VISION-S 02
Technologie
VISION-S 02 Foto: se souhlasem Sony Group Corporation

Sony a Honda budou společně vyrábět elektroauta

Japonské společnosti Sony a Honda se dohodly na společném podniku, který zahájí v roce 2025 prodej elektromobilů.

22.06.22

Honda, stejně jako její větší japonský rival Toyota, přechází na výrobu elektrických vozidel pomaleji než ostatní světoví výrobci automobilů. Investoři na Hondu tlačí, aby vyráběla auta, která neprodukují uhlíkové emise a jsou vybavena novějšími technologiemi, jako jsou například samořídící prvky. 

Automobilka Honda, která nyní nabízí pouze jeden model elektroauta, uvedla, že do roku 2030 plánuje uvést na trh 30 modelů a vyrábět přibližně 2 miliony těchto aut ročně. 

Do společného podniku na bázi joint venture, poprvé oznámeného v březnu a pojmenovaného Sony Honda Mobility, Honda přinese své odborné znalosti v oblasti vývoje a prodeje automobilů a Sony přidá své softwarové a technologické nástroje, uvedly společnosti ve společném prohlášení. Obě firmy, jak Honda, tak Sony, investují do společného podniku 5 miliard jenů (37,52 milionů dolarů). 

Yasuhide Mizuno, vysoce postavený manažer Hondy, bude zastávat funkci generálního ředitele a Izumi Kawanishi, výkonný viceprezident společnosti Sony, bude prezidentem a provozním ředitelem společné firmy. 

Honda, výrobce oblíbených modelů Accord a Civic, se potýká s nižšími maržemi, protože náklady na suroviny prudce vzrostly a celosvětová krize u dodavatelů čipů komplikuje výrobu. 

Začátkem tohoto roku Honda uvedla, že s General Motors vyvine řadu levnějších elektromobilů, založených na nové společné platformě, a rozšíří plány General Motors na zahájení výroby dvou elektrických SUV pro Hondu od roku 2024. 

Akcie Hondy a dalších japonských automobilek v pátek 17. června klesly o 3 až 5 %, jelikož světové akcie měly klesat kvůli obavám, že prudké zvýšení úrokových sazeb centrálními bankami uvrhne ekonomiku do recese. 

 

ZDROJ

Související

Druhý život pro baterie z elektromobilů

S efektivním a udržitelným řešením, které spočívá ve vyhodnocení stavu jednotlivých modulů baterie a jejich tzv. retrofitingem za využití pokročilé automatizace a umělé inteligence, přichází projekt slovenské společnosti ZTS - VÝSKUM A VÝVOJ, a.s., která si jako svého strategického partnera...


Google obvinil Uber z krádeže technologie samořídících aut

Do dnešního dne se zdálo, že závody v konstrukci samořídících aut bude rozhodovat kdo má tu nejlepší technologii. Časy se mění. Waymo, dceřinná firma Alphabetu, žaluje Uber z krádeže kritické autonomní řídící technologie. Waymo tvrdí, že Anthony Levandowski, bývalý zaměstnanec Google, tajně stáhl...


Interaktivní projektor od Sony promění jakýkoliv rovný povrch v dotykový displej

V průběhu letošního jara japonská Sony hodlá v Evropě uvést na trh první interaktivní projektor. Lidé pracují s počítači čím dál tím více. Stále jsme ale vázáni na velký objem hardwaru, jenž nám umožňuje počítače ovládat. V minulosti již byla snaha nahradit klasické klávesnice za virtuální...