Rozšířená realita v kontaktní čočce - dokonalý svět, o kterém okolí nemá ani tušení
Technologie
Foto: Shutterstock

Rozšířená realita v kontaktní čočce - dokonalý svět, o kterém okolí nemá ani tušení

Rozšířená realita (AR), ve které se digitální prvky překrývají s pohledem uživatele na reálný svět, nabízí řadu využití od nejrůznějších forem zábavy, vaření, cvičení až po vzdělávání. Startup Mojo Vision nyní slibuje mnohem komfortnější zážitek, než nabízely dosavadní náhlavní soupravy AR. Rozšířenou realitu nám prý už brzy naservíruje v chytré kontaktní čočce.

28.04.22

Navzdory nedávnému rozruchu kolem metaverse, se myšlenka, že budeme brzy používat náhlavní soupravy VR a trávit velkou část svého života ve virtuálních světech, zdá být vzhledem k současnému stavu vývoje technologií, stále poněkud vzdálená.

I přesto, že do vývoje těchto souprav masivně investuje například Google (Google Glass) nebo Microsoft (Hololens 2), a ukazují se jako užitečné, jejich rozšíření mezi běžné uživatele provází řada problémů. Jsou objemné a drahé, nabízejí omezené zorné pole, a pak, co je možná nejdůležitější, nikdo nechce být na veřejnosti spatřen, jak je nosí.

Ve svém světě inkognito

A přesně to si startup Mojo Vision ze Silicon Valley myslí, že jeho produkt vyřeší. Řešení spatřuje v kontaktních čočkách, které si člověk nenápadně nasadí do očí, a ony pak budou promítat obraz přímo na sítnici nositele. Nyní v Mojo Vision vyvinuli nový prototyp, který dokáže zprostředkovávat informace pouze tehdy, když jsou potřeba. To by mělo uživatelům umožnit rychlý a diskrétní přístup k aplikacím, aniž by byli nuceni dívat se dolů na obrazovku a viditelně tak ztrácet kontakt s lidmi i světem okolo.

Technologický skok

Aby to však bylo možné, bylo zapotřebí několika významných technologických pokroků. Přímo uprostřed čočky se nachází displej microLED o průměru pouhých 0,5 milimetru, ale s hustotou 14 000 pixelů na jeden čtvereční palec. Podle prohlášení společnosti Mojo lze pak tento displej používat k promítání textu, grafiky, a dokonce i videí ve vysokém rozlišení přímo na sítnici oka uživatele, a to jak v interiéru, tak v exteriéru.

Po obvodu čočky je umístěna řada další elektroniky, včetně speciálního čipu s rádiovým vysílačem, který přenáší obsah na pozorovatelný displej. Dále je zde umístěna řada senzorů, včetně akcelerometru, gyroskopu a magnetometru, které sledují pohyby očí uživatele. Schopnost sledování očí zajišťuje, že se obraz rozšířené reality při pohledu uživatele nehýbe, a zároveň umožňuje ovládat zařízení pouhými pohyby očí.

Jen čočka nestačí

Navzdory snaze autorů vměstnat do čočky co nejvíce, se o samostatné chytré zařízení jednat nebude. Většina výpočetního výkonu potřebného k fungování aplikací rozšířené reality bude obsažena v doprovodném zařízení, které se bude nosit na krku a obsah následně bezdrátově přenášet do čočky.

Chytrá čočka také ještě nebyla schválena úřadem pro ochranu veřejného zdraví pro použití u lidí, takže první představení veřejnosti zatím zahrnovalo pouze pohled skrze čočku umístěnou na tyči v těsné blízkosti oka. V současné době je čočka rovněž schopna vytvářet pouze jednobarevný obraz v zelené barvě. Už teď si však uživatel může vybrat z množství aplikací uspořádaných do kruhu po obvodu zorného pole pouze pomocí pohledu. Mezi aplikacemi pak najde kompas, navigaci nebo může sledovat fitness údaje jako je srdeční tep či počet uběhnutých kilometrů.

Rozšířená realita pro každého

Na rozdíl od většiny svých konkurentů, kteří se stále více soustředí na podnikové aplikace, se společnost kvůli nenápadnosti svého zařízení zaměřila primárně na vývoj pro používání běžnými uživateli.

Čočka sice stále čeká na oficiální schválení bezpečnosti používání, už brzy by ji však měli začít testovat zaměstnanci přímo ve firmě, přičemž jako první se přihlásil sám pan ředitel. To naznačuje, že budoucnost nenápadné rozšířené reality, která vám může rozšířit obzory a obohatit váš den, nemusí být zas tak vzdálená.

 

ZDROJ

Související

Potřebujete mluvit se zemřelým blízkým? Díky metaverse už je to možné

V roce 2017 byla otci Artura Sychova diagnostikována agresivní forma rakoviny a lékaři mu dávali jen několik let života. Zpráva o otcově nemoci Sychova zdrtila. „Zasáhlo mě, že čas, který s ním mám, už je tak omezený,“ řekl magazínu Vice. Sychovovy děti byly ještě velmi malé a jejich otce bolelo...


Dívka s bionickými pažemi či osmnáctiletý architekt systémů umělé inteligence - mezinárodní konferenci Future Port Youth ovládnou špičkoví inovátoři z celého světa

Formou živě streamovaných přednášek určených pro střední a vysoké školy budou moci studenti sledovat event se svými učiteli během výuky. Akce, která vznikla ve spolupráci se studenty a učiteli na platformě populárního mezinárodního festivalu Future Port Prague , s sebou přináší navazující...


Tato stavební helma s rozšířenou realitou naprosto mění způsob práce

Daqri Smart Helmet je helma s displayem pro rozšířenou realitu určená pro stavaře a dělníky. Helma je vybavená kamerami a senzory, které snímají okolní prostředí. Display pak nositeli zobrazí instrukce, bezpečné trasy, dokonce i detaily, které normálně vidět nejsou např. vnitřek potrubí. Tato...