Téměř půl milionu Čechů ohrožuje závislost na digitálních technologiích
Technologie
Foto: Shutterstock

Téměř půl milionu Čechů ohrožuje závislost na digitálních technologiích

Podle nejnovější zprávy o digitální závislosti se může stát v České republice na mobilních telefonech, sociálních médiích a on-line hrách závislých více než 445 tisíc lidí starších patnácti let, přičemž více než 125 tisícům z nich hrozí vysoké riziko této závislosti. 

18.09.22

závisNárodní monitorovací středisko pro drogy a závislosti dosud každoročně zpracovávalo zprávy o užívání nelegálních drog, alkoholu, tabáku a hazardních hrách. Letos se poprvé zaměřilo také na digitální závislost. Autoři odhadují, že jí čelí asi 253 tisíc českých mužů a 192 tisíc žen. Dohromady tedy 445 tisíc osob starších patnácti let. 

„Nadužívání internetu a digitálních technologií se týká poměrně velké části populace. Způsobuje mnoho zdravotních problémů a má negativní dopady na jedince i jejich okolí,“ stojí ve zprávě.

Závislosti narušují každodenní život. Lidé trpí nedostatkem spánku a zhoršuje se jejich orientace v čase. Bývají vyčerpaní a nesoustředění, často trpí bolestmi hlavy, očí nebo zad. Všechny své kontakty také zužují na on-line svět. Zatímco jejich fyzická aktivita klesá, narůstají konflikty ve vztazích. Studijní výsledky žáků se zhoršují a stejně tak klesá i pracovní výkon dospělých. Závislost doprovází úzkost, deprese a agrese. 

Tři čtvrtiny dospělých používají internet denně a 72 procent konzumuje obsah na mobilních telefonech. Více než dvě třetiny uživatelů jsou na sociálních sítích. Dospělí nejčastěji používají internet ke čtení zpráv a vyhledávání informací, k prohlížení sociálních sítí a k nákupu zboží. Téměř čtvrtina lidí pak hraje digitální hry. 

Ve všední dny stráví lidé na internetu v průměru 130 až 150 minut, a to mimo pracovní a školní dobu. O víkendu brouzdají na internetu v průměru 160 až 180 minut. 

Muži jsou ohroženější 

Muži stráví na internetu denně o dvacet až třicet minut více než ženy. Zatímco muži obvykle hrají hry a sledují pornografii, ženy častěji navštěvují sociální sítě a nakupují on-line. Ze zprávy vyplývá, že šest až sedm procent mužů je ohroženo závislostí. Totéž platí pro čtyři až pět procent žen. Riziko se snižuje s rostoucím věkem, přičemž nejvyššímu riziku čelí lidé mladší 25 let. 

Česko nyní nabízí 109 léčebných programů pro osoby, které moderní technologie využívají nadměrně. Zdravotní pojišťovny ročně zaplatí léčbu 150 až 180 lidem. Hlavním cílem léčby je omezit používání digitálních technologií a dostat je pod kontrolu – nikoliv úplná abstinence. Ta by totiž mohla být překážkou v práci, ve škole i v osobním životě. 

U mnoha lidí prohloubila závislost na sociálních médiích a dalších digitálních neřestech, stejně jako na alkoholu a drogách, pandemie.

 

ZDROJ

Související

Češi žijí déle než Slováci. Mají také vyšší důchody

Čeští muži mají šanci na dožití téměř o tři roky vyšší než ti slovenští. Střední délka života žen v tuzemsku je pak o více než dva roky delší než na Slovensku. V roce 1993, kdy se Československo rozdělilo na dvě země, činila v Česku střední délka života u mužů 69,3 roku a u žen 76,5. Do roku 2019...


Nová aplikace platí alkoholikům za to, že nepijí

Nová chytrá aplikace se snaží nahradit drobný stimul, který mozkové centrum odměny získá z drog nebo alkoholu, radostí ze získaných 5 dolarů. Podle deníku Boston Globe, který včera informoval o startupu DynamiCare, vědci již dlouho vědí, že drobné odměny mohou působit jako okamžité uspokojení,...


Mladý gorilí samec si vyvinul závislost na smartphonech

Přístroj pochopitelně nebyl jeho. Jednalo se o mobil návštěvníka, který Amarovi přes skleněnou přepážku ukazoval fotky a videa. „Zdálo se, že útok Amareho celkem překvapil, protože jeho pozornost byla velmi rozptýlená," řekl Stephen Ross, ředitel Centra pro studium a ochranu opic Lestera E....