První transplantace 3D vytištěného ucha proběhla úspěšně
Technologie
Foto: se souhlasem 3DBio Therapeutics

První transplantace 3D vytištěného ucha proběhla úspěšně

3D tisk se stává běžným nástrojem pro výrobu, stavebnictví, a dokonce i pro přípravu potravin. Rozvoj této technologie v oblasti medicíny je pochopitelně o něco pomalejší. V květnu 2022 byl však zaznamenán nový milník, když bylo poprvé v historii na tělo pacienta úspěšně transplantováno 3D vytištěné lidské ucho.

23.06.22

Oznámila to společnost 3DBio Therapeutics, která se zabývá regenerativní medicínou a sídlí v New Yorku. Společnost byla založena v roce 2014 a vytváří živé implantáty, které jsou konstruovány na míru pacientům. Existují i podobné společnosti, jako je například EpiBone, které vytvářejí části těla na míru pomocí pacientových vlastních kmenových buněk. Práce společnosti 3DBio se však zaměřuje na tkáně a chrupavky. To znamená, že v budoucnu by mohla vytvářet vnější části těla, jako jsou právě uši nebo nosy, ale také materiál pro páteř a klouby. 

Potřeba nového ucha není příliš častým zdravotním problémem, nicméně vrozená porucha zvaná mikrotie způsobuje, že jedno nebo obě uši člověka jsou malé a nedostatečně vyvinuté nebo zcela chybí (tomu se říká anotie). Podle tiskové zprávy postihuje tato vada ročně přibližně 1 500 dětí narozených v USA. 

Mikrotie nemusí nutně znamenat, že je člověk hluchý, protože vnitřní ucho často není tímto onemocněním postiženo; jedná se především o estetický problém a děti s tímto onemocněním často podstupují chirurgickou rekonstrukci ucha ve věku 4 až 10 let. Často se však jedná o velmi nákladný a invazivní zákrok, při němž se používají štěpy žeberní chrupavky a syntetické materiály. Navíc konečný výsledek nemusí odpovídat nepostiženému uchu. 

Pacientka, která dostala ucho vytištěné na 3D tiskárně, v dětství rekonstrukční operaci nepodstoupila a deníku New York Times řekla, že jí vzhled ucha až do dospívání příliš nevadil. Nyní je jí 20 let a je první pacientkou s transplantovaným uchem v klinické studii, do které se zapojilo dalších 11 lidí. Její transplantace byla dokončena v březnu roku 2022 a po více než dvou měsících se zdá, že se ucho bez problémů začleňuje do jejího těla. 

Lékaři nejdříve pořídili 3D sken jejího nepostiženého ucha, aby se s ním vytištěné ucho tvarem a velikostí shodovalo. Použili kolagenový hydrogelový podklad osázený buňkami její ušní chrupavky. Tisková zpráva neobsahuje konkrétní podrobnosti, protože technologie je patentovaná, ale je pravděpodobné, že použitá metodika "tisku" se podobá té, která je popsána v článku v časopise Nature Biotechnology z roku 2016. Tam integrovaná tiskárna tkání a orgánů prokládala hydrogel šetrný k buňkám tužší látkou pro strukturální podporu a ponechávala drobné kanálky pro vstup kyslíku, aby živé buňky uprostřed struktury neodumřely. 

Podobně i společnost 3DBio uvádí, že její platforma zahrnuje biologický inkoust s terapeutikou kvalitou, dále procesy, které rychle rozšiřují množství živých buněk, a technologii, která poskytuje dočasnou strukturální podporu, dokud živá chrupavka ucha není dostatečně silná, aby se sama udržela. Společnost uvedla, že implantované ucho bude v průběhu času pokračovat v regeneraci chrupavkové tkáně, díky čemuž postupně získá vzhled přirozeného ucha. 

„Myslím, že se mi teď zvýší sebevědomí," řekla pacientka. Pro společnost 3DBio je zatím úspěšná transplantace ucha pouhým začátkem. „Věříme, že klinická studie mikrotie může ukázat potenciál technologie, která bude v budoucnu poskytovat implantáty živé tkáně v dalších terapeutických oblastech," řekl Daniel Cohen, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti 3DBio. „Těšíme se, že budeme moci využít naši platformu k řešení dalších vysoce závažných, dosud neuspokojených lékařských potřeb, jako je rekonstrukce po lumpektomii, a nakonec ji rozšíříme i na orgány."

 

ZDROJ

Související

Organičtí nanoboti vyléčí a zmizí beze stopy

Svědčí o tom i zájem prestižního vědeckého časopisu Chemical Society Reviews, který práci mladé vědkyně Martiny Ussia a jejího vedoucího Martina Pumery publikoval, dokonce ji představil odbornému světu z titulní strany. Budoucnost je v polymerech V čem se liší už představené inteligentní...


Novou čínskou přehradu postaví pouze roboti

Čína do všech výše uvedených zdrojů investuje velké prostředky, přičemž nedávno oznámila výstavbu obrovské přehrady na Žluté řece v provincii Čching-chaj, která se nachází na Tibetské náhorní plošině. Předpokládá se, že po dokončení bude přehrada Yangqu vyrábět téměř pět miliard kilowatthodin...


Budoucnost medicíny: 3D tisk částí lidského těla

Už v roce 2018 vytiskli lékaři z Ontario Veterinary College na 3D tiskárně titanovou destičku pro psa, který po operaci přišel o část lebky. Personifikovaná medicína může být ovšem využívána i pro lidské pacienty. Takzvaný 3D biotisk je technologií sloužící k výrobě částí těla. Biotiskárny fungují...