Slovanskou epopej i další česká mistrovská díla nabízí digitální sbírka Google Arts & Culture
Technologie
Foto: Google Arts & Culture

Slovanskou epopej i další česká mistrovská díla nabízí digitální sbírka Google Arts & Culture

Mucha, Toyen, kubismus i další. Platforma Google Arts & Culture poprvé v historii vytvořila digitální výstavu věnovanou českému umění, architektuře a designu. Nově spuštěnou kolekci s názvem „The HeART of Czechia“ představil ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) v rámci českého předsednictví Radě Evropské unie. Informuje o tom server Expats.cz.

10.12.22

Kolekce působivých Street View fotografií a interaktivních her vznikla ve spolupráci s devatenácti českými kulturními institucemi, mezi něž patří Národní galerie, Národní muzeum, Národní divadlo, Galerie hlavního města Prahy, Centrum současného umění DOX, Uměleckoprůmyslové muzeum, vila Tugendhat, Muchova nadace a Muzeum umění Olomouc.

„Jsme rádi, že lidé najdou na Google Arts & Culture první digitální sbírku věnovanou českému kulturnímu dědictví. Díky práci našich partnerů může kdokoli a kdekoli objevovat, co Česká republika nabízí – mistrovská umělecká díla, slavné sklárny, skutečné architektonické skvosty i jedinečný design. Tato kolekce umožňuje lidem objevovat umělecké srdce České republiky zcela novým způsobem,“ řekla ředitelka české, slovenské, maďarské a rumunské pobočky společnosti Google Taťána le Moigne.

Výstava obsahuje více než 2 500 různých děl a artefaktů, z nichž některé byly digitalizovány v ultra-vysokém rozlišení, včetně děl Františka Kupky, Toyen, Emila Filly a Josefa Čapka, ale i současného skláře Martina Janeckého, který vytváří realistické plastiky bez použití forem.

Vrcholem sbírky je mistrovské dílo Alfonse Muchy Slovanská epopej, vyvedené v ultra-vysokém rozlišení, které uživatelům umožňuje přiblížit si jednotlivé tahy štětcem nebo prozkoumat strukturu plátna. Soubor obrazů, z nichž největší má rozměry přes 6 × 8 metrů, je jedním z největších, které kdy byly v takovém rozlišení na Google Arts & Culture zachyceny.

Procházky ikonickými budovami

Dvacet kolekcí Street View umožňuje návštěvníkům přiblížit si místa spojená s českým kulturním životem. Další důležitou součástí kolekce jsou nové virtuální prohlídky ikonických budov ve Street View. Návštěvníci stránek se mohou projít historickou budovou Národního divadla, obdivovat slavnou vzducholoď Gulliver v DOXu, prohlédnout si kubistickou stavbu U Černé Matky Boží od architekta Josefa Gočára nebo Muchovu expozici ve Valdštejnské jízdárně, kterou navrhla světoznámá architektka Eva Jiřičná.

„Jsem velmi rád, že jsem mohl v rámci našeho předsednictví Radě Evropské unie podpořit svou záštitou tento projekt a pomoci tak šířit povědomí o rozmanitosti a kráse českého kulturního dědictví,“ uvedl ministr Bek.

Celkem mohou návštěvníci zhlédnout více než osm desítek výstav od partnerů projektu. Sbírku si lze prohlédnout na webových stránkách a prostřednictvím aplikace Google Arts & Culture, a to v češtině i angličtině.

 

ZDROJ

Související

Jak na rychlejší digitalizaci státu? Ptali jsme se bývalé ministryně informatiky Dany Bérové

Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . 6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #36 - Dana Bérová


Bratři z Hradce Králové digitalizují strojírenský trh. Nyní získali 900 tisíc eur

Bratři Jakub a Milan Málkovi z Hradce Králové trh strojírenské výroby digitalizují už šest let. Zpočátku nabízeli katalog strojírenských firem Kooperace.cz, který rozšířili na tržiště volných strojírenských kapacit. Do projektu se zapojilo více než 1300 malých a středních podniků. Ukázalo se ale,...


Autoři začínají využívat umělou inteligenci k rychlému psaní románů

Leppová, autorka vystupující pod pseudonymem Leanne Leedsová, řekla, že začala používat program umělé inteligence, který jí pomáhá s psaním, a ona díky tomu rychleji publikuje nové romány. Zbývá jí tak více času na dolaďování částí textu nebo na hledání inspirace k jednotlivým pasážím, místo aby...