do technologie blockchain v řadě oblastí byznysu a financí. Dnes ji známe hlavně jako technologickou bázi, na které běží bitcoin a další kryptoměny. Průlomový experiment má prokázat sílu této technologie v silně komplikované oblasti mezinárodního obchodu. K experimentu...