Speciální lampy šetří energii a zkrášlují Prahu
Technologie
Foto: se souhlasem Technologie hlavního města Prahy, a.s.

Speciální lampy šetří energii a zkrášlují Prahu

Praha má dvě nové lavičky s LED svítidly a popínavými rostlinami. Pomohou ozelenit a osvětlit město, ale také ušetřit elektrickou energii a stát se místem odpočinku pro místní obyvatele. Inspirace pochází ze Singapuru. 

28.09.22

Takzvané Supertrees v zahradách Gardens by the Bay v Singapuru jsou inženýrským zázrakem. Jsou vybaveny solárními panely a systémy na sběr dešťové vody, která se využívá k zavlažování. Na kmenech jsou vertikální zahrady a na vrcholu stromů je možné se najíst v restauraci. 

Právě tyto Supertrees inspirovaly pražské úřady k vytvoření prvních zelených lamp ve městě. Výroba dvou pětimetrových konstrukcí stála asi půl milionu korun. Lampy se budou testovat tři roky. Pokud se projekt osvědčí, bude rozšířen i do dalších částí hlavního města. 

„Česká zemědělská univerzita nás požádala, zda by bylo možné tuto lampu otestovat v městském prostředí. Navíc už máme několik strategických projektů, jak by město mělo reagovat na budoucí klimatické změny. Jedním z těchto témat je i ekologizace,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. 

Tyto lampy pomohou ušetřit až padesát procent elektrické energie ve srovnání s běžnými pouličními lampami. V létě budou poskytovat více stínu, což pomůže zabránit rozžhavení asfaltu a uvolňování škodlivých zplodin do ovzduší. 

Popínavé rostliny byly vypěstovány speciálně pro tento projekt Českou zemědělskou univerzitou. Bylo vybráno pět druhů, které zůstanou zelené po celý rok a některé z nich budou mít i jedlé plody. Podle univerzity je letos důležité rostliny zakořenit, aby příští rok rostly a plodily.

 

ZDROJ

Související

Nastává čas létajících taxíků?

Američtí letečtí regulátoři zveřejnili pravidla pro formální schválení strojů, které kombinují vlastnosti vrtulníků a letadel, na seznam regulovaných letadel. Aktualizace legislativy je nezbytná, než budou moci firmy nabízet lety zákazníkům. Tento krok přichází v době, kdy společnosti navyšují...


Ekologická výroba fotovoltaiky je díky českým vědcům na dosah

V roce 2020 se v Evropě vyrobilo méně než 1 % celosvětové produkce solárních článků, ovšem nainstalovalo se zde více než 20 % globální fotovoltaické kapacity. Do letošního roku se (kumulativně) zprovoznilo už 1 TWp fotovoltaiky, zatímco v jaderných elektrárnách je to cca 700 GW. Závislost na...


Vědce zaujali červi, kteří velmi rychle rozkládají plasty

Kdyby se podařilo malé červy, housenky voskových můr, které se živí včelím voskem ve včelích úlech, rozšířit do životaschopného komerčního procesu, mohlo by to mít zásadní dopad na celosvětové úsilí o recyklaci, protože jen polyethylen tvoří 30 % veškeré produkce plastů, píše The Guardian. Zatím...